БРОВАРИ +11
НБУ USD 28.27

Поради лікаря: чим небезпечні стресові ситуації та як з ними боротися

Стресові ситуації чатують нас повсюди: як на роботі, так і у повсякденному житті. Більшість людей ставляться до них як до чогось звичного та неминучого, і навіть не можуть уявити, наскільки серйозні захворювання можуть через це виникати. Детальніше про усі загрози, які спричиняє стрес, розповідає директор Броварського міського центру первинної медико-санітарної допомоги Ігор Кравцов.

Що таке стрес та чим він загрожує?

Стресом називають природню реакцію організму на негативні психологічні та фізичні фактори. Світова статистика говорить, що більше 70% людей з усього світу протягом року відчували доволі високий рівень стресу, з яким було не так вже й просто впоратися. Постійний тривожний стан переживає майже третина світового населення.

За словами Ігоря Кравцова, наш організм реагує на стрес на двох рівнях: на імунному та гормональному: «Гостре відчуття тривоги призводить до придушення імунної системи та прискорення метаболізму. Це значить, що організм починає витрачати у декілька разів більше енергії, аніж зазвичай. Через це людина починає вживати набагато більше їжі (однак інколи реакція протилежна і апетит, навпаки, зникає). Крім цього, починається активний викид гормонів: кортизолу, адреналіну та норадреналіну. Це призводить до втрати концентрації, погіршення сну, прискорення серцебиття, відчуття дратівливості та гіперактивності. Разом з тим, вироблення серотоніну – «гормону щастя» - починає суттєво знижуватися, що призводить до погіршення настрою, тривалих депресій та навіть психічних розладів».

Та чи не найголовніша небезпека стресу полягає у тому, що через нього можуть виникати хвороби Альцгеймера та Паркінсона. І особливо часто від них страждають люди похилого віку.

Як знизити рівень стресу?

Щоб мінімізувати рівень стресу, лікар Кравцов радить дотримуватися наступних правил:

1. Контролюйте своє харчування. Частіше вживайте цільнозернові крупи (наприклад, нешліфований рис чи гречку) та морепродукти. Також намагайтеся додавати сезонні овочі до кожного прийому їжі.

2. Частіше рухайтеся. Регулярно займайтеся спортом та давайте собі помірні навантаження. Фізична активність – це визнаний засіб для профілактики депресії.

3. Оточуйте себе позитивними емоціями. Якщо відчуваєте стрес – спробуйте відволіктися на улюблену музику, почніть читати цікаву книгу, поспілкуйтеся з друзями, влаштуйте собі невелику подорож чи просто візьміть додатковий вихідний.

4. Відпочивайте від інформації. Часто причиною стресу є перенасичення негативом чи величезною кількістю не завжди важливих даних. Тому так важливо періодично вимикати усі гаджети та відпочивати від спілкування у соціальних мережах.

5. Вчіться позбавлятися негативу. Для цього можна виконувати прості психологічні вправи, як-от виписування своїх переживань на аркуш паперу, який в подальшому треба розірвати або спалити. Це допоможе візуалізувати нав’язливі думки та налаштувати себе на позитивний настрій.

Ігор Кравцов підкреслює, що найголовніше – не замикатися у собі та не лишатися наодинці зі своїми переживаннями. Якщо є можливість, обговорюйте питання, які вас турбують, зі своєю родиною чи друзями. Коли ж виникають переживання, що вам не вдасться самостійно ладнати зі стресом, зверніться за порадою до свого сімейного лікаря. За потреби він скерує вас до профільного спеціаліста.

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Найбільш популярні

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ