БРОВАРИ +9
НБУ USD 27.96

ОСББ vs УПРАВИТЕЛЬ НА ЧИЙ БІК СТАНУТЬ БРОВАРЧАНИ?

Майже кожного ранку, виходячи з будинку, зустрічаю купку ініціативних людей, які постійно щось обговорюють, ходять по квартирах, пропонують щось. Дивно виглядає? Аж ніяк! Адже зараз кожна дошка оголошень буквально заклеєна інформацією «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирних будинках»

«Громадський Ревізор» вже не раз писав про ОСББ. Але на цей раз ми вирішили докорінно розібратися що це за об’єднання таке і чим воно відрізняється від управляючої компанії. Бо перше липня вже не за горами, а не хотілося б «сісти в калюжу» із вибором.

ЩО БУЛО, ТЕ ЗАГУЛО

Нагадаємо, що ЖЕКів в тому вигляді, в якому ми їх знаємо зараз, більше не буде. Всі вони «перекваліфікуються» в управ­ляючі компанії. Не буде більше територіального розподілу. Кожен будинок може обрати собі будь-якого управителя. Тариф також зазнає змін. Для кожного будинку він буде інди­відуальний і визначатиметься управляючою компанією спільно із мешканцями. Компенсацій із бюджету більше також не буде. Всі послуги доведеться сплачувати в повному обсязі, тому дуже багато в будинку буде залежати від від­сотку неплатників.

Також, окрім вже звичних для ЖЕКівських будинків складових тарифу, таких як обслуговування ліфтів, внутрішньобудинкових мереж, прибирання під’їздів і при­будинкової території, додасться ще одна, доволі затратна стаття - формування резервного капіталу будинку.

Це кошти на усунення недоліків в будинку, капітальні та поточні ремонти. Вже до першого липня місто спише із балансу всі будинки і ремонти будуть проводитись за рахунок самих мешканців. Тобто, тариф одразу виросте на декілька десятків гривень для кожної квартири.

«Це останній рік, коли ми про­водимо ремонти в будинках за бюджетні кошти. Із наступного року місто буде надавати допо­могу в ремонтах лише за програ­мою підтримки ОСББ», - пояснює Галина Плотнікова, начальник управління УЖКГ.

До речі представники управ­ління ЖКГ вже декілька місяців проводять зустрічі із мешкан­цями, роз’яснюють що таке ОСББ і управляючі компанії, щоб допомогти мешканцям зробити свідомий вибір на користь того чи іншого варіанту. А в самому УЖКГ вже навіть з’явився кваліфікова­ний спеціаліст з ОСББ.

«Люди зовсім неактивні. На зустрічі приходить всього декілька мешканців. Вони бояться брати відповідальність на себе, а наша мета – допомогти розі­братися в ситуації. Розповісти про основні проблеми, з якими власники можуть стикнутися, як управителі, підказати методи їх вирішення. Ми не збираємось з першого липня «вмивати руки», ми все одно будемо надавати мешканцям підтримку, принай­мні інформативну», - каже Галина Плотнікова.

У той же час, начальниця зізна­ється, що ЖЕКи, навіть у вигляді управляючих компаній, матимуть чималу перевагу перед ОСББ. В першу чергу через техніку, що вже зараз числиться на балансі компа­ній. Придбати снігоприбиральний тракторець за кошти мешканців ОСББ – досить коштовне «задо­волення». Також, через те, що компанія буде обслуговувати декілька будинків одразу, вони матимуть можливість більш оперативно вирішувати нагальні проблеми мешканців за рахунок резервних коштів.

З ПЕРШИХ ВУСТ

На сьогоднішній день у Брова­рах зареєстровані 62 ОСББ, 15 із них ще й досі без будинків на балансі. Але не тому, що місто не хоче розлучатися із «тарифним прибутком», а через те, що такі «активні» ОСББшники в останню мить передумали. Навіщо ця морока з обслуговуванням і тарифами?

Та хто більше за інших знає про ОСББ, як не самі мешканці ОСББ. Тож наші журналісти попряму­вали на зустріч із головою ОСББ «СДС» по вулиці Постишева, 1В. До речі, цей будинок вже два рази виборював звання найкращого ОСББ міста, тож Олександру Науменко, його голові, було що нам розказати.

«Перш за все зазначу, що це дуже складна робота. Як психологічно, так і технічно. Треба знайти підхід до кожного мешканця, стати для них найкращим другом, до якого вони будуть звертатися із про­блемами. У той самий час треба налаштувати роботу персоналу. Аби це була справжня команда, а не люди, що прийшли отримати додатковий заробіток», - розпо­відає Олександр Миколайович.

Тариф у будинку не такий вже і високий – 3 грн./м2. У той самий час, на рахунку ОСББ майже 100 тисяч резервного капіталу.

«Коли ми тільки створили ОСББ, у 2008 році, ніхто не мав досвіду, для мене, як і для інших, ця робота була «в новинку». Ми встановили тариф 1,50 грн/м2. Деякий час попрацювали, зрозуміли що до чого, і на загальних зборах мешканців запропонували під­вищити тариф до 2,10 грн/м2. Нашу пропозицію підтримало 99% власників», - згадує управитель.

Один із найбільших плюсів ОСББ, на думку Олександра Науменко, - об’єднання додає незалежності, дає право самостійно обирати обслуговуючі компанії, будь то ліфтове господарство чи вивіз сміття.

КОЖЕН САМ ЗА СЕБЕ

Звісно, можна сказати, що меш­канцям будинку Постишева, 1В дуже пощастило із управителем. Дійсно пощастило. Мало де в будинках є такі активні люди. Має «Ревізор» в арсеналі і безліч негативних відгуків щодо ОСББ:

«Ми в будинку змінюємо вже третього голову, приходять нові люди, підіймають тариф, збільшують собі платню, а на мешканців і будинок наплювати. Кажуть дякувати їм за те, що хоч сміття вчасно вивозиться і у під’їздах прибирають. А до того, що будинок руйнується на очах, нікому діла немає. Ніяких ремонтів робити вони не збираються», - жаліється Римма Миколаївна, мешканка будинку по вул. Олімпійській, 8Б.

«Я проживаю в будинку по вулиці Короленка, в нас тариф не самий дешевий, а прибирають лише на першому поверсі, коли звертаєшся до голови ОСББ, то пропонує самостійно взяти віник і прибрати свій поверх», - розпо­відає Любов.

Але все це лише підтверджує слова Олександра Миколайовича, що майже все залежить від упра­вителя та активності мешканців. Головне – це реальне бажання управляти своїм будинком. Та на практиці не завжди все вихо­дить, як гадається. Не завжди вдається досягнути компромісу у вирішенні проблем, а ентузі­азму ініціативної групи щодо скликань загальних зборів по кожному спірному питанню навряд чи вистачить надовго. Тож часто спостерігаємо картину, коли проблеми мешканців не вирішуються, голів змінюють, як рукавички, а результату – нуль, будинок розвалюється на очах, в під’їздах не прибирають, а тариф постійно збільшують.

Часто навіть трапляються ситуації, коли через байдужість більшості власників долю будинку вирішують двоє-троє людей, що підробляють протокол зібрання і підписи більшості. А потім із цим «липовим» документом ідуть до реєстратора. І з наступного місяця мешканці просто починають отримувати нові квитанції із тарифами незаконно створе­ного ОСББ. Останнім часом такі випадки зовсім непоодинокі і відстояти свої права мешканці можуть лише через суд.

ДО ВСЬОГО З НАЛЕЖНОЮ УВАГОЮ

Якщо проаналізувати переваги і недоліки обох методів, то можна сформулювати декілька основних тез для тих, кому ще належить прийняти важливе рішення:

1. Жодна із форм управління не є панацеєю він неефектив­ного керування власністю. В будь-якому випадку все залежить від активності мешканців. Недо­ліки і переваги є в кожному із варіантів.

2. Одна з найбільших переваг ОСББ – менші видатки на утри­мання будинку. Оскільки ОСББ, на відміну від управляючої компанії, не бере за мету отримання при­бутку від обслуговування, а є лише формою самоорганізації співвласників. Звісно, це при ідеальних умовах, коли немає зловживання окремих осіб, що бажають перетворити ОСББ на механізм особистого збагачення.

3. У випадку, якщо більшість мешканців прийме рішення про залучення управляючої компанії, то до її вибору треба віднестися дуже уважно. Варто ретельно вивчити об’єм запропонованих послуг, видатки на управління, тарифи і умови контролю за наданими послугами та договір, що пропонується компанією для підписання.

Отже, часу залишилось не так багато, лише до першого липня. Якщо не обрати форму управління самостійно, то її вам призначить міськвиконком за результатами конкурсу. А тут вже або пан, або пропав. Тож, сподіваємось, що наша стаття допоможе вам визна­читись. Та найголовніше: будьте активні, спілкуйтесь із своїми сусідами, оперативно реагуйте на будь-які несправності в будинку і все буде добре!

Маргарита Струтинська

osbb1

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ