БРОВАРИ +17
НБУ USD 28.29

Повітря в Броварах під екологічним контролем?

Сьогодні у Броварах працює три станції автоматичного контролю за станом забруднення атмосферного повітря, у планах цього року – підключення ще 7-ми установок. Як тестують роботу нового обладнання, де можна побачити результати вимірювань, які складності виникають при реалізації проекту – про це та багато іншого «Громадському ревізору» розповів головний еколог міста Юрій Жимайлов

Кор.: - Юрій Миколайович, зараз пости працюють, але поки в тестовому режимі. Чи не впливає це на показники вимірювання?

Ю.М.: - Протягом останнього місяця відділ екології щодня в цілодобовому режимі відстежує роботу станцій. Ми фіксуємо наші зауваження, зустрічаємось з представниками підрядної компанії, виправляємо все і рухаємось далі. Після «кабінетного» тестування програмного обладнання станцій, будемо робити виїзди на місця, заміряти й звіряти передані показники портативним приладом, можливо навіть робити штучні викиди у незначних обсягах, аби переконатись, що пости працюють коректно та реагують на зміни. За планом тестова експлуатація триватиме три місяці.

Зараз по кожній станції є 4 показники забруднення, з вказаною ГДК (гранично допустима концентрація, - прим. ред.). Плюс маємо до 10-ти метеоданих: температура, вологість, швидкість вітру і т.д. Перевіряємо налаштування, відображення та передачу даних на пристрої. Поки все не вивіримо остаточно, результати роботи станцій не можуть бути оприлюднені. Та це не означає, що показники обладнання не можна використовувати, навпаки! Пристрої працюють і ми постійно моніторимо отримані дані по різних параметрах забруднення.

Наразі, лише одного разу нами було зафіксоване короткотривале перевищення ГДК по , на жаль саме джерело забруднення визначити не вдалось.

- В яких районах розташовані станції?

- Зараз станції стоять на вул. Металургів, на бульв. Незалежності та в районі вокзалу. Промислова зона міста, де розташовані основні забруднювачі, розташована в одному районі – це великий плюс. Тому, ми розмістили пости по «лінії розмежування» промислової та житлової зони.

- Чи є проблеми та складнощі в реалізації проекту?

- Для об’єктивної роботи обладнання його треба розташовувати на висоті 1,5 метри, що досить невисоко. Тому ми довго та ретельно вишукуємо місця для розташування станцій. Обладнання дороге, а люди в місті не завжди ведуть себе найкращим чином. На жаль, маємо багато випадків вандалізму і таких людей ні антивандальні ящики, ні камери відеоспостереження часто не зупиняють від крадіжок, або навіть банального пошкодження через пустощі. Але для міста, в кінцевому випадку, це занадто дорого обходитиметься.

Оптимальний для нас варіант – домовлятись із броварськими підприємцями та розташовувати станції на їхній території. В такому різі і датчики під наглядом, і всі параметри для коректного вимірювання витримані.

Zhmailov 2

- Юрій Миколайович, напередодні Різдва броварчани в соцмережах знов скаржились на неприємний запах, прокоментуйте, будь ласка, інформацію.

- За даними інформаційної служби «Контакт-центр» протягом 6 та 7 січня поступило 13 скарг на неприємний запах. Причому дзвінки надходили з різних частин міста і Тогрмашу, і Масиву, і Розвилки.

Але тепер, коли у соцмережах піднімають питання стосовно неймовірно забрудненого повітря в місті, перевищення якихось показників, ми можемо предметно апелювати, спираючись на покази станцій: «Ні, в цей день такого-то числа о такій годині все було добре».

Як раз 6 та січня всі показники забруднення були в межах норми. Значне перевищення вмісту діозсиду азоту станція зафіксувала 31 грудня та 4 січня. При цьому інші показники також були в нормі.

Деякі мешканці пишуть, що у них є свої вимірювальні прилади і вони показують інше. Що можу сказати? Поставити абияку станцію у себе на балконі й опиратись на її виміри як експертні? – сумніваюсь, що це правильно. Обладнання з вимірювання забруднення повітря – надточне, а значить зовсім недешеве. Вартість достовірних сертифікованих приладів стартує від 1 млн.грн. – на якому балконі є таке обладнання?

- Яким чином ви плануєте інформувати громадськість про дані, які фіксують вимірювальні станції?

- Зараз ми розглядаємо декілька напрямків. По-перше, отримані дані ми плануємо передавати на сайт Департаменту екології Київської обласної державної дміністрації (www.ecology-kievoblast.com.ua). Там є мапа, де відображено розташування постів аналогічного типу, що функціонують у таких містах як Бориспіль, Вишгород, Обухів тощо. Ми хочемо підключити до неї також дані з наших станцій. Це буде карта Броварів з відображенням місць розташування постів. Всі бажаючі зможуть побачити дані по тих чи інших параметрах забруднення повітря в он-лайн режимі, або за певний період часу. Це, мабуть, найоптимальніший варіант з усіх, що розглядаються.

Були ідеї давати «інформаційну стрічку», яка розміщена на адмінбудівлі на Майдані Свободи, або облаштувати величезний екран на міській адміністрації, куди транслювати покази станцій. Але якщо перший варіант буде дешевий, та не надто зручний і оперативний (величезний формат даних, які треба знімати й передавати на електронному носії щогодини), то другий – дорогий та масштабний, що потребуватиме окремих витрат на техпідтримку й обслуговування.

Тобто, поки сайт департаменту екології виглядає оптимальним варіантом.

По-друге, ми розглядаємо варіанти оприлюднення інформації на офіційному сайті Броварської міської ради. Можливо не в он-лайн режимі, а у вигляді графіків за певний період тощо.

- Ви сказали, що в багатьох містах Київської області станції по вимірюванню якості повітря вже встановлено. Чому зволікали з цим у Броварах?

- Дійсно, якщо в Броварах станції такого ґатунку лише запускаються у роботу, то ряд міст Київської області вже кілька років можуть орієнтуватись на дані своїх станцій. Як вони працюють і що показують їхні показники – то окреме питання. Важливо, що вони встановлювались обласною адміністрацією за державний кошт, по відповідній екологічній програмі, але в дану програму потрапили не всі міста. Наприклад, Бровари та Біла Церква не були включені… Чому так? Ми звертались до області, подавали заявки, але обладміністрація вважає, що найбільші промислові міста можуть фінансувати таку програму для себе самостійно. Власне, що ми і вимушені були робити в кінцевому результаті – закуповувати станції коштом місцевого бюджету.

Такий варіант фінансово затратний для броварського бюджету, але надає ряд переваг, основна з яких – обирати підрядника.

Відділ екології шукав не лише досвідченого та надійного підрядника для виготовлення станцій автоматичного контролю за повітрям, але й такого який міг би надавати разом з гарантійними зобов’язаннями сервіс по підтримці й ремонту. Зрештою, такою компанією став Київський завод лабораторного обладнання «Украналіт». Це компанія з багаторічним досвідом роботи у сфері високоточних розробок, які вони виконують в тому числі для НТК «Антонов». Зараз у нас іде процес тісної та плідної роботи по налаштуванню вже змонтованого обладнання. Сподіваємось, у цьому році продовжити співпрацю, адже на плані реалізація ще 7-ми станцій у місті.

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Найбільш популярні

Останні статті

П’ятниця, 16 жовтня 2020, 13:32

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ