БРОВАРИ +14
НБУ USD 28.01

Диму без вогню не буває?...

На початку червня на гарячу лінію «Контакт-центру» міської ради почали надходити скарги від мешканців Броварів на їдкий запах та дим, що буквально не дають дихати. Як зреагувала міська влада на цю проблему та що вдалось з’ясувати про джерела даного явища, читайте у нашому матеріалі

Особливо активно сморід відчувався у вечірній та нічний час, коли броварчани відкривали вікна, сподіваючись нічної прохолоди. Але натомість мали закупорювати оселі наглухо, щоби уникнути задушливого запаху невідомого поход­ження. Коли стало зрозуміло, що скарги в Контакт-центр – не поодинокі, а масові, міською владою була організована робоча група для з’ясування ситуації та виявлення джерела забруднення. Однак, за результатом першого виїзду групи у райони, звідки були скарги, жодних запахів чи задимлення не виявлено. Після проведення апаратних вимірів Українським гідрометеорологічним інститутом надано висновок, що «забруднення… атмосфери у місті Бровари (район «Промзони») був наслідком перенесення продуктів горіння з району Гоголева та Требухова». Однак, даний документ не задовольнив громадськість, адже неприємний запах продовжував турбувати городян, і скарги були, перш за все, на промислову зону, мовляв, дим ішов звідти.

dumbrovary4

У соцмережі броварчани викладали відеозаписи та фото, на деяких було чітко видно, як на горизонті, за Терміналом та Трикотажною фабрикою, простягалась димова завіса. Повідомлення у «Контакт-центр» продовжували сипатись без упину. Скарги на сморід надходили з району Торгмаш і Масиву, особливо страждали мешканці вулиць Симоненка, Короленка, Симона Петлюри та бульвару Незалежності. 12 червня група активістів міста домовились про робочу зустріч з даного питання з мером Ігорем Сапожком, у присутності керівників відповідних підрозділів міськради та преси.

dumbrovary2

На зустрічі мер запевнив, що на проб­лему ніхто не закриває очі, і відповідні управління та відділи міськради займаються цим питанням щодня. Він висловив припущення, що перший виїзд групи міг виявитись невдалим з двох причин: або не працював дозиметр, яким проводились вимірювання, або не працювало підприємство, яке було причиною смороду. Не виключено, що інформація про перевірку потрапила у соцмережі, і підприємства-порушники зачаїлись на певний період.

«Ми склали лист з переліком ряду підприємств, які можуть бути причиною забруднення повітря у місті. Які саме підприємства у цьому списку, поки інформацію не розголошуємо, аби винуватці не «залягли на дно» – сказав Ігор Сапожко.

Він повідомив також, що за фактом забруднення повітря відкрито кримінальне провадження, оперативна слідча група розпочала роботу з даного питання. Створена і робоча група, до складу якої увійшли спеціалісти відповідних департаментів міськради, яка планує регулярні виїзди та заміри проб атмосферного повітря по вулицях, звідки надходять скарги. В тому числі, для отримання більш точних результатів, хочуть залучити виїзну лабораторію.

dumbrovary3

Ігор Сапожко наголосив, що спроби комісії самостійно потрапити на території підприємств, які були під підозрою, не мали успіху – представників міськради не пустили з перевіркою. Після відкриття кримінального провад­ження, у слідчої групи будуть такі повноваження, тож сподівались зрештою виявити джерела забруднення.

«Ми також розуміємо, що у слідчої групи немає необхідного обладнання для замірів і фахівців-екологів. Тож за допомогою роботи наших спеціалістів, залучення санстанції та пересувної лабораторії, плануємо отримати необхідні результати», – наголосив мер Броварів.

За ініціативою мера була створена мобільна група з активістів міста та фахівців робочої групи міськради. Метою цього об’єднання стала співпраця з виявлення джерела забруднення, надання актуальної інформації стосовно появи смороду чи задимлення, оперативні виїзди з перевірками та звітування про перебіг подій. Основну об’єднавчу функцію взяв на себе «Контакт-центр» м. Бровари, який працює цілодобово та приймає звернення громадян за номером (045 94) 6-11-11 та (067) 483-43-68.
«Громадський ревізор» також долучився до одного з виїздів робочої групи, щоб взяти участь у розслідуванні та зрозуміти, як проводять пошуки порушників екологічної ситуації в місті. Оскільки скарги від городян надходять переважно у нічний час, виїзд групи було заплановано на 21:00. На трьох автівках група виїхала відразу у різних напрямках, за адресами, на які припадала найбільша кількість скарг. Першим пунктом став залізничний вокзал.

dumbrovary1

В той вечір нам «пощастило»: на під’їзді до залізничних колій було дійс­но помічено стовп чорного диму, що йшов з боку виробництва на Торгмаші. Всі вийшли з автомобіля, по запаху схоже, що палили якусь хімію чи гуму. Пару чоловіків відразу кинулись через колії у напрямку джерела смороду. Ми ж сіли в авто, щоб об’їхати зі сторони підприємства. На телефон якраз стали надходити повідомлення активістів: «З боку вокзалу – чорний дим», – про це ми вже знали.
Від наших «розвідників», що побігли через колії, отримали фотографію вогнища, виявилось, що горить сміттєвий бак на території виробництва. Коли ми під’їхали зі сторони підприємства, бажаючи подивитись, яке саме сміття запалили, на територію охорона нас не пустила. Група пройшлась вздовж огорожі, але більше ніяких підозрілих запахів чи інших джерел диму не виявили. Того вечора група об’їхала з десяток виробництв, що підпадали під підозру, зупинялись посеред вулиць, щоб виявити сморід, чи бодай якийсь неприємний запах. Але все було чисто.
Від того часу, рейди робочої групи з перевірками по місту, відбувались практично щодня. У вайбер-групі з активістами регулярно велось активне листування, вони викладали інформацію та фото стосовно появи нових запахів чи диму. Робоча група оперативно виїжджала на місце, але нічого не знаходила. Перевіряли вулиці, піднімались на горішні поверхи будівель, щоб зрозуміти, можливо, тхне лише згори, та знову повертались ні з чим: ні запаху, ні диму. Як так?
Один з показових випадків відбувся на вихідних перед Трійцею. На гарячу лінію «Контакт-центру» подзвонили близько 12-ї дня, в групу активістів кинули фото задимлення та дали адресу по вул. Онікієнка. Опираючись на дане звернення, надіслані фото і відео з місця подій, відразу викликали поліцію та ДСНС, які прибули разом з робочою групою. Однак, підприємство на яке було посилання, не працювало. Ніяких слідів диму, хімічних викидів і т.ін. не було виявлено. Начальник «Контакт-центру» Олена Калашник звернулась у групу активістів з проханням про відповідальне ставлення до справи. Адже метою групи є об’єднання задля виявлення джерела забруднення повітря, а такі «фейкові» виклики ставлять під загрозу загальну справу. Складається враження, що справжні зловмисники причаїлись і перечікують, а хтось навмисне «водить за ніс» оперативну групу.
Весь час найбільше підозр у громадськості викликало підприємство «Орієнтир-Буделемент», яке займається виробництвом газоблоків. Однак, комісія неодноразово, у різний час доби, приїжджала з перевірками на їх прохідну, і жодних запахів чи чорного диму не було виявлено. В результаті, з керівницт­вом підприємства досягли домовленості щодо можливості відвідати виробництво комісією міськради та активістами, аби всі мали можливість переконатись у їх непричетності до даної проблеми.

dumbrovary

Громадськість міста і політичні діячі об’єднались, щоб відловити порушників. Одним з перших, хто взявся за цю проблему і організував власне розслідування, став представник політичної партії «Слуга народу» в Броварах Микола Галушко. Він проявив ініціативу і разом з активістами організував окремий рейд. Метою було оглянути всі можливі пункти, заводи та вулиці, на які посилались мешканці міста у своїх зверненнях. Виїзд розпочали після 21:00, все від того ж заводу «Орієнтир-Буделемент». Жодних неприємних чи хімічних запахів групою там не було виявлено. Далі команда відвідала «Асканія-Флора», Калинівський комбінат, проїхали по промисловій частині району Торгмаш, особливу увагу приділивши підприємству «Київгума», виїхали на Окружну дорогу – всюди з тим самим результатом – нічого. Диму і неприємних запахів у зоні обстеження не знайшли.

«У мене зараз дуже багато роботи. І в першу чергу ця робота полягає у швидкому реагуванні на такі випадки. Ми з командою плануємо інші рейди, будемо здійснювати виїзди щодня у різний час. Нехай начуваються ті, хто це робить! Ми не зупинимось, доки не спіймаємо тих, хто забруднює повітря в нашому місті і зробимо їх разом, – говорить Микола Галушко, – правопорушники повинні бути покарані, а люди у Броварах мають право дихати чистим повітрям!»

Редакція попросила прокоментувати ситуацію головного еколога міста Юрія Жимайлова, і поцікавились, які дії відділу екології у зв’язку з ситуацією?

«Вже кілька тижнів поспіль ми чергуємо, але не можемо спіймати порушників «на гарячому». Намагаємось знайти якісь альтернативні шляхи вирішення ситуації. Наприклад, ми відправили запит до Мінприроди, щоб дізнатись, які дозволи отримували наші підприємства-виробники, та на які саме елементи. Коли ми матимемо ці дані, зможемо їх порівняти з фактичними викидами, які здійснює те чи інше виробництво і, можливо, «вирахувати» порушників», – говорить головний еколог.

Тим часом, скарги у спільну групу міськради та активістів і на гарячу лінію «Контакт-центру» то стихали, то знову починали сипатись. По кожному сигналу броварчан відбувався виїзд комісії. Так, наприклад, було виявлено та локалізовано підпал поля між Квітневим і Калинівкою. Оперативна група викликала пожежників на місце події.
Ще один випадок трапився опівночі з 21 на 22 червня. Надійшов черговий сигнал від активістів про величезне задимлення над Промзоною. На місце виїхали начальник управляння інспекції та контролю Богдан Мельничук, головний еколог Юрій Жимайлов, начальник відділу контролю за станом благоустрою Михайло Черняк та двоє активістів. Виявили квадрат задимлення між вулицями Січових Стрільців, Залізничною та бульваром Незалежності.
У результаті пошуків джерела диму виїхали на прохідну ТОВ «Мостобудівельний загін № 112». Дійсно, стовп диму тягнувся від них, однак сильного неприємного запаху виявлено не було, і це підтвердили активісти, які були присутні на виїзді.
Група переговорила з охороною,  за їхніми словами, на підприємстві тривав звичайний виробничий процес. На територію нікого з присутніх не пустили, однак деякі виміри проб повітря група зробила.

«Значних порушень виявлено не було, тож 100% сказати, що саме це виробництво стало причиною неспокою у Броварах та забруднювачем повітря, не можна. До того ж, маю зазначити, що саме в цю ніч ні у соцмережах, ні на телефони «Контакт-центру» скарг на неприємні запахи від броварчан не надходило. Тож ми будемо продов­жувати щоденні рейди та відстежувати повідомлення від громадян», – пояснив журналістам Богдан Мельничук.

Коли матеріал готували до друку, редакція отримала інформацію про ще один ймовірний витік шкідливих речовин та забруднення повітря у Броварах. Надійшла інформація, що у гаражних кооперативах міста (саме в нічний час, коли надходить найбільше скарг від громадян) відбувається спалювання автомобільних покришок для виготовлення сурогатного бензину.
Активні броварчани навіть відкрили електронну петицію на ім’я Президента Володимира Зеленського наступного змісту: «Шановний пане Президент!… Жителі міста Броварів страждають ночами від задимлення повітря незрозумілого походження. Висить запах паленої гуми, аміаку, гару... Страждають наші діти, астматики, вночі спати з відкритими вікнами просто неможливо. Є версія, що вночі на дрібних підприємствах відбувається утилізація гумових покришок…». Зараз під даною петицією зібрано трохи більше трьохсот голосів, з 25-ти тисяч необхідних, для розгляду Президентом.
Фейсбук-спільнота рекомендує продублювати аналогічну петицію на міську раду, адже там зібрати необхідну кількість голосів для розгляду набагато простіше, треба набрати лише більше 250 голосів. Однак, як ми бачимо з матеріалу вище, місцева влада і так не закриває очі на дане питання.
Сьогодні в міськраді переконані, що підприємств-порушників є декілька, і вони, можливо, не поєднані між собою. Це підтверджує і той факт, що неприємні запахи у нічному місті весь час різного характеру: то запах хімікатів, то вологої штукатурки, то горілої гуми т. ін. Тож броварська влада має надію, що реальні та оперативні повідомлення від активістів допоможуть спіймати хоч одного порушника «на гарячому». Водночас відкрите кримінальне провадження дасть змогу потрапити на територію не лише слідчій групі, але й екологічній лабораторії для взяття необхідних проб та підтвердження факту порушення.
Не зрозуміло, поки, чи спрацює цей план, але цілком очевидно, що міській владі потрібно брати екологічну ситуацію в місті під пильний контроль. Можливо, варто встановити по місту датчики забруднення повітря. А кілька серйозних штрафів порушникам стали б сигналом для інших виробників, що варто бути чемними та дотримуватися чистоти повітря у місті, а городянам, однозначно, стало б дихати вільніше.


Олександра Мороз

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Останні статті

П’ятниця, 16 квітня 2021, 10:31
Четвер, 15 квітня 2021, 15:19

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ