БРОВАРИ +11
НБУ USD 27.76

Вимушені канікули сьомої школи

Подія, що сколихнула місто, не без допомоги соцмереж рознеслася Київщиною, а зав­дяки увазі ЗМІ за декілька днів стала відомою усій Україні, досі залишається у центрі уваги громадськості, а особливо – влади та батьків спеціалізованої школи №7. І, на жаль, в даному випадку мова йде не про перемоги на учнівських олімпіадах чи високі місця в рейтингу закладів освіти. Аварійна ситуація на технічному поверсі молодшого корпусу на 2 тижні паралізувала шкільне життя та спричинила чимало негараздів. Наразі спробуємо розібратися – що відбулося, хто винен та як виходити з ситуації, що склалася

Нічого не віщувало…

Новина про те, що учнів сьомої школи терміново евакуювали, рознеслася містом у післяобідню пору 24 вересня. І відразу, як воно часто буває, містом поповзли «страшні» подробиці – говорили, що був запах диму і горіла школа, що було три поштовхи, як при землетрусі, що гуркіт був неймовірний. Після майже двох тижнів, що минули з того дня, вже проаналізувавши ситуацію, директор школи Ольга Жигулова ділиться спогадами:
«Зразу навіть не зорієнтувалися, де це, тому що по приміщеннях все було нормально, чисто й гарно, ніде взагалі ніяких ознак. Пішли відразу на молодший корпус, де було чутно звук, з першого поверху почали, другий, третій. Коли зайшли на третій – теж візуально нічого не було, ні пилу, ні диму, ні якихось інших видимих ознак. Але приблизний район джерела звуку ми визначили. І коли відкрили двері на технічний поверх, то було видно, що під кутом 10 – 15 градусів нахилена плита. Тобто відбувся дійс­но зсув, не обвалення, а зсув плити. Ходили під тими плитами всі вздовж і поперек, пройти було вільно можна, не насипано, не засипано було».
У міській раді терміново скликали комісію з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, де оперативно прийнято рішення – до проведення повного технічного обстеження стану будівлі та ліквідації аварійної ситуації на ділянці технічного поверху, де відбувся зсув плит, навчальний процес у школі припинити. Спочатку термін вимушених канікул визначили з 24 вересня до 1 жовтня, однак, тепер вже можливою датою відкриття школи для навчання називають 8 жовтня.

Titul3

Три експерти – десять думок, але не в нашому випадку

Зрозуміло, що визначити причини, оцінити масштаби руйнування та надати рекомендації по необхідних заходах з відновлення пошкоджених конструкцій будівлі, а відтак – гарантувати безпечність знаходження там дітей та педагогів, можуть тільки фахівці.
«Спиратися варто тільки на думку експертів, це сертифіковані люди у будівництві, які знаються на матеріалах, які були застосовані, які їхні властивості, що розуміються взагалі на будівницт­ві, правильно – не правильно, що було зроблено і як. Я вірю тільки цим висновкам», – каже директор школи Ольга Жигулова.
Зрозуміло, що опиратися на висновки тільки однієї людини, чи навіть експертної організації – не зовсім правильно. Саме тому до обстеження школи та визначення причин і головне – для надання рекомендацій щодо наступних кроків, було запрошено відразу три організації, незалежні одна від одної. Це експерти, інженери та фахівці Державного підприємства «Державний науково-дослідний інститут будівельних конструкцій», ФОП «Романенко» та проектно-будівельної фірми «Атлант». До речі, окремо варто сказати про те, що саме генеральний директор «Атланту» Вадим Каган без жодних запитань, відразу надав згоду на проведення робіт по ліквідації аварійної ситуації, причому абсолютно безкоштовно. Спеціалісти за декілька днів повністю розчистили місце аварії та наразі вже практично закінчують роботи по відновленню частини шатрового даху, який довелося демонтувати, аби мати доступ, та прибрали плити перекриття.
Та повернемося до експертиз. У вівторок, 2 жовтня, вже можна було говорити предметно про результати обстежень, тому до зали засідань виконкому запросили представників усіх трьох експертних організацій, а також батьків 7 школи та журналістів. По черзі кожен з експертів висловлював свою думку.

«Висновок ми підготували. Причини аварії – це перевантаження кладки під балками-перемичками 3-го поверху, які були влаштовані по цегляній кладці без залізобетонних подушок. Перевантаження відбулося як наслідок важкого утеплювача покрівлі з перлітобетону, там від 20 до 30 см, потім довантажено ще покрівлею. Ну і остання крапля – руйнування відбулося в дуже вітряний день, коли сама скатна покрівля ще додатково навантаження придавала. Але це руйнування відбувалося тривалий час, до цього вже кладка була порушена. Що ми рекомендуємо, викладено у нашому висновку, там все попункт­но розписано. Це той обсяг, який ми вважаємо необхідним виконати на аварійній ділянці для того, щоб можна було її безпечно експлуатувати. Що стосується інших конструкцій школи, необхідне таке ж підсилення тих балок, які опираються без залізобетонних подушок. В першу чергу тимчасовими стійками, у подальшому – постійними конструкціями обрамлення», – вважає Олександр Лісений, зав. відділу ДП «Державний науково-дослідний інститут будівельних конструкцій».
Генеральний директор фірми «Атлант» Вадим Каган також висловив свою думку: «Ми намагаємося працюючи і у суботу, і у неділю, увечері та вночі ліквідувати поки що те основне місце, де зсунулися плити. Причина для мене абсолютно зрозуміла. Я вважаю, що стався прикрий збіг обставин – це і вітрове, і дощове навантаження, але головне питання, що прибудова молодшої ланки до основного приміщення зроблена абсолютно безграмотно і не має температурного шва, який повинен бути. На проміжку, де стався зсув, треба підсилити балки, зробити дах і відкривати школу. Я обстежив разом зі своєю інженерною службою будівлю школи, починаючи з фундаменту і можу сказати відповідально – після проведення необхідних робіт школа простоїть ще не один десяток років, у мене немає жодної крап­лі сумніву!».
Ігор Романенко, директор ФОП «Романенко»: «На нашу думку, навантаження треба зняти з ребристих плит покриття, ті, які були виконані з порушенням вимог без монолітного поясу і під час вже самого монтажу цегла просідала і частина цегли полопалася. Тому ми вважаємо, там більше небезпеки, ніж на самих точках опирання і перетину балок цих. Якщо ми знімемо навантаження з самих плит покриття, на балках взагалі навантаження не буде. Стосовно другого поверху погоджуємося повністю, але рекомендуємо підсилення зробити ще й на першому поверсі. Стосовно огляду всієї школи – беззаперечно, потрібно всю її оглянути. Частково ми це вже зробили. Виконати підсилення всіх ребристих плит і все буде безпечно».
Отже, підсумовуючи все сказане можна сказати, що на 99% всі три експерти визначили причиною виникнення руйнації порушення технології при будівництві школи. І, до речі, два експертні висновки – НДІБК та фірми «Атлант» – після зустрічі були розміщені для ознайомлення на офіційному сайті міської ради.
Щодо подальших робіт, то і тут думки експертів майже ідентичні – потрібно виконувати підсилення та укріплення усіх «слабких» місць. Для цього слід провести відновлення конструкцій скатної покрівлі, підсилення опорних вузлів балок-перемичок та облаштування підсилення простінка з вентиляційними каналами. Саме такі основні рекомендації надано в експертному звіті Державного науково-дослідного інституту будівельних конструкцій.
І що дуже важливо – і фахівці інституту, і керівник «Атланту» гарантують – при виконанні усіх рекомендацій діти безпечно можуть знову заходити в школу та продовжувати навчання.

Як до церкви на Великдень

Не сприйміть за грубість, але сьома школа у Броварах протягом цих двох тижнів нагадує церкву, до якої у велике свято йдуть прихожани. Стільки візитів журналістів, активістів, телевізійників, батьків, просто зацікавлених – а що у вас тут відбувається? До честі очільниці закладу – нікому Ольга Жигулова не відмовляє у спілкуванні, пояснює, роз’яснює та пригадує деталі.
Єдине – на дах, куди так «рвалися» у перші дні після події представники громадськості та ЗМІ, нікого не пускала. «Це ж безпека, я не можу відповідати ще й за цих людей» – пояснює директор. На даху працюють будівельники, туди мають постійний доступ представники міської влади – мер та заступники, начальник відділу капітального будівництва та керівний склад «Атланту». Щоденно роботи на об’єкті контролює головний інженер будівельної фірми, донька якого теж ходить до 7 школи.
«Я щодня контролюю процес проведення робіт на цьому об’єкті – школі №7. Окрім щоденної доповіді безпосередньому керівництву, я ще маю щовечора звітування перед своєю родиною, дружиною, адже наша донька також ходить до цієї школи. Тому можете повірити не тільки інженеру, але й батьку – після закінчення усіх робіт батьки можуть бути абсолютно спокійні за безпеку своїх дітей», – запевняє Геннадій Матрончик, головний інженер будівельної фірми «Атлант».
Однак, можна прекрасно зрозуміти кожного з батьків двох тисяч школярів, які хочуть мати стовідсоткові гарантії безпеки своїх дітей. Вони хвилюються, скаржаться, емоційно наполягають, недовірливо посміхаються і висловлюють своє обурення у соцмережах. Чимало домислів та пліток «гуляє» містом. Кажуть, що батьки масово забирають дітей зі школи, що фундамент тріщить, що школу можуть не відкрити взагалі. Багато чого кажуть…
«Пліток багато, маніпуляції політичного характеру теж є. Але з педагогічного колективу не звільнився ніхто. Дітей п’ятеро дійсно забрали, причини батьки не вказували, але вони мають право на це, 5–6 класи і молодша ланка. Це рішення батьків, але масовий «розбір» дітей – це неправда. І прикро вразила дуже дивна ситуація, коли один з місцевих інтернет-ресурсів виставив інформацію про нашу школу з жахливою фотогра­фією, у нас взагалі таких приміщень немає, навіщо це було зроблено, просто незрозуміло. Маніпуляції від журналістів прикро вразили. Це все одно, що у договорі з банком інформація про великі відсотки пишеться в кінці маленьким шрифтом. Це неправильно, це чистої води маніпуляція людською свідомістю», – каже директор школи Ольга Жигулова.

Titul8

Отож, аби уникнути непорозумінь у подальшому, після загальної наради, яка відбулася у вівторок, міський голова не просто запропонував, а наполіг на тому, щоб актив батьківського комітету школи обов’язково увійшов до групи, яка по закінченні робіт проведе огляд колишньої аварійної ділянки. Ба більше – вже у четвер близько 20 батьків разом з міським головою та директором «Атланту» піднялися на дах, де тривають роботи по відновленню покрівлі, і на власні очі побачили, сфотографували та зафільмували все, що там відбувається. Спілкування з Ігорем Сапожком та Вадимом Каганом тривало понад годину, по закінченні зустрічі батьки передали меру звернення, в якому запропонували провести ще одну експертизу, на цей раз з залученням фахівців Київсь­кого науково-дослідного інституту судових експертиз. Цього ж дня відповідний лист було направлено до КНДІСЕ.

Titul1

Не оминув своєю увагою резонансний об’єкт і губернатор Київщини Олександр Горган. Він побував у 7 школі у середу, оглянув горище, поспілкувався з директором школи та міським головою.
«Висновки, які з цього приводу виникають: по-перше, окремим розпоряд­женням зараз будуть сформовані інспекційні групи і усі навчальні заклади Київсь­кої області в частині таких проблем будуть додатково досліджені, в принципі таке дослідження у нас проходило після обвалу школи у Василькові, але ось на предмет обстеження місць опирання конструкцій пологих дахів, буде доручення ще раз провести таке обстеження. Тому що якщо свого часу будівельна організація на Київщині з такими порушеннями збудувала в одному місці школу, не виключено, що така практика в 70-роках існувала і по інших школах. Звичайно, є певна проблема, надзвичайна ситуація, але вона не носить жодних травматичних відтінків і фарби згустили дуже потужно, але в гонитві за сенсацією іноді дуже люблять гучні заголовки. Ситуація дуже неприємна, слава Богу, що обійшлось таким чином і те, що не сталося ніяких наслідків, нашої пильності це не повинно присипляти, навпаки ми повинні це сприймати як певний сигнал, певний шанс виправити ті кричущі недоліки, які в часи «развітого соціалізма» ліпилося, робилося для показухи, як попало і зараз все воно розсунулось», – поділився враженнями після огляду школи Олександр Горган.

Коментар міського голови Ігора Сапожко:

"За ці дні було дуже багато різної інформації, в тому числі і такої, що не відповідає дійсності, про подію 24 вересня. Тому я хотів би звернутися в першу чергу до батьків – я розумію ваше хвилювання, негативне ставлення, емоції та переживання за дітей, але дуже прошу – звертайте увагу на офіційну інформацію. Всі роботи на школі №7 проводяться чітко згідно експертних висновків Державного науково-дослідного інституту будівельних конструкцій та інших залучених експертів.
Зараз вони виходять на фінальну стадію. З надважливого: виконання низки протиаварійних заходів з урахуванням загального технічного стану конструкцій гарантує безпеку функціонування навчального закладу протягом не одного десятиліття.
Щодо відновлення навчального процесу. Хочу ще раз зазначити – тільки після проведення всіх робіт з реконструкції даху та підсилення у визначених експертами місцях панелей покриття, ми розпочнемо процес навчання у школі. Але й на цій півмірі зупинятися не можна, ми будемо проводити глобальні експертизи, дослідження, посилення фундаменту на майбутнє, щоб ця школа стоя­ла ще сто років!"

Куди рухаємось далі

А далі все так само непросто, як було і до цього. Будівельники закінчують роботи по укріпленню та підсиленню тих місць, які вказані в рекомендаціях експертів, паралельно відновлюючи дах. Наступного тижня після обстеження школа має відкритися, але роботи по повному, глобальному обстеженню закладу з проведенням геології, геодезії, якщо знадобиться – ще десятка експертиз – обов’язково будуть проведені. До речі, відповідно до розпорядження мера, усі інші міські заклади освіти також мають бути перевірені – від підвалу до горища, аби таких ось вимушених канікул більше у жодній школі і жодному садочку не було!

Ольга Підлісна

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Найбільш популярні

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ