БРОВАРИ +14
НБУ USD 27.72

Не такі вже й малі архітектурні форми.Коли впорядкують «броунівський рух» броварських МАФів

Розміщення у різних районах міста, іноді у досить недоречних місцях різноманітних за кольором, архітектурним рішенням, формою та змістом кіосків давно хвилює броварчан. Вже декілька років поспіль до питання впорядкування хаотичного руху МАФів Броварами підключається і влада. На якому етапі зараз перебуває це питання, намагався з’ясувати «Громадський Ревізор»

Досвід Європи – приймається беззастережно?

МАФи – досить поширена форма міської архітектури. Україна в цьому плані далеко не першовідкривач і не унікум. Кіоски, ларьочки, палатки та інші різноманітні торгові точки щедро процвітають не тільки на вулицях українських міст, але й по всій Європі та й в усьому світі.
«У нас увесь час заведено озиратися на Європу: ось у Європі те, в Європі інше. Це все добре, але при цьому чомусь забувають, що у нас різні умови для існування, різні умови ведення бізнесу. Проблему слід вирішувати системно, орієнтуючись на власний досвід та реалії», – каже президент ГО «Громадянський корпус», відомий в Україні бізнесмен Роман Солодкий.
Безумовно, з Європи варто брати приклад, але його потрібно адаптувати до наших умов грамотно та з розумом. Якщо розглянути декілька великих євро­пейських міст, то, наприклад, у Відні МАФів порівняно небагато, торгують в них фаст-фудом, квітами, пресою, тютюновою продукцією, різноманітними дрібними сувенірами. Всі кіоски достатньо пристойного естетичного вигляду.
У Бельгії ж взагалі практично не побачиш жодного кіоска, натомість там дуже розвинена пересувна торгівля. Наприклад, в Антверпені на центральній площі влаштовуються ярмарки, куди з’їжджаються товаровиробники з усієї країни, а також з сусідньої Голландії.
В самій Голландії, наприклад, у Роттердамі МАФів предостатньо і як стверджують наші співвітчизники, що побували там, є такі кіоски, які навіть для Києва виглядають досить жахливо. Амстердам – взагалі місто своєрідне. У кіосках асортимент – квіти, газети, вода, жуйки, предмети першої необхідності. Величезною популярністю користуються МАФи з традиційними національними бутербродами з рибою. Також тут багато пересувної торгівлі хот-догами, фаст-фудом та ласощами. У Фінляндії МАФи є, але їх небагато і мають вони не особ­ливо гарний вигляд. Краківські кіоски в основному зосереджені на окраїні міста, в центрі ж дуже часто влаштовують ярмаркування з продажем різноманітної продукції зі стилізованих лотків.
Взагалі, ставлення до МАФів в Європі зовсім інше, аніж в Україні. Там вони не грають такої значної ролі, як у нас. Вочевидь, це обумовлено економічними причинами – інший рівень життя, інший ступінь працевлаштування населення. Там немає потреби за будь-яку ціну відстоювати «місце під сонцем» саме у МАФі тільки тому, що треба якось заробляти на життя та утримувати сім’ю.

Концептуальна концепція

Ще наприкінці квітня минулого року у міській раді було проведено декілька­годинне засідання робочої групи щодо розроблення концепції розміщення тимчасових споруд на території міста. Тоді на зустріч прийшли не тільки члени робочої групи та представники депутатського корпусу, але й значна кількість тих, для кого МАФ – робоче місце та джерело достатку – підприємці. Оскільки думок існувало розмаїття, пропозицій теж немало, атмосфера під час засідання була далеко не дружньою. Кожен намагався довести свою правоту, відстояти свою точку зору. Підприємці доводили, що їх постійно утискають у правах, не дають спокійно працювати, а тут ще й концепцією почали лякати. Головним «каменем спотикання» стало розміщення нових МАФів та подальша доля тих, що вже існують.
Врешті-решт робоча група погодилась, що проект концепції розміщення МАФів потрібно оприлюднити на сайті міської ради і після обговорення громадою можна буде говорити предметно про подальший розвиток цього питання. Тим часом підприємці та власники МАФів зможуть викласти власні побажанння та навіть більше – було запропоновано обрати від підприємницької спільноти двох-трьох делегатів, що увійдуть до складу робочої групи та відстоюватимуть їх інтереси.
Майже рік минув, але на перший погляд ніяких кардинальних рішень у цьому питанні так і не було прийнято.

Програма на базі Концепції

Однак, це не зовсім відповідає дійсності. Виявляється, протягом року тема МАФів хоч і вийшла з «вибухонебезпечного» стану, однак у «довгий ящик» теж не потрапила.
За словами заступника міського голови Олександра Резніка, впорядкування «броунівського» МАФівського руху для міста матиме неабиякий зиск. Станом на сьогодні малі та середні архітектурні форми у тому вигляді, в якому вони є, не тільки не прикрашають міські території, але й не несуть майже ніякої матеріальної вигоди для місцевого бюджету.
«МАФи для бюджету зовсім не вигідні. У нас в місті їх близько 280, більша частина здається підприємцями в суб­оренду і прибутки отримує не місто, а люди, які здають кіоски за власними комерційними цінами», – каже Олександр Резнік.
Аби нарешті навести лад, у міській раді активно займаються питанням розробки міської програми з урахуванням основ­них положень концепції розміщення тимчасових споруд на території Броварів. Головне, що хочуть втілити у даній програмі – поступовий перехід усіх МАФів у комунальну власність.
«Якщо МАФи будуть комунальними, буде порядок, вони будуть в єдиному архітектурному стилі. Тим самим ми зможемо упорядкувати їх розстановку по місту, визначити найбільш економічно-вигідні місця розташування, де вони будуть доцільні та потрібні, приберемо їх з центральних вулиць, ми зможемо контролювати асортимент товару», – впевнений заступник міського голови.
Влада обіцяє, що після розробки цієї програми, перехід на комунальні «рейки» буде поступовим, ніхто нікого не виселятиме з робочих місць, кожному підприємцю нададуть можливість допрацювати термін договорів оренди. Однак, при бажанні працювати, потрібно буде пройти конкурс, орендувати комунальний МАФ і далі вести свій бізнес. Згідно даної програми протягом двох-трьох років у Броварах нарешті мають навести лад з тимчасовими спорудами.

Ольга Підлісна

mafi6mafi2mafimafi4mafi1mafi7mafi5

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ