
Не такі вже й малі архітектурні форми.Коли впорядкують «броунівський рух» броварських МАФів

Розміщення у різних районах міста, іноді у досить недоречних місцях різноманітних за кольором, архітектурним рішенням, формою та змістом кіосків давно хвилює броварчан. Вже декілька років поспіль до питання впорядкування хаотичного руху МАФів Броварами підключається і влада. На якому етапі зараз перебуває це питання, намагався з’ясувати «Громадський Ревізор»
Досвід Європи – приймається беззастережно?
МАФи – досить поширена форма міської архітектури. Україна в цьому плані далеко не першовідкривач і не унікум. Кіоски, ларьочки, палатки та інші різноманітні торгові точки щедро процвітають не тільки на вулицях українських міст, але й по всій Європі та й в усьому світі.
«У нас увесь час заведено озиратися на Європу: ось у Європі те, в Європі інше. Це все добре, але при цьому чомусь забувають, що у нас різні умови для існування, різні умови ведення бізнесу. Проблему слід вирішувати системно, орієнтуючись на власний досвід та реалії», – каже президент ГО «Громадянський корпус», відомий в Україні бізнесмен Роман Солодкий.
Безумовно, з Європи варто брати приклад, але його потрібно адаптувати до наших умов грамотно та з розумом. Якщо розглянути декілька великих європейських міст, то, наприклад, у Відні МАФів порівняно небагато, торгують в них фаст-фудом, квітами, пресою, тютюновою продукцією, різноманітними дрібними сувенірами. Всі кіоски достатньо пристойного естетичного вигляду.
У Бельгії ж взагалі практично не побачиш жодного кіоска, натомість там дуже розвинена пересувна торгівля. Наприклад, в Антверпені на центральній площі влаштовуються ярмарки, куди з’їжджаються товаровиробники з усієї країни, а також з сусідньої Голландії.
В самій Голландії, наприклад, у Роттердамі МАФів предостатньо і як стверджують наші співвітчизники, що побували там, є такі кіоски, які навіть для Києва виглядають досить жахливо. Амстердам – взагалі місто своєрідне. У кіосках асортимент – квіти, газети, вода, жуйки, предмети першої необхідності. Величезною популярністю користуються МАФи з традиційними національними бутербродами з рибою. Також тут багато пересувної торгівлі хот-догами, фаст-фудом та ласощами. У Фінляндії МАФи є, але їх небагато і мають вони не особливо гарний вигляд. Краківські кіоски в основному зосереджені на окраїні міста, в центрі ж дуже часто влаштовують ярмаркування з продажем різноманітної продукції зі стилізованих лотків.
Взагалі, ставлення до МАФів в Європі зовсім інше, аніж в Україні. Там вони не грають такої значної ролі, як у нас. Вочевидь, це обумовлено економічними причинами – інший рівень життя, інший ступінь працевлаштування населення. Там немає потреби за будь-яку ціну відстоювати «місце під сонцем» саме у МАФі тільки тому, що треба якось заробляти на життя та утримувати сім’ю.
Концептуальна концепція
Ще наприкінці квітня минулого року у міській раді було проведено декількагодинне засідання робочої групи щодо розроблення концепції розміщення тимчасових споруд на території міста. Тоді на зустріч прийшли не тільки члени робочої групи та представники депутатського корпусу, але й значна кількість тих, для кого МАФ – робоче місце та джерело достатку – підприємці. Оскільки думок існувало розмаїття, пропозицій теж немало, атмосфера під час засідання була далеко не дружньою. Кожен намагався довести свою правоту, відстояти свою точку зору. Підприємці доводили, що їх постійно утискають у правах, не дають спокійно працювати, а тут ще й концепцією почали лякати. Головним «каменем спотикання» стало розміщення нових МАФів та подальша доля тих, що вже існують.
Врешті-решт робоча група погодилась, що проект концепції розміщення МАФів потрібно оприлюднити на сайті міської ради і після обговорення громадою можна буде говорити предметно про подальший розвиток цього питання. Тим часом підприємці та власники МАФів зможуть викласти власні побажанння та навіть більше – було запропоновано обрати від підприємницької спільноти двох-трьох делегатів, що увійдуть до складу робочої групи та відстоюватимуть їх інтереси.
Майже рік минув, але на перший погляд ніяких кардинальних рішень у цьому питанні так і не було прийнято.
Програма на базі Концепції
Однак, це не зовсім відповідає дійсності. Виявляється, протягом року тема МАФів хоч і вийшла з «вибухонебезпечного» стану, однак у «довгий ящик» теж не потрапила.
За словами заступника міського голови Олександра Резніка, впорядкування «броунівського» МАФівського руху для міста матиме неабиякий зиск. Станом на сьогодні малі та середні архітектурні форми у тому вигляді, в якому вони є, не тільки не прикрашають міські території, але й не несуть майже ніякої матеріальної вигоди для місцевого бюджету.
«МАФи для бюджету зовсім не вигідні. У нас в місті їх близько 280, більша частина здається підприємцями в суборенду і прибутки отримує не місто, а люди, які здають кіоски за власними комерційними цінами», – каже Олександр Резнік.
Аби нарешті навести лад, у міській раді активно займаються питанням розробки міської програми з урахуванням основних положень концепції розміщення тимчасових споруд на території Броварів. Головне, що хочуть втілити у даній програмі – поступовий перехід усіх МАФів у комунальну власність.
«Якщо МАФи будуть комунальними, буде порядок, вони будуть в єдиному архітектурному стилі. Тим самим ми зможемо упорядкувати їх розстановку по місту, визначити найбільш економічно-вигідні місця розташування, де вони будуть доцільні та потрібні, приберемо їх з центральних вулиць, ми зможемо контролювати асортимент товару», – впевнений заступник міського голови.
Влада обіцяє, що після розробки цієї програми, перехід на комунальні «рейки» буде поступовим, ніхто нікого не виселятиме з робочих місць, кожному підприємцю нададуть можливість допрацювати термін договорів оренди. Однак, при бажанні працювати, потрібно буде пройти конкурс, орендувати комунальний МАФ і далі вести свій бізнес. Згідно даної програми протягом двох-трьох років у Броварах нарешті мають навести лад з тимчасовими спорудами.
Ольга Підлісна