БРОВАРИ +5
НБУ USD 27.93

СКІЛЬКИ ВАЖИТЬ КІЛОГРАМ? РЕВІЗІЯ ОДНОГО З БРОВАРСЬКИХ РИНКІВ

Ми купуємо в них продукцію, бо домашня і дешевше, але в той самий час мало замислюємось над тим скільки насправді важить кілограм помідорів на звичній ринковій точці. «Громадський Ревізор» вирішив провести власне розслідування і дізнатися хто й наскільки «наварюється» на любителях свіжих продуктів із грядки

Будній день, ринок «Нива». Людей небагато, продавців так само. Ряди для приватних тор­гівців наполовину пусті. Лише декілька бабусь із консервацією і зеленню. Всі з електронними вагами, механічних із грузиками тут і не побачиш вже. Ціни дійсно дешевші, ніж у супермаркеті та й виглядає продукція більш сві­жішою. Наприклад, величезний пучок шпинату, який на наших редакційних вагах заважив цілих 170 грамів, у бабусі на ринку коштує лише 10 гривень. Для порівняння у «Новусі» за 100 грамів того самого шпинату вимагають 30 гривень. За якість, напевно, казати і не треба. Зрозуміло, що бабусин пучок ймовірніше містить в собі менше нітратів і хімікатів, ніж теплична зелень для масс-маркету.

НЕ СЕЗОН

На рядах із власною продукцією зараз неможливо побачити щось суттєвіше за картоплю чи редис. «Не сезон. Зараз навіть бур’яни на землі ще не ростуть», - пояснюють нам продавці. А от придбати в них декілька кілограмів картоплі – це завжди будь-ласка. Ще й зверху докинуть. Піймавши облизня із картоплею і букетом зелені прямуємо до рядів із найманими торгівцями. Тут вибір набагато кращий. При­лавки так і ламаються під вагою ящиків із помідорами, огірками, яблуками і перцями. Продефілю­вавши декілька разів туди-назад і зробивши висновок, що ціна продукції не завжди залежить від її зовнішнього вигляду (на одному із лотків за наполовину зів’ялі перці просять 135 гривень, а на іншому за великі і яскраві – 89), зупинились біля окремих кіосків і купуємо помідори, яблука, капусту і огірки. Такий собі салатний набір.

Щодо привітності продавців, то тут дуже багато факторів впливає на їхню зацікавленість у вашій покупці. Бабусі «приватники» звісно більш привітні, доважують більше продукції за менші гроші, а от ті, хто «на зарплатні», за клієнтами не женуться. «Не подо­бається – купуйте в інших», - так відповіла нам одна жінка, коли ми запитали чому яблука такі масляні.

До речі, яблука це окрема тема. Обійшовши весь ринок ми не знайшли жодного нормального товару. Всі вони обмащені вос­ком до такого стану, що аж руки липнуть. Тож, якщо і вирішите придбати собі декілька яблучок поласувати, то перед їжею ретельно вимийте їх проточною водою.

ДОВІРЯЙ, АЛЕ ПЕРЕВІРЯЙ

З усіма покупками прямуємо до редакції, де нас вже чекають елек­тронні ваги і голодні колеги. Але спочатку важимо, а потім вже їмо. Звісно ми не беремося стверджу­вати, що наші ваги є достеменно вірними, тому припускаємо коливання у 5-10 грамів в рамках помилки. Та, на жаль, результати не задовольнили жодних наших сподівань. Продавці на ринку з легкістю не довішують близько 100 грамів і сором їх за це не бере. На кілограмі помідорів наших журналістів «нагріли» майже на 150 грамів. Вартість кілограму помідорів на ринку – 50 гривень. Отже, лише на одних наших помі­дорах продавець заробив близько 10 гривень. Непоганий заробіток, погодьтесь. А якщо врахувати, що здебільшого люди в додаток до помідорів купляють ще й огірки, цибулю, капусту та інші овочі, то виходить чимала сума за день. Так можна і без зарплатні працювати, на одних обважуваннях.

Приємно вразили нас, як і минулого року, при придбанні картоплі. Нам знову ж таки наки­нули «бонусних» грамів, а роз­рахували, як за кілограм. Також на огірках нас не обділили. Коли жінка почула, що ми обираємо товар для дитини, то порадила нам брати дорожчі, але домашні, а не з «колгоспу». І на вагах не обдурила.

Хоча на точці стоїть двоє вагів, обоє електронні, одні в досяжності клієнтів, інші біля продавчині, набирали огірки ми самостійно і поставили важити на «клієнтські» ваги. Там вони «затягнули» на 630 грамів, а коли їх зважили на інших вагах, то вийшло 550, за які з нас і взяли грошей. То може це всього лише наша усмішка і розповідь про дитину втримали реалізатора від обваження. Хто знає…

ЗАКОННІ МЕТОДИ ВПЛИВУ

Переймаючись питанням контролю над підприємцями, ми попрямували до управління економіки Броварської міської ради. Нас запевнили, що регу­лярно проводять перевірки якості продукції, представленої на броварських ринках, а також перевіряють ваги на точність.

«У нас є постійна робоча група до якої входять представники торгового відділу, спецвідділу, санстанції, МНС та місцеві депу­тати. Декілька разів на рік вони роблять перевірки на ринках, контрольні зваження, закупівлі, перевірку продукції на якість в лабораторії. Ми постійно тримаємо ситуацію на ринках на контролі і швидко реагуємо на всі скарги мешканців», - розповідає Микола Загуменний, начальник управління економіки БМР.

Проте, він зізнається, що особливих важелів впливу на несумлінних реалізаторів, як і на керівництво ринків, вони не мають. Все, на що спроможні в виконкомі – це за результатами перевірок порекомендувати керівництву ринку більше не заключати договір на місце для реалізації з тим чи іншим підприємцем.

Отже, вибір продукції зали­шається лише за вами. Ніхто не виключає факту особистої симпатії. Можливо, саме вам на ринку підкинуть декілька зайвих грамів за привітну посмішку. Та й не так важлива вага товару, як його якість. А от якість реалізова­ної продукції «Ревізор» перевірить вже в одному з наступних випусків газети.

Маргарита Струтинська

runki1

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Останні статті

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ