БРОВАРИ +4
НБУ USD 27.93

1 ЛИПНЯ: ОЙ, ЩО БУДЕ…ЧИ ГОТОВІ БРОВАРИ ДО НОВИХ РЕАЛІЙ

Черговою точкою відліку для українців, що проживають у багатоквартирних будинках, стане 1 липня 2016 року. Ні, кінця світу не прогнозують, але легка паніка у декого спостерігається вже зараз. Вже завтра городяни житимуть у нових реаліях. А ось житимуть чи виживатимуть – поки що питання відкрите

 

ЩО МІСЯЦЬ ЛИПЕНЬ НАМ ГОТУЄ

До 1 липня українці, які проживають у багатоквартирних будинках, повинні визначитися з формою управління своєї багатоповерхівки, оскільки комунальних ЖЕКів фактично більше не буде, а самі мешканці стануть господарями свого дому.

Виглядає доволі позитивно: жителі багатоповерхівки спільно обговорюють нагальні потреби і проблеми, визначають, що треба першочергово ремонтувати у будинку, які послуги закладати у квартплату.

Проте, серед населення настрої неодно значні – через невідомість та острах, що всі проблеми зношеного житлового фонду впадуть на плечі самих мешканців і ні від кого буде чекати допомоги.

«Фактично з початку року ми активно спілкуємося з мешканцями, роз’яснюємо, консультуємо з приводу майбутніх змін. В основному, люди позитивно налаштовані на продовження діяльності ЖЕКів, але вже в якості управляючих компаній», – каже заступник начальника УЖКГ Світлана Решетова.

Зважаючи на такі реалії, за останній рік значно активізувався процес створення ОСББ. Станом на сьогодні у Броварах зареєстровано 64 об’єднання та 10 ЖБК, з них 39 – діючі, тобто будинок прийнятий на баланс правління ОСББ і мешканці вже опановують непросту науку спільного управління своїм майном. У когось це виходить краще, комусь надзвичайно важко відразу осягнути «фронт робіт», передбачити всі ризики та вчасно «підстелити соломку».

«Ми відкриті для консультацій, для спілкування. Останнім часом дуже активізувалися мешканці, ініціативні групи увесь час звертаються за порадами та допомогою. Не відмовляємо нікому, адже добре розуміємо, що це наша спільна турбота», – каже начальник управління житлово-комунального господарства міста Галина Плотнікова.

До речі, варто пояснити, чому йдеться саме про 1 липня 2016 року. Справа в тому, що так званий Закон №417 набрав чинності 1 липня минулого 2015 року. Саме цю дату законодавці визначили, як «точку відліку» річного строку, протягом якого містяни мають визначитися з формою управління багатоквартирним будинком, в якому вони проживають.

А що буде, коли сусіди інертні, або, навпаки, дуже активні і кожен доводить свої точку зору, а віз «і нині там»? Тобто, якщо мешканці не можуть дійти згоди чи просто не хочуть цим питанням займатися – мовляв, хай хтось бігає, а ми побачимо, що вийде?

У такому випадку Закон передбачає: управитель призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, тобто виконкомом.

Інше питання: а що буде в той проміжок часу, доки не буде проведено конкурс, не визначено управителя. Що – будинок «брудом» обросте? Хаос? Коллапс?!

«Не варто хвилюватися. Місто житиме звичайним життям. Допоки не буде визначено на конкурсі компанію, яка стане управителем у багатоквартирному будинку, ці функції будуть виконувати ЖЕКи. Жодного хаосу не передбачається», – заспокоює Галина Плотнікова.

АЛЬТЕРНАТИВНІ ФОРМИ УПРАВЛІННЯ

Фактично, Закон пропонує три альтернативні форми управління своїм будинком: перша – управління безпосередньо самими співвласниками, друга – управління із залученням управляючої компанії та третя – створення ОСББ.

Фахівці зазначають, що створити ОСББ можна буде і після 1 липня, до того ж, можлива така цікава форма управління – правління ОСББ наймає управителя і вже той займається всіма справами в будинку. Отже, закон цілком допускає співіснування ОСББ і форми управління майном за участю управителя.

Фактично нове законодавство вводить конкуренцію на ринку послуг ЖКГ. Ті ж самі комунальні ЖЕКи матимуть змогу перепрофілюватися на «управляючу фірму».

При виборі форми управління важливо розуміти, що майбутні витрати співвласників включають в себе умовно три групи: господарські витрати, які підуть на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів спільного майна у багатоквартирному будинку. Друга група – витрати на оплату послуг з поточного утримання спільного майна – прибирання території, вивіз сміття, обслуговування ліфтів. Третя група – витрати на сплату винагороди управителю чи заробітна плата голові правління та бухгалтеру ОСББ.

Та при будь-якій формі управління є свої плюси і мінуси. Зазначимо певні важливі нюанси, які слід враховувати мешканцям.

osbb

Самоуправління будинком підійде більше для невеличких двоповерхових будинків, де сусіди роками знають один одного і можуть домовитись, наприклад, про графік прибирання під’їзду чи заміни лампочки. У великих будинках організуватись зазвичай буває важко. До того ж все одно доведеться обирати уповноваженого на підписання договорів з підрядними компаніями, які займаються вивезенням ТПВ чи очисткою димовентиляційних каналів.

Можна обрати управителя, який надаватиме всі послуги, що оберуть мешканці, «під ключ». Дуже схоже на нинішній ЖЕК. Договір можна укласти на рік, щоб подивитись на якість, а потім вирішувати, чи продовжувати співпрацю, чи міняти управителя. Однак, допоки сплине цей рік, можна не раз і не два «вскочити в халепу», а ось розірвати відносити з управителем буває не так вже й просто. Також не варто забувати, що будь-яка приватна компанія має на меті одержання прибутку, а тому цей прибуток закладуть у ваш тариф.

Останнім часом українців підводять до думки, що вигідніше створити ОСББ. Проте і тут є свої підводні камені. Наприклад, головою ОСББ може бути лише власник квартири чи помешкання у будинку. Але, як показує практика, далеко не у всіх випадках є бажаючі нести відповідальність за весь будинок, усіх неплатників і т. п., адже більшість мешканців просто некомпетентні у житлово-комунальних питаннях.

Також, процедура створення ОСББ досить тривала, вимагає особистого повідомлення всіх співвласників не менше ніж за 14 днів до дати проведення установчих зборів. Далі – проведення установчих зборів та письмове опитування співвласників, які не прийшли на засідання. Тобто, проголосувати «за» чи «проти» створення ОСББ обов’язково має кожен власник усіх квартир у будинку. Якщо, наприклад, підпис поставить дружина за чоловіка, чи квартиранти, що знімають житло, або ж власники на рік виїхали за кордон і не можуть фізично віддати свій голос – це вже порушення визначеної законом процедури створення та реєстрації ОСББ, що в майбутньому може стати підставою для визнання недійсними рішення установчих зборів та скасування державної реєстрації об’єднання.

Тож, чи створювати ОСББ, чи сподіватися на управителя або власні сили, мешканцям багатоповерхівок у доволі стислі терміни доводиться вирішувати самим, і часу для остаточного рішення вже практично не лишилось, однак і відповідати за свій вибір теж будуть спільно. Тому, гарних вам ідей, вдалого вибору та комфортного проживання після «години Ч».

Катерина Ковальчук

osbb1

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Останні статті

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ