БРОВАРИ -10
НБУ USD 28.05

«ЕКСТРЕНА МЕДИЧНА» ОСЕЛИЛАСЬ В БРОВАРАХ

Чи не при кожній зміні влади в державі чиновники МОЗу беруться за чергову реформу медицини. Зазвичай реформування болісно протікає і для медиків, і для пацієнтів. Однак, заплановані на 2016 рік зміни в роботі екстреної медичної допомоги на Київщині обіцяють значний прорив

РЕФОРМА РЕФОРМИ

Власне, той процес, про який сьогодні піде мова, можна назвати реформою нещодавньої реформи. Нагадаємо – в 2013 році в силу вступив закон «Про екстрену медичну допомогу». Таким чином було переформатовано всю звичну та роками апробовану систему швидкої допомоги. Невід­кладну відмежували від екстреної, головних лікарів стало рівно вдвоє більше, власне як і проблем.

«Я не розумію і не хочу розуміти, чому раніше викликаєш «скору» - і лікарі через 15-20 хвилин на порозі, а зараз?! Вони там думають, розбираються – їхати до мене, чи я сама з тиском завтра в лікарню прийду! Що за неподобство?! Повернути назад треба ту систему і нічого реформувати не треба!», - емоційно обурюється пенсіонерка Марія Василівна, яка, як і більшість броварчан, навіть через три роки після реформування не може второпати суті розділення звичної швидкої на дві складові.

Тут хоч би запам’ятати назви – невідкладна та екстрена, не те що зрозуміти та осягнути суть реформи. В чомусь можна і погодитися, але ж час не стоїть на місці, разом з прогресом рухаються вперед і всі життєво-важливі процеси у суспільстві. Не вийняток і медицина. Інша справа, що експериментальний шлях «набивання синців» та метод «спроб та помилок» у такій архіважливій царині, як охорона людського здоров’я та життя, є, м’яко кажучи, неприпустимою.

БЛАГОРОДНА МЕТА ТА ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ

Основним завданням рефор­мування швидкої допомоги була благородна мета зниження смертності та забезпечення максимально швидкого прибуття лікаря до пацієнта. За новими правилами на виклик екстреної карета медичної допомоги повинна прибути в місті через 10 хвилин, у сільській місцевості – через 20. Але це у випадку, коли вам, чи вашим рідним потрібна дійсно екстрена допомога.

В усіх інших випадках ви можете розраховувати на невідкладну допомогу, але ніяк не екстрену. Однак, терміни прибуття лікарів там зовсім інші – протягом години. Саме так рекомендує постанова Кабміну «Про нормативи прибуття екстреної медичної допомоги на місце події».

Ще одним етапом реформування було створення розгалуженої мережі пунктів базування машин швидкої допомоги у найбільш віддалених районах, де норма «20 хвилин до пацієнта» фізично не могла бути виконана. З потрібних 4-5 пунктів у Броварському районі було створено лише один – у смт Калита.

ПРИ НАДІЇ НА ЗМІНИ

Окремо варто зазначити, що адміністрація екстреної медичної допомоги знаходилася взагалі не в Броварах і навіть не в Бровар­ському районі, а в…Борисполі. Головний лікар Бориспільської станції екстреної медичної допо­моги Олександр Резембовський у Бровари навідувався не часто, однак вже встиг стати «героєм» декількох гострих матеріалів на телебаченні та у пресі.

Але відзначимо, що з 4 січня 2016 року ми маємо свого власного головного лікаря Броварської станції екстреної медичної допомоги. Саме так, з початку нового року місто Бровари та Броварський район відокремлені в структурі екстреної медицини та медицини катастроф і адміністра­ція цього підрозділу знаходиться на території центральної районної лікарні.

shvudka

«Поки що у мене більше питань, ніж відповідей, - каже головний лікар Броварської станції екс­треної медицини Роман Іванович Нікіфорук. – Проблем стільки, що голова обертом».

За словами новопризначеного головного лікаря серед основних викликів сьогодення, які потрібно вирішувати негайно – поповнення та ремонт існуючого парку карет швидкої допомоги, наразі місто та район обслуговують 5 машин, періодично техніка виходить з ладу і відремонтувати авто справа досить проблематична.

«В ідеалі для обслуговування 170-тисячного контингенту міста та району нам потрібні хоча б 10 машин, про 12 можна тільки мріяти. Окрім того, є проблема з механіками та слюсарями, потрібно вирішити питання з гаражем та обслуговуванням автопарку. Ви ж розумієте, що наші машини не можуть чекати ремонту навіть тиждень, адже від справності техніки залежать людські життя», - каже Роман Нікіфорук.

Окрім того, біда і з кадровим потенціалом. За словами голов­ного лікаря СЕМ (станції екстреної медицини – прим.ред.) на сьогодні штати заповнені навіть менш, ніж на третину. З 290 спеціалістів працює тільки 80. Необхідні фахівці – лікарі та фельдшери з досвідом роботи та неабиякою стресостійкістю, адже екстрена – це ще й медицина катастроф. Цим людям доводиться в реальному житті бачити те, що більшості тільки в кошмарних снах після перегляду фільмів жахів може примаритися. І потрібно не тільки не відвести очі, а ще й швидко та професійно надати допомогу. І все це за далеко не великі гроші…

«А ще – оргтехніка, зв’язок, створення умов роботи для персоналу. У планах – створити пункти базування в Гоголеві, Великій Димерці та Рожнах, але це за умови доукомплектування парку автомобілів та заповнення вакансій», - каже Роман Нікіфорук.

Структура фінансується з облас­ного бюджету, місто та район можуть тільки по можливості допомагати спонсорськими коштами або задовольнити, за наявності необхідних фінансових ресурсів, якусь нагальну потребу. За словами головного лікаря, вже проведено перші зустрічі з керівниками міста та району. Результат – надано допомогу у ремонті автомобіля та досягнуто домовленості по проведенню ремонтних робіт у приміщенні, де базується СЕМ. Також прийнято до уваги питання поповнення парку «швидких».

Отож, резюмуємо. Бровари мають ще одного керівника струк­тури медичного напрямку, наміри та плани в новопризначеного головного лікаря далекойдучі, а ось чи зможуть вони втілитися в конкретні зміни, які відчує кожен з мешканців Броварів та району – покаже час.

Ольга Підлісна

shvudka2

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Останні статті

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ