БРОВАРИ +8
НБУ USD 27.96

ПЕРШЕ, ДРУГЕ І КОМПОТ: ЗА ЧИЙ КОШТ ХАРЧУВАТИМУТЬ ДІТЕЙ У ЦЬОМУ РОЦІ

Майже щодня держава готує українцям сюрпризи і далеко не завжди приємні. Відміна, скорочення, зменшення – найбільш популярні терміни останніх законопроектів та рішень. Тому кожен аспект нашого життя викликає неабияку цікавість та суспільний резонанс

СКАСУВАННЯ ХАРЧУВАННЯ

Економити на дітях, а надто на дитячому харчуванні – най­цинічніше, що можна придумати дорослим та ситим можновлад­цям. Однак, за даними офіційних джерел Кабінет Міністрів скасував безкоштовне харчування за рахунок коштів державного бюджету учнів 1-4 класів, крім учнів з малозабезпечених сімей, і дозволив (читаємо – переклав) його фінансування на місцеву владу за рахунок місцевих бюдже­тів. Про це йдеться в постановах уряду №16 та №17 від 18 січня 2016 року.

Не можемо стверджувати, що саме ці законопроекти стали при­водом для хвилі обурення серед батьків, але факт красномовний – вже протягом тижня бровар­чани, чиї діти ходять в садочки та навчаються у молодшій школі, бурхливо обговорюють питання харчування дітей. Недаремно ж кажуть, що дитину треба не просто народити та виховати, а ще й прокормити. І в наш час це твердження як ніколи актуальне.

«Це ж тепер скільки платити треба за садочок?! А якщо двоє дітей в садочок ходять? Страшно навіть подумати! Що робити?! Краще, мабуть, вже няню наймати, нехай вдома сидять», - обурено галасують в соцмережах батьки.

І їх можна зрозуміти. Зарплати залишаються, в кращому випадку, на тому ж рівні, все інше ката­строфічно дорожчає – платіжки за квартиру жахливі, ціни в магазинах грабіжницькі, пільги повідміняли, одягатися впору на «секонд-хенді», а тепер ще й за харчування дитини потрібно викласти щось у районі 2 тис. грн. на місяць. Така ось невесела арифметика для батьків.

РЯТІВНЕ КОЛО ВІД ДЕРЖАВИ

Однак, урядовці все-таки не зовсім втратили останню совість та залишили для пільгових кате­горій певну підтримку. Зокрема, передбачено, що в школах за рахунок коштів державного бюджету здійснюватиметься харчування дітей, які постраж­дали від Чорнобильської катастрофи й мають право на пільгове харчування, дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими освітніми потребами, які навча­ються в спеціальних і інклюзивних класах, а також учнів 1-4 класів з малозабезпечених сімей (одно­разове харчування - сніданок).

При цьому від плати за хар­чування дітей у дошкільних установах звільняються батьки, у яких сукупний дохід на кожного члена сім’ї не перевищує рівня прожиткового мінімуму, й батьки дітей, що отримують державну соціальну допомогу для мало­забезпечених сімей.

Також не стягується плата за харчування дітей з інвалідністю.

Органам місцевого самовря­дування надане право забезпе­чувати харчування дітей також інших категорій, передбачивши на це видатки з місцевих бюджетів.

ПОРЯТУНОК ВІД МІСЦЕВИХ ОРГАНІВ

Харчуванню діток у Броварах приділяється досить пристойна увага з боку місцевих органів влади. Про якість харчування у садочках та склад меню ми поговоримо іншого разу, зараз же мова йде про забезпечення повноцінного (в ідеалі) сніданку, обіду та вечері за адекватні бать­ківські гроші.

«Раніше ми платили 310 грн. Це, як нам сказали, 60% вартості, а 40% фінансувалося з міського бюджету. Всього виходило 517 грн. за харчування дитини за місяць», - розповідає броварчанка Жанна.

Найголовніше питання, що цікавить наразі батьків – чи залишиться у зв’язку з держав­ними обмеженнями такий же «баланс» оплати, чи батькам при­йдеться платити повну вартість за харчування.

«Виконкомом було прийнято рішення про розмір батьківської плати та витрат на харчування у школах та ДНЗ. Розмір батьківської плати залишається незмінним з минулого року, 60%. Вартість харчування відповідно до віку ( до 3 років, від 3 до 7), санаторних та звичайних груп опубліковано на офіційному сайті міста», - інфор­мує заступник міського голови з гуманітарних питань Лариса Виноградова.

Уточнення – у рішенні закладено максимальні суми батьківської плати, розмір сплати може зрости лише за рахунок збільшення витрат на продукти. Однак, допоки продукти не стануть дорожчими, можливо, що сплачувати батьки будуть навіть менше, аніж вказані нормативні показники в рішенні.

«У проекті - для школярів від 6 до 10 років 16,48 грн., 10 і старші 19,49 грн., вихованців садочків до 3 років 30,27 грн., від 3 до 7 років 45,25 грн., санаторні групи 56,02 грн.», - каже Лариса Виноградова.

В 2015 році для вихованців дитсадочків було 19,54 грн (до 3 років) та 29,20 грн (від 3 до 7 років), санаторні групи - 36,28 грн. Тобто, вартість харчування наразі зросте приблизно на 35,5%.

ПІЛЬГОВІ ЗНИЖКИ

«Державний бюджет переклав дитяче харчування на плечі громад. Є кошти, харчуємо, немає чи не вистачає, харчуємо частково чи взагалі переходимо на мамині бутерброди чи лоточки. У Бучі, для прикладу, учнів почат­кової школи харчують шляхом співфінансування з місцевого бюджету та батьківської плати. У Броварах закладено фінансування безкоштовного харчування учнів 1-4 класів та школярів 5-11 класів соціально-незахищенних кате­горій (сироти, позбавлені бать­ківського піклування, інваліди, малозабезпечені, діти загиблих та діючих учасників АТО)», - пояснює ситуацію заступниця мера.

Окрім того, для дітей з багато­дітних родин (троє та більше дітей віком до 18 років) розмір пільгової плати зменшено ще на 50%, тобто в звичайних групах такі родини вносять 30% за харчування від нормативної суми, в санаторних – 20%.

Отож, підсумовуємо – у поточ­ному році діти матимуть, як і раніше, можливість отримувати повноцінне гаряче харчування, перейматися про бутерброди та лоточки батькам, які спроможні виділити з бюджету сім’ї кошти на обід школярику, не варто. І паніка з приводу 100% оплати в садочках абсолютно безпідставна.

Катерина Ковальчук

xarcyvanya1

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ