БРОВАРИ +11
НБУ USD 27.76

Броварські ЖЕКи готуються коригувати «комуналку». Чиновники запевняють – зростання буде мінімальним!

Останні місяці в Україні спостерігається неприємна для жителів багатоквартирних житлових будинків тенденція зростання вартості послуг з утримання будинків та прибудинкових територій. У деяких містах тариф змінився на 15–20%, а, наприклад, у столиці з 1 липня послуги зросли у ціні вдвічі – в середньому до 6,43 грн. за 1 кв. м. «ГР» вдалося дізнатись, що вже цієї осені у Броварах також планують відкоригувати діючі тарифи. Скільки в середньому доведеться викласти за квартплату, далі в нашому огляді

Чому росте комуналка?

В цьому році одразу кілька факторів вплинули на плату за комуналку. З 1 січня підвищилась мінімальна заробітна плата до 3200 грн., а відповідно і податки та нарахування на зарплату. А вже з 1 березня зросла плата за електроенергію.
Як відомо, саме заробітна плата та вартість енергоносіїв впливають на собівартість товарів і послуг. Тому зміни в тарифах в бік зростання стали неминучими. Більшість населених пунктів внесли зміни до тарифів на утримання будинків ще в березні, інші, як от Бровари, вирішили відтягнути цей момент. Хоча приватні ЖЕКи нашого міста та ОСББ працюють за новими цінами з весни.
Загалом, у Броварах крім загальнодержавних факторів, що змушують змінювати вартість послуг, є і регіональні. Наприклад, за результатами конкурсу на визначення виконавця послуг з вивезення ТПВ, у нас з’явився новий перевізник сміття, а також в трьох з п’яти ЖЕКах змінюється система оподаткування. Розглянемо детальніше.

Причина №1 – підвищення тарифів на електроенергіюkomynalka1

Останнє коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, які надають ЖЕКи міста, відбулось 14 лютого поточного року.Після цього, у березні, відповідно до Постанови НКРПКП № 220 від 26.02.2015 р.відбувся черговий етап підвищення тарифів на електроенергію.
Для порівняння, до 1 березня електрична енергія, яка витрачається в багатоквартирних будинках та гуртожитках на технічні цілі та освітлення дворів, східців і номерних знаків, відпускалася за тарифом 1,29 грн. за 1 кВт/год. (з ПДВ). З настанням весни тариф зріс більш як на третину та складає на сьогоднішній день 1,68 грн. за 1 кВт/год. (з ПДВ).
У структурі тарифу у Броварах одразу дві складові напряму залежать від цін на електрику – освітлення місць загального користування (ред. – дворів, під’їздів, сходових клітин, підвалів та дахів) та електро­постачання ліфтів. Тож, більшою мірою до здорожчання варто готуватись мешканцям багатоповерхових будинків, де є ліфти.

Причина №2 – зміна перевізника ТПВ

Важливою складовою тарифу є також вартість вивезення та утилізації твердих побутових відходів. Декілька років поспіль у Броварах працювала компанія «Комунтранс», яка спочатку наче нажила собі непоганої слави, але згодом претензій до їх роботи було все більше й більше. Порушення графіку вивезення сміття, стара техніка, яка залишає після себе смердючі «доріжки», неякісні контейнери та ще багато чинників спонукали до того, що договір з компанією було розірвано і оголошено конкурс на нового перевізника. В результаті з 1 серпня у Броварах з’явився новий «відповідальний за сміття» – ПП «АМУССОН КИЇВ».
Було б неправильним вважати, що нове підприємство з досить амбітними планами розвитку свого сегменту діяльності, залишить незмінною цінову політику. Дійс­но, вивіз та утилізація 1 куба сміття від багатоповерхівок відтепер складає 64,84 грн./куб. м. У перерахунку на площу оселі це в середньому додаткові 30 копійок з квадратного метру.
Та за ці кошти новий виконавець послуг обіцяє не тільки підвищити якість. Дане підприємство окрім встановлення нових пластикових контейнерів, запровад­ження роздільного збору сміття та поповнення парку спецтехніки найсучаснішими авто, планує облаштувати у місті найсучасніші підземні контейнери, котрі повністю відповідають новітнім європейським зразкам. Місце, на якому планується встановити перший такий підземний смітник, спеціалісти вже вивчали. Планують розпочати з Алеї кохання, аби прибрати той сміттєвий майданчик, який наразі псує, так би мовити, усю картину. А всього таких підземних «ноу хау» у місті буде 30!
До чого ведемо? Та до того, що здорожчання послуги з вивозу та утилізації ТПВ також впливає на формування тарифів.

Причина №3 – зміна системи оподаткування

До 1 січня 2017 року всі ЖЕКи були платниками єдиного податку. Першим на загальну систему оподаткування довелось перейти КП «ЖЕК-4», оскільки обсяг річного доходу підприємства перевищив 5 млн. грн. Це пояснюється тим, що ЖЕК-4 обслуговує найбільшу з усіх ЖЕКів кількість багатоквартирних житлових будинків – 92. А тому і доходи від квартплати мешканців в них найбільші.
Зараз ще три обслуговуючі організації – КП «ЖЕК-1», КП «ЖЕК-3» та КП «ЖЕК-5» змушені переходити на загальну систему оподаткування.
Для споживачів це означає, що до тарифу додається ще одна складова – 20% ПДВ, відповідно на 20% зросте і вартість послуг.
Ситуація У сусідніх містах
Як правило, коли мова заходить про певні витрати, в тому числі і за комуналку, чомусь прийнято вважати, що наші найближчі сусіди з міст Київщини платять менше, а у нас ціни захмарні. Чи це дійс­но так, ми дослідили на прикладі декількох населених пунктів столичної області.
Найдорожчими виявилися Київ та пристоличне Вишневе, тариф на обслуговування будинків та прибудинкових територій тут сягнув за 6 грн/кв. м. Розпорядженням КМДА №668 від 6 червня 2017 року в Києві затверджено нові тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. В документі повідомляється, що середній розмір тарифу для цих будинків становить 6,43 гривні за 1 кв. м з ПДВ.
Всього в столиці більше 11 тис. будинків житлового фонду. Нині влада затвердила тарифи для 8 тис. 327 будинків, які є у комунальній власності (решта будинків – іншої форми власності).
«Основна масса будинків в нас потрапляє в проміжок від 5 до 6–7 грн. Це практично 72% будинків. Від 7 до 8 грн. тариф матимуть всього 600 будинків. І є кілька будинків – це 95 – де тариф становить від 8 грн.», – зазначив заступник голови КМДА.
Якщо ж брати в загальному середньому розрахунку, то 3–4 грн./кв. м – «красна» ціна тарифу по області. Звичайно, потрібно враховувати різні економічні, географічні та навіть геополітичні чинники, але факт залишається фактом (таблиця 1).
Як бачимо, в даному випадку Бровари виглядають не таким вже й дорогим містом у плані розрахунку за комунальні послуги, хоча базовий «набір» основних послуг, що надаються ЖЕКами, фактично повсюди однаковий.

komynalka2

 

Тарифи в броварських ОСББ

Цікаво поглянути на тарифи, які діють сьогодні в ОСББ нашого міста. Адже, як відомо, вони самі моніторять ситуацію і швидше реагують на усі зміни на ринку послуг. Крім того, об’єднання співвласників самі визначаються із сумою, котру сплачують за послуги з утримання будинку. Для порівняння ми обрали декілька з них (таблиця 2).
Як бачимо, середня ціна за 1 кв. м площі, яку мешканці ОСББ сплачують за утримання будинку та прибудинкової території, становить 3,73 грн. Цінова політика по об’єднанням особливо не відрізняється.
Помітно вибивається з загалу сума, котру сплачують в ОСББ «ЯСОН». Проте такий тариф діє лише з 1 липня і пояснюється тим, що будинок потребує термінового ремонту. Обіцяють, що даний тариф проіснує лише до кінця 2017 року.
Наявність ліфту у будинку, як виявилось, не відіграє значної ролі в загальній картині. Прикладом слугує ОСББ «Металург» та ОСББ «Зоря», мешканці яких навіть при його відсутності платять не найменші суми.
Окремо зауважимо, що ОСББ не є платниками ПДВ, а тому у них немає додаткових 20%, які змушені включати в тариф комунальні ЖЕКи.

komynalka3

Скільки броварчани віддають приватним ЖЕКам

Тепер давайте розглянемо тарифи, котрі сьогодні діють у приватних обслуговуючих компаніях та приватних ЖЕКах і порівняємо їх. Зауважимо, що на сьогоднішній день всі ці компанії свої тарифи вже відкоригували (таблиця 3).
Досить цікава картина. Якщо по ОСББ різниця в тарифах особливо не відчувається, то цього ніяк не можна сказати про приватні обслуговуючі компанії. Звичайно, якщо компанія одна і та ж, різниця в сумі пояснюється кількістю поверхів у будинках.
Але якщо ми говоримо про однакову кількість поверхів, але різні обслуговуючі компанії, різниця в тарифах може сягати 3,28 грн. за 1 м кв. Єдиним поясненням цьому є, певно, рівень обслуговування і складові тарифу цих компаній. Адже у деяких приватних ЖЕКах до складу тарифу входить озеленення території, охорона та багато інших ВІП-послуг. Ліфти присутні майже в кожному будинку і, як бачимо, не мають істотного впливу на існуючий тариф.

komynalka4

Скільки будемо платити восени

КП «ЖЕК-1» має в обслуговуванні 52 багатоквартирні будинки. Середній тариф для девятиповерхівок на сьогоднішній день становить 2,39 грн./кв. м, для пятиповерхівок – 2,04 грн./кв. м, для двоповерхівок – 1,85 грн./кв. м. Зростання вартості послуг на утримання будинків в середньому очікується на 71 коп.
КП «ЖЕК-2» опікується 68 будинками. Підвищення тут відбудуться чи не найменші з-поміж інших житлово-експлуатаційних організацій, адже даний ЖЕК залишається на сьогоднішній день єдиним у місті, хто продовжує працювати на спрощеній системі оподаткування. Тому і середнє зростання вартості тарифів для мешканців стане найменш відчутним – 0,38 коп. за квадратний метр площі.
КП «ЖЕК-3» обслуговує 33 багатоквартирні житлові будинки – всі вони мають ліфти. Раніше тариф по ЖЕКу був від 2,41 до 2,69 грн/м кв. В середньому по підприємству квартплата зросте на 93 коп. за кожен «квадрат», середній же тариф після коригування стане 3,45 грн/м кв.
КП «ЖЕК-4» має на балансі 92 будинки. Це найбільший ЖЕК, але зростання тарифу тут буде, як і в КП «ЖЕК-2», незначне, порівняно з іншими обслуговуючими компаніями. Обумовлено це тим, що даний ЖЕК ще в лютому збільшив тариф на 20% в зв’язку з переходом на загальну систему оподаткування. Тому зараз пропонується підвищити вартість утримання 1 м кв. житла в середньому для 9-поверхівок на 45 коп., для 5-поверхівок – на 33 коп., для 1–2-поверхівок – на 34 коп.
КП «ЖЕК-5» опікується 62 багатоквартирними будинками та їх прибудинковими територіями у Броварах. Середній тариф в 9-поверхівках нині становить – 2,61 грн./кв. м, після коригування очікується, що броварчани платитимуть на 86 коп. більше – 3,47 грн. У 5-поверхівках за кожний квадратний метр площі доведеться доплачувати 71 коп., або – 2,77 грн/кв. м, мешканці 1–2-поверхівок сплачуватимуть додаткові 61 коп. або 2,11 грн./кв. м (таблиця 4).
Звичайно, як і будь-яке подорожчання, збільшення тарифів навряд чи є приємною новиною для броварчан. Проте фахівці запевняють, що цей виток удорожчання не є критичним. Адже певну різницю компенсують державні субсидії – дієвий механізм, який добре зарекомендував себе під час минулого опалювального сезону. Окрім того, як демонструє наша статистика, навіть з урахуванням подорожчання, комунальні тарифи в Броварах залишаться серед найнижчих у Київській області.

komynalka5


Команда «ГР»

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Найбільш популярні

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ