БРОВАРИ +14
НБУ USD 27.98

«ПИТАННЯ З ДУШКОМ» ЕКСКУРСІЯ НА ОЧИСНІ СПОРУДИ

Що про каналізацію знає простий броварчанин? Це питання, від якого погано пахне та по якому є окрема стаття витрат у комунальних платіжках. «Громадському ревізору» вдалося побувати на броварських каналізаційних очисних спорудах. Наші журналісти побачили, яким чином працюють КОСи та в якому вони стані.

каналізаційних колекторів Київської області експлуатуються понад 40 років, третина систем централізованого водовідве­дення перебуває у застарілому та аварійному стані. Таку суху інформацію надає Київська облдержадміністрація. Як ми дізналися, комплекс водоочисних споруд Броварів роз­ташований на території ВНС-ІІ, складається із: контактних камер, відстійників, фільтрів та реагент­ного господарства. Пропускна потужність – 22,6 тис куб. м/добу.

СТАН ОЧИСНИХ СПОРУД

За даними керівника «Броваритепловодоенергія» Сергія Сафронова, стан броварських КОСів – задовільний. Зношеність складає 68%. Однак є дві великі проблеми. Перша – низька про­пускна спроможність та пере­більшення допустимих концен­трацій у викидах від населення. Якщо першу проблему місто намагається вирішити за рахунок інвесторів, то другу подолати значно складніше.

Як розповідає начальник лабораторії КОС, через те, що люди почали економити, стічні води значно менше роз­бавляються, тому каналізація швидше засмічується. «Зараз погіршилися стоки через те, що люди поставили лічильники, економлять воду і виходить, що розбавлення менше. Самі стоки стали поганими», – говорить Ірина Анатоліївна.

Підприємства, які переви­щують допустимі концентрації забруднюючих речовин, карають штрафами – доходить навіть до 15 тисяч гривень. А от населення оштрафувати ніяк не вдасться. Тому що довести, хто саме з мешканців більше, так би мовити, засмічує каналізацію, просто неможливо. Всього або­нентів, підключених до міської каналізації – 34 819. У 2014 році на дотримання допустимих концентрацій у стічних водах перевірено 106 підприємств, з них 28 перевищували ці норми.

Розповідає Сергій Сафро­нов і про перевірки з боку Міністерства екології. Він без лишнього вихваляння заявляє, що вони здивовані непоганим станом броварських КОС. На фоні всієї Київської області – ситуація в Броварах контрольована.

ІНВЕСТОРИ У ДОПОМОГУ

Тема розширення потужностей КОС – одна з найактуальніших на сьогоднішній момент. Місто розбудовується, виростають цілі нові квартали, а це означає, що до міської каналізації підключа­ються все нові й нові абоненти.

«Громадському ревізору» стало відомо, на сьогодні вже підписа­ний договір з боку «Броварите­пловодоенергія», міської влади та інвесторів. Зараз проходять проектні роботи. «Заключені трьохсторонні договори між нашим підприємством, інвесто­ром «Альянс-Новобуд» і ПАТ БЗБК. Інвестор фінансує проектування та реконструкцію каналізацій­них очисних споруд – КОС. Поки на етапі проектування. Десь тисяч 900 на проект піде, хоча точно не скажу. Міських коштів на це не виділяється. Треба два місяці на розробку проекту», – уточнює керівник КП Сергій Сафронов. Тобто, по строкам приблизно до літа мають завершитися проектні роботи та пройти експертну оцінку.

За даними, які нам надали на наш запит у «Броваритепло­водоенергія», у 2015 році на розробку проектної документації по реконструкції КОС залучено 390 тис. грн коштів інвесторів.

Варто зазначити, що заплано­вана реконструкція – це так звана друга черга КОС. Нею планується збільшення потужності до 37 тис. м куб. Плани амбітні, проте без них ніяк. Нові будинки потрібно підключати до каналізації, яка працює на «дідовських мето­дах». І хоча начальник КОС Іван Пономаренко хвалиться тим, що броварська каналізація мало не у найкращому стані, дещо з побаченого наших журналістів вразило. КОС, яка розташована на десятках гектарів, виглядає масштабно, проте топиться дровами та вугіллям. Котельня, яку нам показали, мало не на бур­жуйках працює.

Як розповів Іван Пономаренко, перед тим, як Радянський Союз розпався, на КОС побудували нову чергу, проте вона довго не пропрацювала. «Почали забудовувати нову чергу на 35 тисяч (тис м куб потужності – ред.). Будували, запустили, пройшла Перебудова і все розпалося. У нас тоді ще замовник був Завод порошкової металургії. Там були свої мазутні сховища. Звідти ми возили мазут… Потім все розпалося, все продали, здали на металобрухт і т. д. Наша котельня звісно зупинилась, бо в нас немає 240 тонн мазуту кожен місяць, ніде нам його збе­рігати. Цехи стали. Тому, як були вони (КОС – ред.) на 22 тисячі, так і залишились вони на 22 тисячі», – говорить начальник очисних споруд.

Тепер амбітні плани щодо реконструкції та збільшення потужності хочуть втілити в життя за допомогою інвес­торів. Бюджетні кошти, як нам розповіли в «Броваритеплово­доенергія», на це не залучалися і не будуть залучатися.

МЕШКАНЦІ НЕ РОЗДІЛЯЮТ ОПТИМІЗМУ

Влітку 2013 року центральні українські телеканали показали сюжет, де однією з вулиць Брова­рів текла річка з фекалій. Водо­канал два місяці відмовлявся чистити вигрібну яму каналіза­ційних стоків, тому що мешканці двоповерхівки не хотіли платити по «захмарним» на їхню думку тарифам. Конфлікт виник через те, що каналізації по цій вулиці немає в принципі. Винахід­ливі мешканці під’єднали трубу до своїх вигрібних ям та вивели її на дорогу, мовляв, нехай смер­дить усім. Конфлікт вдалося вирі­шити за сприяння міської влади, яка долучилася до компенсації витрат на очистку каналізації. Хоча начальник лабораторії КОС, згадуючи ту ситуацію, каже, що до осені минулого року річка з фекалій продовжувала текти цією вулицею.

Збільшення потужності КОС може вирішити питання підклю­чення нових абонентів до кана­лізації, проте, коли саме це станеться, сказати важко. Якщо керівник «Броваритепловодоенергія» говорить про нинішній рік, то начальник КОС дає більш далекоглядні прогнози. «Я думаю хоча б роки за два це буде (рекон­струкція – ред.). Це ж великий об’єм. Це реконструкція на міль­йони євро. 33 мільйони чи щось таке. Ще ж долар скакнув. Один насос стоїть 100 тисяч євро. А це виходить до мільярда гривень. Проект фінансує одна компанія, а потім буде дольова участь», – говорить Іван Пономаренко.

Загальне враження, яке скла­лося у наших журналістів від екскурсії по КОСам – як це взагалі може ще працювати? Побудовані ще у 80‑ті роки очисні споруди справляються з навантаженням, яке зросло в рази. Будь-яке обладнання, яке 35 років працює без реконструкції, рано чи пізно перетвориться на металобрухт. Залишається сподіватися, що амбітні плани щодо розширення можливостей КОС не залишиться на папері, а втілиться у життя.

Анна Межова

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ