БРОВАРИ +6
НБУ USD 28.01

Гаряча вода, як манна небесна

Питання про гарячу воду хвилює як мінімум половину мешканців нашого міста, які не мають альтернативи у вигляді бойлера. В цьому році комунальники приємно здивували – після того, як батареї в домівках охололи, з кранів броварчан продовжувала текти гаряча вода. Ну все, нарешті дочекались, воду не відключать – зраділи городяни, але 26 квітня їх надії розвіяли вщент

Чутки про те, що воду відімкнуть після Великодня, поширювались містом чи не з першого дня, як відімкнули опалення. Але все ж ніхто не чекав, що вода зникне так раптово, без попередження, посеред тижня.
В КП «Броваритепловодоенергія» нашим журналістам пояснили, що рішення дійсно приймалось швидко, буквально 26 числа зранку.
Як виявилось, централізоване водопостачання в квітні не припиняли за розпоряд­женням мера Броварів Ігоря Сапожка. Наприкінці березня він надав доручення спеціалістам тепломережі за результатами квітня, коли всі міські котельні будуть працювати лише на підігрів води, проаналізувати об’єми споживання води городянами та рентабельність надання послуги у міжопалювальний період.
За словами директора КП «Бровари­тепло­водоенергія» Василя Андрєєва, 25 числа фахівці підприємства закрили місяць і на виконання доручення підготували відповідний звіт.
«У середу ми зібрали усі цифри по споживанню гарячої води в місті, по сумам, які нам виставили за газ та електричну енергію, порахували собівартість послуги та змушені були припинити надання послуги», – розповідає директор КП «Бровари­тепловодоенергія» Василь Андрєєв.

Економічна доцільність

Тенденція останніх років показує, що все більше споживачів відмовляється від центра­лізованого водопостачання. Більшість встановлює електроводонагрівачі. Хоча з нинішніми цінами на електрику, особливо після березневого «стрибка» цін, економія з бойлером виходить сумнівна.
Ті абоненти, які продовжують користуватися водою з міської мережі, намагаються максимально економити. І звичний для багатьох прийом ванни замінюють швидким прийняттям душу.
«Якщо в 2015 році в весняно-літній сезон мешканці міста розбирали понад 120 тис. кубів в місяць, то станом на 25 квітня 2017 року маємо цифру у 36 тисяч куб. м. Виходить, що ми воду нагріваємо до визначеної нормативом температури, мешканці її не вибирають, вона охолоджується, повертається по трубам назад на котельню, ми знов її гріємо і так по колу», – розповідають у «Тепловодоенергії».
Також, через те, що вода не використовується у належній кількості, значно зростають і тепловтрати. Щоб гаряча вода «дійш­ла» до крану в оселі дійсно гарячою, а не ледь теплою, потрібно також прогріти мережу гарячого водопостачання.
До речі, як пояснив начальник планово-економічного відділу КП «Броваритепловодоенергія» Вячеслав Буділов, нинішній тариф у 73 грн. 37 коп. затверджували, виходячи з нормативів споживання гарячої води, які встановлені на рівні держави. За цими розрахунками кожен абонент, який підключений до мережі централізованого водопостачання, має споживати в середньому 3,2 куб. м води в місяць.
Окрім зниження об’ємів реалізації гарячої води, ще й зростають ціни на енерго­­носії. Черговий етап подорожчання електрич­ної енергії відбувся 1 березня. Не радує і ціна на «блакитне паливо».
«За всі гроші, які ми візьмемо з мешканців за гарячу воду, ми не зможемо навіть розрахуватися за газ. Не кажучи вже про електроенергію, зарплати працівникам, податки та інші складові тарифу», – пояснює Василь Андрєєв.

Мовою розрахунків

У «Броваритепловодоенергії» нам показали розрахунки рентабельності надання гарячого водопостачання (таблиця 1).

novoda

novoda1


Виходить, що з затвердженим тарифом 73,37 грн. за куб. м надходження від споживачів за місяць складають 2 641 320,00 грн.
Натомість вартість тільки енерго­носіїв – газу та електроенергії для підігріву води – становить 10 121 435,36  грн., з них 9 363 255,00 грн. – вартість газу та 764 990,00 грн. – вартість електроенергії.Витрати підприємства на 7 480 115,36 грн. перевищують надходженнями від сплати за послуги з постачання гарячої води. Тож, як бачимо, за умови продовження надання послуги підприємство буде нести збитки та накопичувати борги.

Чи можна вирішити ситуацію

Виходить замкнене коло. Бо щоб була гаряча вода, потрібен якомога вищий попит на неї. Серед броварчан тих, які хочуть ціло­річно отримуватити гарячу воду, вистачає, але вони користуватимуться нею мало, бо ціна «кусається».
Тому, за законами економіки, щоб у підприємства не було збитків, потрібно або підвищувати обсяги реалізації продукції, або підвищувати тарифи.
Скільки води мають використовувати городяни, аби вона залишилась по і так не маленькій ціні 73,37 грн/куб. м, порахувати нескладно. Потрібно поділити витрати на підігрів води на тариф. Маємо сумарну вартість енергоресурсів – 10 121 435,36 грн. Ділимо на 73,37 грн.
Виходить майже 138 тис. куб. м в місяць.
Якщо споживання гарячої води серед броварчан не збільшиться, потрібно буде коригувати тариф.
За розрахунками фахівців планово-економічного відділу КП «Броваритепловодоенергія», собівартість 1 м куб. гарячої води в такому випадку буде приблизно 253,65 грн./куб. м. В нинішніх українських реаліях ціна просто «космічна».
Залишається сподіватись, що мешканці міста, які вже давно встановили бойлери, порахують витрати на електроенергію від роботи свого нагрівача та вимкнуть їх до гірших часів. Тим паче, в березні, за словами броварчан, після чергового злету вартості електроенергії, користуватись бойлером стало невигідно. І деякі вже встигли відключити водонагрівачі.

Олеся Приймаченко

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Останні статті

П’ятниця, 16 квітня 2021, 10:31
Четвер, 15 квітня 2021, 15:19

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ