БРОВАРИ +14
НБУ USD 27.98

КОТЕЛЬНІ «ФЕЛІКСА» ПЕРЕВОДЯТЬ НА ЕКОЛОГІЧНЕ ОБЛАДНАННЯ ВЛАСНОГО ВИРОБНИЦТВА

Останнім часом альтернативні котельні в Броварах опинились в колі підвищеної уваги. «Гро­мадський Ревізор» поспілкувався з Геннадієм Говорухою - співзас­новником енергетичної компанії «Фелікс», яка вже не один рік успішно забезпечує теплом соціальну сферу Броварів. Він розповів про власний котлобуді­вельний завод та чим унікальна його продукція. А також про те, як установка нового обладнання в котельнях «Фелікса» буде сприяти охороні навколишнього серед­овища в місті.

- Давайте поговоримо про тен­денції сьогоднішнього ринку будівництва котлів в Україні. Представники теплогенерації кажуть, що їм досить складно з технічної точки зору, оскільки доступних кредитних коштів немає, а хочеться бачити якісне обладнання у себе на об’єктах, але не завжди це виходить.

Наша енергетична компанія «Фелікс» будує теплогенеруючі об’єкти за власні кошти. Зокрема, в Броварах компанія експлуатує 10 таких об’єктів, сумарна потужність яких становить близько 30 МВт. Ці котельні опалюють 6 дитсадків, 4 школи, Броварську центральну районну лікарню, Броварську дитячу лікарню, басейни «Купава» та «Схід». Загалом, за нашими роз­рахунками, проект дозволив місту за рік заощадити три мільйони гривень за теплову енергію. А також на 30% скоротити вико­ристання природного газу.

Так ось, коли ми кілька років тому моніторили ринок в пошуках обладнання для наших котелень, зіткнулися з тим, що є дуже багато котлів по досить доступній ціні, але з незрозумілою якістю.

Також є лінійка більш дорогого обладнання, яке не так вже й поширене в Україні. Це зде­більшого продукція іноземних заводів, які пропонують більш досконале обладнання. Але воно коштує «космічних» грошей, які залучити практично неможливо.

Ми вибрали обладнання за паспортними показниками, і ці заявлені параметри нас влашто­вували. Однак, коли ми закупили це обладнання і почали його експлуатувати, зіткнулися з тим, що воно не виходить на заявлені параметри, як по потужності, так і за показниками ККД.

Відповідно, і витрата палива також висока, не та на яку ми розраховували. Як наслідок, наш бізнес був не так успішний, як хотілося б. Тому ми знову звер­нулися до іноземного досвіду, розглянули котли більш високої цінової категорії, але й з більш високими технічними параме­трами та характеристиками. Це обладнання дійсно на порядок якісніше, в нього менше поломок, але більш високі показники ККД та екологічні характеристики. Знайти в Україні таке обладнання за при­йнятні гроші було тоді неможливо.

Тому ми вирішили створити подібне обладнання власними силами, спираючись на іноземний досвід. Це і Прибалтика, і Білорусь, які до цього йшли набагато довше. Україна почала активно займатися цією програмою приблизно 4-5 років тому, коли стрімко підвищувались ціни на газ. У тій же Прибалтиці та Білорусі така програма діє вже понад 15 років. Прибалти почали цим займатися після виходу з СРСР, а білоруси - в 2001-2003 роках. Протягом цього часу розроблялася програма на державному рівні. Тому і досвіду у них вже більше. Спираючись на їх досвід, ми розглянули кілька видів обладнання, подивилися на наші технічні можливості, поспілкува­лися з людьми, запросили фахів­ців. І, таким чином, ми вирішили створити своє обладнання, яке задовольняло б наші потреби в плані якості та ціни. Ми, як люди, які довго працююють в цій системі, знаємо, що нам потрібно. Було прийнято рішення створити завод Felix Factory. Сьогодні він уже випускає котли, які відповіда­ють за якістю кращим західним зразкам, але більш доступні в плані цінової політики.

feliks

 

- Чому, на Ваш погляд, поді­бні експерименти раніше не вдавалися на українському ринку? За рахунок чого змогли підвищити якість і здешевити продукцію в порівнянні із західними зразками?

Це просто. У нас великі власні обсяги з виробництва тепла. Ми компанія, яка спочатку зароджувалася як та, що генерує та поставляє тепло. І тому ми набагато більше стикаємося з питаннями сервісу та експлуатації котельного обладнання, нам про­стіше доопрацювати та зробити якісні котли, ніж заводу, який просто випустив обладнання, продав його та забув.

Умовно, купили ви обладнання, наприклад, у прибалтів. Щоб привезти якусь запасну деталь або ремонтно-слюсарну групу, потрібне тижневе листування, а далі питання митниці і всього іншого, які можуть займати до місяця. Цей час обладнання буде або простоювати, або працювати неякісно. Будь-яка з цих ситуацій «вдарить» по кишені.

А наш завод робить дуже великий акцент на сервіс і нала­годжувальні роботи, тому що ми вважаємо це одним з найбільш важливих аспектів.

- Які параметри обладнання Felix Factory з точки зору його екологічності?

Ми застосували наші знання і залучених фахівців і розробили свої системи очищення. Крім меха­нічних методів очищення, є ще й хімічні. Це все розробки нашого підприємства. З їх допомогою досягається європейський рівень за показниками екологічності.

- Який вид палива, на Ваш погляд, є найбільш екологічним і відповідним для промисло­вого виробництва тепла?

В принципі тільки один такий вид палива - тріска. Одним словом, є багато варіантів палива: пелети, брикети, фрезерний торф, біомаса. На даному етапі, ніхто ще щільно не займався альтер­нативною енергетикою, тому на найближчі роки запасів неділової деревини в країні досить багато.

Зараз люди відгукнулися на те, що є попит на даний вид палива, тож активно з’являються компанії, які надають послуги з продажу тріски. У тріски виходить най­нижча теплота згоряння. Але у неї і ціна менша, ніж у традиційних видів палива, і поводитися з нею набагато простіше. Пелети дорогі і до їх зберігання дуже багато питань. При попаданні вологи вони починають розсипатися і це вже погано для обладнання.

Крім того, тріска - це екологіч­ний матеріал, вона не виділяє в атмосферу шкідливих речовин. Хочу підкреслити - наші котельні в Броварах працюють виключно на трісці. Випереджаючи ваше запитання про те, чому городян періодично хвилює дим з наших труб. Все через високу вологість тріски, яку спалюють в котлах. Зараз погода волога, лютий на рід­кість дощовий, тріска, відповідно, теж дуже волога, тому іноді і буває інтенсивне виділення пари. Хоча ніякої шкоди здоров’ю людей ця пара не завдає і це неодноразово підтверджували екологи, але з переведенням наших котелень на нове обладнання Felix Factory і це питання зникне.

Поступово ми плануємо всі свої котельні в Броварах перевести на наші власні котли.

Ми абсолютно відкриті для громадськості міста, якщо у когось з броварчан виникають питання з приводу роботи котелень, наші співробітники проводять їх на територію і демонструють роботу об’єктів, тріску, яку тут спалюють - люди мають повне право знати, як ми працюємо в їхньому місті.

Вікторія Майстренко

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ