БРОВАРИ +6
НБУ USD 28.01

З ДИПЛОМОМ. БЕЗ РОБОТИ. ЯК ПРАЦЕВЛАШТУВАТИСЯ МОЛОДОМУ СПЕЦІАЛІСТУ

Вже зовсім скоро розпочнеться гаряча пора екзаменів не тільки для випускників шкіл, але й для «без п’яти хвилин» молодих спеціалістів – студентів. А що далі? Чи чекають на підприємствах та в організаціях молодь з дипломом та значними амбіціями, але геть без досвіду роботи

НЕ ХОЧУ В ПОСУДОМИЙКИ!

До нас в редакцію зателефону­вала Ольга – мама випускниці Бро­варського професійно-технічного ліцею. Донька в минулому році закінчила навчальний заклад, а влаштуватися на роботу за спе­ціальністю – кухар-кондитер - за рік так і не вдалося.

«Розумієте, куди не звертаємося, вимагають досвід роботи. А як же дитині здобути той досвід, якщо вона тільки після навчання? Усі Бровари об’їхали, крім посудо­мийки нічого не пропонують. Але вона має диплом, вона вчилася, чому ж крім мити посуд та чистити картоплю більше нічого не про­понують?!», - обурюється Ольга.

Мама разом з дівчиною оббиває пороги не тільки елітних і не дуже закладів харчування Броварів, але й в управління освіти зверталися, згодні, щоб Юля розпочала профе­сійну діяльність в шкільній їдальні або на кухні дитячого садочка. І надія спочатку була.

«Нас направили до завідуючої одного садочка, вона поговорила з донькою, наче і погодилася. Ми зраділи – нарешті! А через два дні перетелефонувала і сказала, що подумала і вирішила, що візьме більш досвідченого працівника…А нам куди діва­тися?!», - ледь не плаче Ольга.

Перекваліфіковуватися дівчина ні в яку не хоче, адже з 6 років мріяла стати саме кухарем, їй подобається ця справа, але поки що кулінарні шедеври майбутньої колеги Ектора Хіменеса Браво, можуть оцінити тільки родичі та друзі. На жаль…

СУВОРІ РЕАЛІЇ РИНКУ ПРАЦІ

Історія Юлії не поодинока. Відпочивши два місяці після екзаменів, новоспечені спеціа­лісти завалюють потенційних наймачів своїми резюме і чекають, чекають, чекають…Однак, робо­тодавці чомусь не розпочинають змагання – хто перший вхопить цінного фахівця. І через декілька тижнів молода людина починає гарячково обдзвонювати, а потім і обхожувати місця, де можна було б застосувати свої знання та вміння.

«Досвід роботи від півроку» – ця фраза зустрічається сьогодні в переважній більшості оголошень про вакансії. З одного боку, найма­чів можна зрозуміти: академічні знання та освітні стандарти часом настільки сильно розходяться з повсякденними завданнями та вимогами сучасного бізнесу, що навіть один рік у бойових умовах нерідко означає більше, ніж п’ять років у стінах альма-матер. Зіткнення з суворими реаліями ринку праці може шокувати вчо­рашнього студента аж до повної зневіри, адже далеко не кожна компанія зустрічає з розкритими обіймами фахівця, який тільки-но закінчив ВНЗ і не встиг придбати навіть мінімальний стаж.

«Це просто якесь замкнене коло - щоб набути досвіду, потрібно десь попрацювати, але для працевлаштування необхідна наявність хоча б мінімального досвіду. От як бути?» - майже в розпачі каже молодий спеціаліст Ярослава – економіст з дипломом, але без жодного дня трудового стажу.

ТАКТИКА ТА СТРАТЕГІЯ ПОШУКІВ

Однак, давайте спробуємо розібратися та виробити певний алгоритм, за яким пошуки роботи стануть процесом якщо не при­ємним, то в усякому разі не таким страшним. На щастя, ситуація не настільки безнадійна, як здається на перший погляд. Навіть якщо єдиним активом є диплом і отри­мані у ВНЗ знання, знайти місце цілком можливо, правда, вам знадобиться затратити набагато більше зусиль, ніж шукачам із значним послужним списком. Крім того, спершу доведеться приборкати власні прагнення і влаштуватися на рядову посаду з мінімальними вимогами до кандидата і більше ніж скромною оплатою. До речі, саме завищена зарозумілість, надмірні фінансові запити і необґрунтована амбіцій­ність окремих випускників ВНЗ є основними причинами, чому багато компаній з таким неба­жанням беруть у штат молодих фахівців.

«Молодь взагалі категорія спе­цифічна. Дуже часто проблема в завищеній самооцінці молодого спеціаліста. Люди приходять, не орієнтуючись на ринку праці , наскільки вагома потреба в тих чи інших спеціалістах, не орієн­туючись на рівень зарплатні. Всі і відразу хочуть 10 тисяч гривень і вище. Звісно, таку зарплату для молодого спеціаліста знайти неможливо», - каже директор Броварського центру зайнятості Максим Вітер.

Отож, порада перша – при­боркайте амбіції, критично оцініть рівень своєї професійної підготовки і затямте - все і відразу буває тільки в солодких снах. Погоджуйтеся на більш-менш прийнятний варіант.

До речі, за результатами опи­тування дослідницького центру порталу Superjob, 58% роботодав­ців готові прийняти в штат моло­дих фахівців. У більшості випадків це великі корпорації, політика яких передбачає підготовку лінійного персоналу за рахунок компанії. У окремих організаціях коло обов’язків співробітників настільки специфічне, що знайти підходящого кандидата на кадро­вому ринку просто неможливо. З точки зору роботодавців, головні плюси випускників – високий рівень мотивації, готовність навчатися і відносна дешевизна. Тому, можливо, переглянути свої пріоритети і погодитися на поки що не таку велику, як хотілося б, зарплатню, з умовою набуття неоціненного досвіду.

Однак, при виборі позиції почат­кового рівня не слід геть розсла­блятися, а натомість виявляти певну обачність. Справа в тому, що багато вакансій спочатку не при­пускають будь-якого службового зростання і придбання корисних навичок. Запис «розклеювальник об’яв» або «кур’єр» навряд чи стане прикрасою трудової книжки дипломованого юриста або фінан­систа. І хоча інтернет і друковані газетки з оголошеннями про працевлаштування рясніють поді­бними пропозиціями для молоді, але не варто розглядати подібний досвід в якості кар’єрного трамп­ліну. У цьому сенсі набагато кращі лінійні посади корпоративної «піхоти» – позиції менеджера по роботі з клієнтами, помічника керівника відділу чи управління, тощо.

Ще одна можливість придбати стаж – скористатися послугою массового набору персоналу на посади початкового рівня, які періодично проводять великі компанії. Солідне реноме та гучне ім’я такої організації виявиться цілком вагомим бонусом для юного фахівця надалі.

Врешті, задіюйте особисті кон­такти, родинні зв’язки. Можете запропонувати потенційним наймачам своєрідну угоду: вашу згоду працювати за мінімальну (навіть меншу, ніж середня у галузі) оплату у обмін на прива­бливий запис у трудовій книжці. Між іншим, невеликим фірмам такий варіант, напевно, здасться привабливим.

І нарешті - не забувайте від­відувати ярмарки вакансій або кар’єрні форуми.

«Центр зайнятості традиційно проводить ярмарки вакансій та професій, під час яких можна підібрати для себе якийсь варіант, спробувати з нашою допомогою перепрофілюватися або ж отри­мати кваліфіковану пораду щодо подальшого працевлаштування. Ми запрошуємо молодь активно брати участь у цих заходах і, спо­діваємося, зможемо допомогти більшості молодих людей знайти своє місце у трудовому процесі», - каже Максим Вітер.

ОБЕРЕЖНО, ШАХРАЇ!

Також можна вдатися до послуг кадрових агентств. При цьому слід пам’ятати, що фірми з під­бору персоналу діють на вигоду наймачеві, тоді як агентства з працевлаштування представля­ють інтереси здобувача (правда, небезкоштовно).

Новачки ринку праці традиційно є ласою здобиччю для різних аферистів і нечистих на руку роботодавців. На жаль, повністю убезпечити себе від шахраїв та передбачити всі ризики складно – винахідливість сучасних Остапів Бендерів воістину безмежна.

Візитною карткою аферистів є оголошення про вакансії, що містять явно завищену зарплату за відсутності вимог до кандидата: людині будь-якого віку, без освіти та стажу. Аферисти обіцяють позамежний щомісячній оклад. Улюблений трюк «лохотронни­ків» – вимога внести передоплату нібито за проходження навчання, надання деяких інформаційних послуг та інші сумнівні послуги. «Розколоти» шахраїв у такій ситуації просто: запропонуйте їм відрахувати необхідну суму з вашої першої зарплати – і вони миттєво втратять інтерес до вашої персони.

Нарешті, деякі непорядні наймачі намагаються будь-якою ціною уникнути бюрократії, вважаючи за краще укладати усні угоди з працівниками будь-якою ціною відтягуючи офіційне оформлення. Ні в якому разі не вірте прекраснодушним заявам на кшталт: «Ну, хіба я можу когось кинути? Ти працюй, а вже грошима не ображу». Пам’ятайте: відносини з наймачем, а також коло обов’язків повинне бути зафіксоване письмово ще до першого робочого дня.

Тож сподіваємося, що наші поради допоможуть Юлії та ще багатьом молодим людям успішно вирішити проблему працевлашту­вання і в майбутньому за ними дійсно буде «вишиковуватися черга» роботодавців. Ми цього щиро бажаємо!

Ольга Підлісна

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Останні статті

П’ятниця, 16 квітня 2021, 10:31
Четвер, 15 квітня 2021, 15:19

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ