БРОВАРИ +7
НБУ USD 28.16

БІБЛІОТЕЧНИЙ СКАНДАЛ ХТО НАКИНУВ ОКОМ НА ПРИМІЩЕННЯ В ЦЕНТРІ МІСТА?

За 2015 рік Броварську міську бібліотеку відвідали майже 4000 читачів, в її арсеналі нараховується 23 338 книжок, якими користувалися 65 703 рази. Окрім цього, бібліотека має власний читацький та комп’ютерний зали, вільний Wi-Fi, підшивку броварських періодичних видань та стіл бук кросингу. Але декому і цього замало…

Новий рік для «Громадського Ревізора» розпочався голосно, якщо можна так сказати. Телефон редакції як почав дзвонити 29 грудня, так не перестає і донині, електронна пошта переповнена листами від читачів… Але в цьому інформаційному цунамі, наших журналістів зацікавило одне незвичне звернення, що й лягло в основу чергового «ревізорського» розслідування…

ЛИСТ ДО РЕДАКЦІЇ

«У суботу, 29 грудня, зайшовши у бібліотеку, почула розмову біблі­отекаря із молодиком, що пред­ставився депутатом міської ради від «Демократичного Альянсу» Олегом Берестовим. Хлопець походжав залою і планував: оце викинемо, оце ні до чого, стелажі поставимо між вікнами… На питання бібліотекаря про що йде мова, він почав просторікувати про нові тенденції у бібліотечній справі, про те, що книги – це анахронізм», - повідомляється у листі, – «Зайшовши наступного дня до бібліотеки, я побачила, що її працівники стривожені, бо депутат, мабуть від імені своєї фракції, запропонував так звану «кардинальну реконструкцію» бібліотеки, яка фактично знищить цей заклад».

Звісно, оминути таке кричуще неподобство ми не змогли і одразу ж попрямували до біблі­отеки, аби отримати достовірну інформацію із перших вуст. А у закладі справді царить справжня паніка, працівники на нервах, в один голос наголошують: «Дем-Альянс хоче забрати приміщення бібліотеки під власні потреби». Звідки ж такі висновки?

ПОВЕРТАЮЧИСЬ ДО ВИТОКІВ

Історія знайомства молоді «Демократичного Альянсу» із працівниками міської бібліотеки бере свій початок задовго до тієї розмови, яка так обурила її співробітників та відвідувачів. Ще у минулому році силами «Демократичного Альянсу», що тоді був «активною громадою», в приміщенні Броварської біблі­отеки були влаштовані декілька літературних вечорів, зустрічей із сучасними українськими авто­рами. І, хоча подібні фан-зустрічі не збирали великої аудиторії, чи через недостатню рекламу, чи через свою неактуальність для броварчан, завідувач закладу із радістю підтримувала чергову ініціативу юних активістів щодо культурно-розважальних заходів.

«Ми жодного разу їм не відмо­вили. Надавали читацький зал в безоплатну оренду і навіть самі займали вільні місця, яких було чимало, щоб не образити автора і додати масовості заходу. Та хто ж знав, що воно нам таким боком вийде», - кусаючи лікті через свою доброзичливість, пригадують працівники бібліотеки.

Та далі більше. Відтепер Олег Берестовий, від імені фракції «Демократичного Альянсу», закликає бібліотекарів віддати одне з приміщень бібліотеки, що є найбільшим за площею, його команді на так званий «ребрен­дінг». Нібито, задля приваблення броварської молоді та популяри­зації закладу.

«Спочатку пан Берестовий звернувся до мене із дуже цікавою пропозицією – допомогти біблі­отеці «стати на ноги», залучити інвесторів для її оновлення. Я не побачила в цій пропозиції нічого поганого. Дійсно, ремонт та нові меблі нам би не завадили. Але на моє прохання надати розгорнутий план реконструкції бібліотеки, депутат відповів відмовою. Ніби то ви надайте нам приміщення, а ми самі вирішимо, що та як тут треба переробити», - розповідає Світлана Степанова, завідувач бібліотекою.

biblioteka

«ДЕМОКРАТИЧНА» БІБЛІОТЕКА

Цікаво, що власне бачення пере­будови читацької зали у «вільний простір» депутат таки виклав на своїй сторінці у фейсбуці, мовляв «для громадського обговорення». Оновлене приміщення, на думку Берестового і компанії, має вміщувати у собі: подіум для громадських виступів, фліпчарт (офісний мольберт для записів), проектор та екран для пре­зентацій, лаунж-зону із чаєм та кавою, зону коворкінгу і лише декілька стелажів із книгами та… настільними іграми. Ну, а левову частку простору має займати лекційна зона перед подіумом. На нашу думку, це більше схоже на вільний простір, а не на бібліотеку. Та депутату, напевно, видніше…

До речі, подібні вільні простори, або анти-кафе, останнім часом дуже поширені у великих містах України. Особисто «Ревізору» довелося відвідати декілька із них у вільний від роботи час. Серед них нам найбільше запам’яталися «Циферблат» та «Gnezdo Bar» в Києві та «Риба-Андрій» у Дніпро­петровську. За функціональною наповненістю вони дуже схожі до проекту «ДемАльянсу». Декілька залів, можливість проводити лекції та майстер-класи, розмаїття ігор, як настільних так і для при­ставки, вільний Wi-Fi, безкоштовні чай-кава та смаколики. Та є велике «але»: подібні анти-кафе – при­ватна ініціатива, що існує і розви­вається за рахунок відвідувачів. Основний принцип їх роботи наступний: молодь сплачує кошти за час, проведений на території закладу. Та от з фейсбук-презен­тації броварського депутата не зрозуміло куди будуть іти кошти за відвідування «нової бібліотеки». У місцевий бюджет чи до кишені «новаторів».

«ШИЛО НА МИЛО»

Якщо подивитися з іншого боку, то міська бібліотека – це і є так званий co-working space, або «вільний простір», про який тлумачить броварчанам «Демо­кратичний Альянс». Звісно, меблі застарілі, та й настільні ігри не передбачені, але працівники на чолі із начальником відділу куль­тури Броварської міської ради не цураються змін. Зізнаються, чільне місце серед відвідувачів займають люди старшого віку, але й молоді на абонементарному обліку нара­ховується близько тисячі чоловік.

«Ми зовсім не проти оновлення бібліотеки. І з задоволенням обговоримо будь-які пропозиції від громади. Але треба розуміти, що цей заклад – комунальна власність міста Бровари, а згідно Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» забороня­ється його приватизація і пере­профілювання, тому надати його у розпорядження приватних осіб під створення коворкінгу ми не можемо», - пояснює свою позицію

Ну і наостанок, аби не бути голо­слівними, наші журналісти розпи­тали броварчан, віком від 18 до 24 років (а саме на цю вікову катего­рію розрахована «інновація») чи будуть вони відвідувати подібний «вільний простір». Та чи вважають вони бібліотеки анахронізмом та пережитком минулого. Наводимо декілька відповідей:

Володимир, 23 роки: «Я за подібне анти-кафе, аби там були сучасні відео-ігри та комікси. Але не за рахунок бібліотеки. Сам надаю перевагу паперовим книжкам і вважаю що вони значно кращі за літературу на цифрових носіях».

Ірина, 24 роки: «Я вже й не пам’ятаю коли в останній раз була в бібліотеці. Читаю літературу на планшеті. Але й подібний «вільний простір» мене не приваблює. Якщо обирати між бібліотекою та коворкінгом, то я голосую за бібліотеку. Це все ж таки історія».

Роман, 21 рік: «Якщо все зробити грамотно, із зручними меблями, сучасним ремонтом та багатим вибором ігор, то я б, можливо, сходив декілька разів. У випадку, якщо вартість відвідувань буде не захмарна. Але робити це потрібно не на шкоду бібліотеці. Я вважаю, що в такому великому місті, як Бровари, обов’язково повинна бути бібліотека».

Анна, 19 років: «Безумовно я за бібліотеку. У мене навіть абонемент є. Я щодня їжджу до Києва на навчання і в дорозі читаю книжки, а купувати щотижня нову – сьогодні дуже коштовне задоволення. Бібліотека дійсно рятує. У той же час я б від­відувала вільний простір, якщо б там були цікаві заходи. Та ставити питання подібним чином вважаю недоречним. Бібліотека повинна бути обов’язково, анти-кафе – за бажанням».

Ксенія Хотянович

Коментарі   

0 # Олег Берестовий 14.01.2016, 18:45
Хоча б взяли коментар, щодо моєї думки)
я ж ніде не ховаюсь
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата
0 # Наталка 14.01.2016, 21:36
А яким чином видно зовнішню стурбованість працівників бібліотеки? І чи не треба було взяти інтерв'ю в самого Олега Берестового?
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ