БРОВАРИ +14
НБУ USD 28.3

«Мистецтво за межами» - проект броварчан, що стирає межі можливого

з 22 по 30 жовтня в КМДА проходить надзвичайна виставка картин, організована волонтерами Броварів. Представлені там роботи, написані талановитими дітьми Ніжинського дитячого будинку-інтернату та Замглайського жіночого психоневрологічного інтернату.

Спочатку була доброта. І вона об’єднала довкола себе людей, що допомагали іншим. Не те щоб вони були багатші, чи кращі. Просто усвідомлювали, що поруч є люди, яким життям дано набагато менше, ті кому конче потрібне сердечне тепло та підтримка. Власне, так п’ять років тому у Броварах почав роботу волонтерський проект Юлії Заярної, об’єднуючи добрих людей, які допомагають дітям-сиротам, дітям з неблагополучних родин, інвалідам від народження, людям з синдромом Дауна, власне всім тим, хто опинився на узбіччі долі - в інтернатах, подалі від людських очей, далеко на околицях українських міст і сіл.

Pictures 2

Рік тому до команди Юлії приєдналась художник Анастасія Лазаренко. Вона прийшла з ідеєю провести майстер-клас по малюванню в одному з підопічних закладів броварських волонтерів – Ніжинському дитячому будинку-інтернаті для інвалідів (Настя – художник, має власну студію у Броварах та проводить майстер-класи для броварських дітей, прим. редакції). Саме це починання стало поштовхом до того, що вже за рік відбулась виставка картин «Мистецтво за межами». «Громадський ревізор» завітав на її відкриття у Київську Міську Державну Адміністрацію та поспілкувався з дівчатами про цей надзвичайний проект.

- Я сама не очікувала, що моя ідея матиме такий резонанс, - говорить Настя. - Але коли на майстер-класі в інтернаті я побачила в очах дітей невимовне захоплення, щастя, задоволення від того, що вони роблять, їхню гордість за самих себе, коли вони бачили неймовірні роботи, що виходять з-під їхніх пензлів та мастихінів… Тоді я зрозуміла, що ми на цьому не зупинимось!

Pictures 4

З’ясувалось, що з цими особливими дітьми, набагато легше працювати, ніж зі звичайними, здоровими людьми. Вони уважніші, терплячі в роботі, більш посидючі, у них немає спокуси відволікатись на гаджети, ігри, або покупки у магазині. Але для них надзвичайно цінне, що під час роботи над картиною вони - є центром твоєї уваги. Це неможливо збагнути, якщо ніколи не стикався з життям в інтернаті, життям, де немає сімейного затишку, любові батьків, уваги близьких… Тут є лише «товариші по нещастю» і працівники, які доглядають за тобою.

Після першого майстер-класу в Ніжинському інтернаті, ми успішно повторили цей досвід у жіночому інтернаті в Замглаї. Завдяки гранту від Благодійного Фонду «Карітас-Київ», змогли створити в Ніжинському інтернаті справжню художню майстерню – закупити мольберти, полотна, фарби - нам вже не доводилось возити все це з Броварів, справи пішли веселіше. Зрештою, ми зібрали матеріалу на цілу виставку, і знову ж-таки завдяки Благодійному Фонду «Карітас-Київ», змогли організувати її прямо в столиці, самому центрі Києва, в міській адміністрації.

Pictures 1

- Волонтерський проект Юлії та Анастасії цього року отримав грант нашого фонду, в рамках проекту «Простір підтримки», - говорить Ірина Веремчук, фахівець з адвокації, міжнародного Благодійного Фонду «Карітас-Київ». – Всього подавалось більше 50-ти заявок, одними з переможців як раз стали ваші броварські волонтери, що представляли проект по створенню художньої майстерні у Ніжинському дитячому інтернаті. Цей проект дійсно дуже потужний, з надзвичайним соціальним ефектом, що закликає не бути байдужими, допомагати ближньому, він розкриває таланти дітей з інвалідністю та стирає межі між людьми. Тож Благодійний Фонд «Карітас-Київ» із задоволенням підтримав ініціативу дівчат.

А коли постало питання організації виставки, ми самі запропонували допомогу та домовлялись з міською адміністрацією. Вони пішли нам на зустріч, надавали всебічну підтримку, і навіть корисні поради стосовно того, як краще все облаштувати.

- Назва проекту «Мистецтво за межами» виникла не просто так, - приєднується до розмови Юлія Заярна. На перший погляд здається, що в інтернаті люди та діти з інвалідністю, які обмежені можливостями свого тіла, стінами інтернату і таке інше. Але насправді це ми, умовно кажучи «здорові люди», так вважаємо. А для них, так само як і для кожного, ці можливості безмежні! Обмежень немає, якщо ти на них не зважаєш. Адже серед наших інтернатівських художників є дітки з синдромом Дауна, психічними розладами, колясочники, є одна дівчина, Оксана Горницька, яка взагалі малює свої картини зубами, бо в неї непрацюючі руки.

Pictures 3

Треба зазначити, що вихованці інтернату надзвичайно тонко відчувають навколишній світ, і це видно у їхніх роботах. Багато картин обирали на морську тематику, малювали човни у морі. Думаю, саме так вони відчувають себе у цьому світі – покинутими самотніми човнами, що пливуть хвилями життя... А їм так потрібна увага, людське тепло, дружнє спілкування!

Нашим проектом ми бажаємо привернути увагу до дітей в інтернатах, до людей, яких українське суспільство викреслило з соціального життя. Нагадати, що вони існують зовсім поряд з нами, мають свої таланти, сподівання та бажання. А їхні мрії? - вони такі прості, порівняно з нашими, що іноді хочеться плакати. Наприклад, одним з бажань, яке ми часто чуємо від інтернатівських дітей, є відвідування МакДональдс, уявляєте?

30 жовтня, на закриття виставки, ми плануємо привезти у Київ більшість наших художників з Ніжинського інтернату, та здійснити цю мрію – зводити у МакДональдс. А крім того хочемо влаштувати для них невеличку екскурсію по Киву, і звичайно, візит у КМДА, на їхню власну, першу в житті виставку! Адже все це організовано для них, і заради них.

Наша експозиція завершиться 30-го жовтня аукціоном картин, який пройде також тут, у КМДА, в колонній залі. Початок о 18.00, запрошуємо всіх бажаючих. Виручені з продажу кошти ми використаємо на допомогу інтернатам, подарунки нашим особливим художникам, і звичайно, на розвиток та підтримку проекту «Мистецтво за межами», - говорить Юля.

- Зараз у нас є сторінка у Фейсбук, де ми надаємо інформацію про наш проект, розповідаємо про картини, митців які їх пишуть, викладаємо світлини з поїздок в інтернати, - підключається Анастасія. - Згодом плануємо зробити сайт проекту, де можна буде не лише подивитись роботи наших художників, але й придбати їх. В звичайному житті у людей в інтернаті майже немає можливості заробляти кошти самостійно, наш проект не лише дає їм таку можливість, але й розвиває їх творчий потенціал, дає надію на майбутнє.

Отже, всіх бажаючих підтримати ініціативу наших броварських волонтерів і талановитих художників з інтернатів Чернігівщини, та на власні очі побачити їх прекрасні картини, запрошуємо в КМДА на виставку живопису. Картини виставлятимуться до 30 жовтня, а ввечері тож дня будуть продаватись з аукціону, що почнеться о 18.00 у Колонній залі. На виставку вхід вільний, на аукціон – вхід за запрошеннями, які ви можете отримати особисто, відвідавши виставку, або замовити через сторінку проекту у Фейсбук.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Найбільш популярні

Середа, 09 вересня 2020, 14:18
Понеділок, 14 вересня 2020, 11:29
Понеділок, 21 вересня 2020, 16:08

Останні статті

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ