БРОВАРИ +23
НБУ USD 26.95

«Битва за Бровари»: як відстоювали право на створення Броварського району

Червень став по-справжньому «гарячим» та доленосним місяцем для усіх мешканців Броварщини та українців в цілому. На Україну чекає нове районування. Найбільшою несподіванкою стало те, що Бровари, згідно пропозицій Мінрегіону, мають відійти до Бориспільського району з центром у Борисполі. Така ідея викликала шквал критики як у містян, так і у місцевої влади, яка розгорнула справжню боротьбу за утворення саме Броварського району. Хроніки «битви за Бровари» читайте у матеріалі «Громадського ревізора».

Чому хотіли створити Бориспільський район?

12 червня відбулося позачергове засідання уряду щодо ухвалення нового районування Київської області. Саме тоді з’ясувалося, що попередню версію проекту, яку Київська облдержадміністрація передала до Міністерства розвитку громад та територій України, де був Броварський район з центром в місті Бровари, переробили. І центром нового об’єднання Броварів-Борисполя став останній.

Зазначимо, що Уряд обґрунтував своє рішення вимогами методики Мінрегіону. Втім, згідно неї, ані Бровари, ані Бориспіль не відповідають усім критеріям обрання райцентром.

1. Районний центр має розташовуватися мінімально за 30 кілометрів від обласного. І Бровари, і Бориспіль розташовані ближче.

2. Населення райцентру має становити більше 50 тисяч осіб. Обидва міста підпадають під цей критерій. Однак різниця у кількості населення разюча: 107,7 тисяч осіб у Броварах (одне з найбільш густонаселених міст Київської області) проти приблизно 62 тисяч мешканців Борисполя.

3. Якщо межі двох чи більше міст, чисельність постійного населення яких становить не менше, ніж 50 тисяч осіб, розташовані один від одного на відстані менше, ніж 30 кілометрів, адміністративним центром ОСР визначається місто, чисельність населення якого більша. Виходить, що саме кількість мешканців району є єдиним критерієм вибору райцентру. І за цим показником беззаперечним лідером є Бровари.

Чому ж тоді з’явилася концепція Бориспільського району з центром у Борисполі? За словами міського голови Броварів Ігоря Сапожка, на ці запитання держправлінці так і не змогли надати відповіді.

Звернення Ігоря Сапожка до Верховної Ради

Новий районний поділ викликав хвилю непогоджень як у громади міста, так і у броварської міської влади. Зокрема, вже 15 червня Ігор Сапожко направив звернення до Голови Верховної Ради України щодо запропонованої Кабінетом Міністрів адміністративної реформи громад Київської області. В своєму зверненні мер Броварів надав зауваження та пропозиції про зміну адміністративного центру новоутвореного району з Борисполя на Бровари.

«На сьогоднішній день в нашому місті створені всі передумови для функціонування районного центру новоутвореного району. Саме в Броварах розташовані державні установи, які обслуговують адміністративні одиниці регіону: державна фіскальна служба, міськрайонна лікарня, яка визначена опорною установою Лівобережного госпітального округу, філія газової служби, яка обслуговує Броварський і Бориспільський райони та інші. Крім того, Бровари знане місто на міжнародній арені, яке має 3 відзнаки ПАРЕ. Наразі ми претендуємо на отримання останньої найвищої нагороди – Приз Європи», наголосив Ігор Сапожко.

Перше засідання комітету ВР

War4

16 червня міський голова на своїй сторінці у Facebook повідомив, що йому було відмовлено в участі на засіданні комітету, де він планував особисто висловити свої зауваження та пропозиції до проекту Постанови та донести громадську думку про недоцільність призначення Борисполя центром майбутнього району. Тим самим, рішення, які будуть прямо стосуватися життя мешканців майбутніх територіальних громад, планували ухвалювати без будь-яких попередніх обговорень та без участі представників місцевого самоврядування.

Зважаючи на це, мер закликав депутатів всіх рівнів від Броварів та всіх небайдужих громадян наступного ж дня особисто завітати на засідання комітету та разом відстояти власне бачення розвитку лівобережної Київщини.

Того ж дня на сайті Броварської міської ради була створена електронна петиція «Ні – новоствореному району з центром у Борисполі», яка закликала виступити проти такого приєднання. За дві доби вона набрала 251 підпис броварчан та була передана на терміновий розгляд виконавчого комітету Броварської міської ради.

Відтермінування питання «Бровари-Бориспіль»

17 червняІгоря Сапожка все-таки допустили на засідання комітету Верховної Ради України, на якому розглядали проект Постанови ВР «Про утворення та ліквідацію районів». Підтримку йому склали депутати Броварської міської ради, деяких сільрад району та прості громадяни, яким була небайдужа доля Броварів як центру нового району.

За результатом візиту міського голови на засідання, вдалося здобути першу невелику перемогу: питання утворення нового району, де центром був би Бориспіль, відтермінували. Найголовнішими аргументами броварського міського голови стали більша кількість населення, кращі показники бюджету, рівень інвестицій в місто, високі економічні показники, беззаперечний та інтенсивний розвиток нашого міста.

Ігор Сапожко одразу ж підкреслив – відтермінування розгляду питання ще не означає його вирішення на користь Броварів. «Моя думка наступна: ми маємо підготуватися більш ретельно у цифрах і даних. Мені хотілося б, щоб депутати Верховної Ради, комітетів та підкомітетів почули нашу позицію, тому що в даному випадку все зроблено абсолютно протилежно тому, що має бути. Подібні рішення зможуть хіба що роз’єднати людей», - наголосив міський голова Броварів.

Дату детального розгляду питання щодо визначення районного центру з-поміж міст Бровари та Борисполя призначили на 22 червня.

Судові звернення та збори підписів

War5

Зранку виконавчий комітет Броварської міської ради зібрався на засідання. Обговорювали лише одне питання: проблему районування. Створена на сайті БМР петиція «Ні – новоствореному району з центром у Борисполі» була ухвалена одноголосно. Управлінню містобудування та архітектури доручили розробити відповідний проект звернення до Верховної ради, як волевиявлення Броварської міської громади для подальшого направлення Уряду.

Того ж дня депутати Броварів зібралися на позачергову сесію, де ухвалили звернення до Верховної Ради України з вимогою не допустити змін, за яких адміністративним центром новоутвореного району визначено місто Бориспіль Київської області.

Також 19 червня Броварська міська рада подала позовну заяву до Окружного адміністративного суду про визнання рішення (акту) Кабінету Міністрів України протиправним та нечинним. Йдеться саме про створений Кабміном проект Постанови ВРУ «Про ліквідацію та утворення районів».

Для того, аби голос громади Броварщини було почуто, з 19 червня Команда Ігоря Сапожка «Єдність» розпочала збір підписів на підтримку створення Броварського району з центром в місті Бровари. Для цього у місті розставили близько 10-х наметів, де кожен небайдужий містянин міг підписати звернення до Президента та Уряду країни. Тоді ж розпочався флеш-моб «Бровари – не Бориспіль». Броварчани та представники міської влади активно публікували свої фото з відповідним хештегом, тим самим, заявляючи про своє небажання бачити райцентр у Борисполі.

War1

Загалом, біля наметів Команди Ігоря Сапожка «Єдність» спостерігався справжній ажіотаж. Броварчани охоче ставили свої підписи, спеціально для цієї справи до наметів приїздили мешканці сіл нашого району.

«Броварському районові буде добре саме з Броварами. Центр має бути саме тут, адже Бровари – найкраще місто», - коментує місцева мешканка Олена.

«Я вже 30 років живу в Броварах. Місто розбудовується на моїх очах, постійно покращуючись. Вважаю, що центром потрібно обирати Бровари. Тут живе більше людей, краща інфраструктура та більш стрімкий розвиток», - висловлює свою думку броварчанка Оксана.

«Бровари і тільки Бровари! Для мене альтернатив немає!» - резюмує броварчанин Петро.

Всього за три дні роботи наметів було зібрано більше 10 тисяч підписів громади. Усі вони 22 червня були представлені членам робочої групи при комітеті ВРУ як один з найголовніших аргументів на користь обрання Броварів райцентром.

War2

Підтримка від міст-побратимів та іноземних партнерів

Майже одразу після розголосу проблем з утворенням нових районів, з 19 червня, Броварам почали надходити численні листи підтримки від міст-побратимів та іноземних партнерів.

Підтримали громад Броварів у прагненні лишитися центром нового району міста-побратими Рокфорд (США), Фонтене-су-Буа (Франція), Пімонте (Італія), Сілламяе (Естонія). Надіслали листи підтримки Гродзіський та Гнєзненський повіти (Польща), Конвент самоврядної співпраці Польща-Україна (Щецин, Польща). Також висловилися на підтримку Асоціація «Друзі Броварів» (Фонтене-су-Буа, Франція), Українське земляцтво «Водограй» (Сілламяе, Естонія), Засновник міжнародної компанії Aquila Extcutive Ор‘ян Фріднер та партнери по проекту «Три країни, три річки та один шлях до сталого розвитку» (Швеція).

Наприклад, Тиніс Калберг, мер естонського міста Сілламяе, пише: «Щиро хочемо підтримати славне місто Бровари в його прагненні зберегти статус міста обласного значення та центру Броварського району. Зичимо успіхів нашому українському місту-побратимові у боротьбі за відстоювання своїх інтересів! Нехай міцніє дружба між естонським Сілламяе та його українським містом-побратимом Броварами!»

«Муніципалітет Пімонте підтримує Бровари в їхньому прагненні зберегти статус міста обласного значення та центру Броварського району. Ми бажаємо нашому українському місту-побратиму успіхів у захисті своїх інтересів! Сподіваємось на плідну співпрацю між Пімонте та Броварами!», - зазначено у листі мера італійського міста Пімонте Міхаеле Палуммо.

«Ми висловлюємо свою підтримку подальшому функціонуванню адміністрації міста Бровари, сподіваючись на продовження ефективної співпраці. Ми віримо, що дії Верховної Ради України сприятимуть подальшому розвитку нашої співпраці та зміцнюватимуть партнерство між нашими регіонами, а прийняті рішення сприятимуть добрій та адекватній організації місцевих адміністративних структур, що відповідають потребам та прагненням громади міста Бровари» - пише Староста Гродзіського повіту (Польща) Маріуш Згайнський.

«Ми хотіли б підтримати місто Бровари у їхніх намірах зберегти статус міста обласного значення та центру Броварського району. Бажаємо успіхів нашому українському побратиму у відстоюванні своїх інтересів», - надсилає слова підтримки Томас П. Макнамара, мер американського міста Рокфорд (штат Іллінойс).

«Як Староста Гнєзненського повіту, який співпрацює з містом Бровари з 2009 року, я не можу уявити, що наша співпраця може скінчитися. У той же час, поважаючи компетенції українських органів місцевого самоврядування та центральних органів влади, я вірю, що їхні рішення базуються на відповідних аналізах та раціональних передумовах. Я переконаний, що і у випадку міста Бровари остаточні рішення Верховної Ради України будуть прийняті на благо місцевих громад» - йдеться у листі Пьотра Грущинського, Старости Гнєзненського повіту (Польща).

Сесія обласної ради – за Бровари

Зранку 22 червня відбулася сесія Київської обласної ради, на якій Ігор Сапожко навів переконливі аргументи щодо необхідності визначення центром району саме міста Бровари. Зазначимо, що доводи міського голови спрацювали, і Київська обласна рада 56 голосами підтримала створення в межах Київської області Броварського району з центром в місті Бровари.

Окрім того, 22 червня о 14.00 пройшло засідання робочої групи при комітеті Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Ігор Сапожко взяв у ньому участь, аби особисто висловити думку громади та надати переконливі обґрунтування на користь створення Броварського району з центром у м. Бровари. Однак остаточну крапку у питанні знову не поставили: народні депутати вирішили перенаправити розгляд питання про новий районний поділ на рівень Київської обласної адміністрації.

Вирішальна нарада в КОДА

За рішенням депутатів, 25 червня КОДА зібрала велику нараду, у якій взяли участь усі голови міст та районів лівобережної Київщини. Метою зібрання стало обговорення та вироблення нової моделі адміністративно-територіального поділу. 

На зустрічі голови районів та міст мали змогу висловити думку громади про те, до якого саме району хочуть увійти очолювані ними територіальні одиниці. 

Зокрема, надійшла пропозиція утворити два райони, розділивши лівобережну частину області по горизонталі. Тобто, утворити Броварський район з центром в місті Бровари та до нього приєднати Баришівський район та місто Березань. А також утворити Бориспільсь кий район з центром в місті Бориспіль та включити до нього Яготинський, Зрурівський та Переяслав-Хмельницький район. Але у такому разі з мапи майбутньої Київщини зникне Переяславський район. Відповідно, представники Переяслав-Хмельницького неодноразово наголошували на важливості утворення окремого Переяславського району (а не його приєднання до Бориспільського). 

Деякі громади бачили своє майбутнє виключно у складі Броварського району. Аргументами стали високий економічний розвиток та територіальна близкість нашого міста. Інші хотіли увійти виключно до Бориспільського. 

Загалом, думки різнилися, одначе здебільшого усі наголошували на тому, що варто утворювати саме два окремих райони – і Броварський, і Бориспільсь кий, однак без Переяславського. У результаті усі пропозиції, оголошені на нараді, обіцяли викласти в протоколі засідання наради та відправити до комітету Верховної Ради з метою подальшого обговорення та вироблення вже узгодженої позиції для голосування в Парламенті. 

А отже, «Битва за Бровари» триває. Міський голова обіцяє до останнього відстоювати думку громади Броварщини та зробити усе можливе, аби її не просто послухали, а й почули. Про те, чим завершиться ця справа, «Громадський ревізор» обов’язково розповість на своїх сторінках.

Найбільш популярні

Останні статті

Середа, 08 липня 2020, 15:12

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ