БРОВАРИ +10
НБУ USD 27.61

МІФ ПРО БЕЗКОШТОВНУ МЕДИЦИНУ ХВОРІТИ У БРОВАРАХ ДЕДАЛІ ДОРОЖЧЕ

«Безкоштовний сир буває тільки у мишоловці». Такий вислів ідеально описує ситуацію з безоплатною медициною у Броварах. Принаймні, так стверджують самі мешканці. Офіційно, кожен громадянин має право на безкоштовну медичну допомогу. Проте у більшості броварчан це викликає неприховану посмішку. Хочеш вилікуватись – плати, не маєш грошей – гуляй здоровий – такі реалії броварських медзакладів. «Громадський ревізор» вирішив особисто перевірити, чи можна в Броварах розраховувати на безкоштовну медичну допомогу.

ОПЛАТІТЬ ПОСЛУГИ ЗА «ПРЕЙСКУРАНТОМ»

Функції первинної та вторин­ної медицини після медичної реформи розділилися. Для початку ми вирішили розібратися зі вторинною ланкою – Бровар­ською центральною районною лікарнею. Саме з безкоштовними послугами у цьому закладі вини­кає чимало питань. Якщо раніше гроші брали лише за професійні огляди, то віднедавна тут існує ціла низка процедур, від яких худне гаманець. І дійсно, все нібито офіційно, у закладі навіть є «прейскурант» (табл. 1).

medikt1

Пацієнти жаліються, що зробити безкоштовно рентген або флюорографію неможливо. І знову ж таки, «офіційно» це дійсно так. Проте, тільки в тому випадку, якщо ви не маєте направлення від сімейного лікаря. Окрім того, також доведеться «розкошели­тись» і на низку інших послуг (табл. 2).

medikt2

Крім того, перед кожною операцією пацієнт повинен надати лікарні кров, на непередбачуваний випадок. Її можуть здати родичі або близькі хворого. Якщо такої можливості немає, може допомогти банк крові. Така послуга обійдеться у 400 гривень.

Отже, вторинну медичну допо­могу в Броварах назвати безко­штовною важко. А як з послугами поліклінік?

ПАЦІЄНТИ МОТИВУЮТЬ ЛІКАРІВ ГРОШИМА

Після реформи вони пере­творились на амбулаторії сімейної медицини, що діють у складі Первинного центру медико-санітарної допомоги. Саме тут приймають сімейні лікарі – педіатри та терапевти, які вже вирішують подальшу вашу «долю». За законом, прийоми в них безкоштовні. В Броварах воно так і є, підтвердив нам Ігор Кравцов, головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги.

Аби перевірити, ми відвідали амбулаторію на Кірова. Пацієнти цієї інформації не спростовують. Щоправда, кажуть, платити все рівно доводиться, аби мотивувати лікарів. Певної такси немає. «Хто скільки в кишеню покладе», – сміється Оксана, матуся, яка чекала прийому у педіатра. Каже, стартовий розмір «бонусу» – 50 гривень. Проте, це добровільна подяка, ніхто проти волі гроші не вима­гає, додає жінка. Хоча, якщо не заплатиш, то і ставлення буде відповідне.

Звісно, це стосується не всіх медиків. Трапляються й справжні фанати своєї справи, що працю­ють виключно за заробітну плату, яка до речі відноситься до най­нижчих не тільки в Броварах, а й по всій Україні.

Пацієнти до такої «мотивації» лікарів ставляться з розумін­ням, стверджує Ольга – жінка з дитиною на руках. Мовляв, за зарплату, яку отримають лікарі прожити неможливо. Каже, що у дитячій поліклініці віддають перевагу «грошовій подяці». Пакунки із заохоченням тут не у фаворі. На відміну, від дорос­лих поліклінік. Там згодиться і коньяк із кавою чи цукерками.

Що стосується медицини для дорослих, то ситуація тут не краща. Власне, скрізь одна­ково – віддячувати лікарю стало практикою по всій країні – запев­няє нас молода жінка, яка щойно вийшла з медичного кабінету. Зізнається, що сама медик за освітою та працює у системі охорони здоров’я. Вирішення цієї проблеми, за її словами, на обрії немає, попри активні намагання Міністерства охорони здоров’я.

Олександр, якого ми зустріча­ємо на вході в амбулаторію, теж витрачається на терапевта. Вва­жає, що так він отримає якісніші послуги, більшу увагу та поси­лить пильність фахівця. Знову ж таки, лікар, може призначити час, що позбавить неприємного обов’язку – стояти у черзі. Але, зауважує чоловік, гроші платить не щоразу – в залежності від фінансових можливостей.

ЧЕРЕЗ ПЛАТНІ ПОСЛУГИ ЧЕРГИ НЕ ЗМЕНШИЛИСЬ

Платні послуги не позбавили броварчан незручностей. Най­більша з них – черги. На це явище нарікають, передусім, відвідувачі поліклінік. Люди скаржаться, що зустрічі зі своїм лікарем можна чекати кілька годин. А єдиною можливістю цього уникнути є прихід до фахівця за годину до прийому.

Найбільше претензій в батьків. Бо дитячі аналізи роблять у полі­клініці для дорослих. Це займає величезну купу часу. Виходить, замість однієї черги, люди змушені вистоювати у трьох. Спо­чатку треба взяти направлення у педіатра, поїхати здати аналізи і вже із результатами поверну­тися на друге коло.

Також багато батьків не задо­волені, що малеча, яка одужала, має отримувати довідку в одному приміщенні із хворими дітлахами. «Тількино позбувся однієї болячки, одразу ж можна заразитися іншим захворюванням», – розпо­відає Світлана. Жінка привела свого хлопчика у захисній масці, адже вже зіштовхувалася із такою неприємністю.

ПЛАТНІ ПОСЛУГИ – НЕЗАКОННІ

Отже, виходить, що без грошей в броварські медичні заклади краще не потикатися. Ще й дове­деться, як і раніше, відстояти кілометрову чергу. Наскільки це законно?

В міській раді нам повідомили, що на сьогодні платних послуг ані в броварських поліклініках, ані в лікарні бути не може. Жодного рішення депутати не приймали. А відтак, «прейскурант», який пропонує центральна лікарня – незаконний. Тому всі послуги «за гроші» можна оскаржити. Однак питання подяк залиша­ється відкритим, адже залежить воно тільки від громадян. Мож­ливо, якщо пацієнти припинять «балувати» лікарів, то вони й не будуть натякати на те, що без цього не обійтись.

Ксенія Новожилова,

Ігор Латунський

Коментарі   

0 # Alex 22.06.2015, 18:43
1.11.2014
П О В І Д О М Л Е Н Н Я про оприлюднення проекту регуляторного акта - рішення Броварської міської ради «Про затвердження тарифів на платні послуги в Броварській центральній районній лікарні» http://www.brovary.kiev.ua/p-o-v-%D1%96-d-o-m-l-e-n-n-ya-pro-oprilyudnennya-proektu-regulyatornogo-akta-r%D1%96shennya-brovarsko%D1%97-m%D1%96sko%D1%97
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Останні статті

П’ятниця, 14 травня 2021, 17:16
Вівторок, 11 травня 2021, 14:14

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ