БРОВАРИ +14
НБУ USD 27.98

ЕНЕРГЕТИЧНА НЕЗАЛЕЖНІСТЬ: УСПІШНИЙ ПРИКЛАД БРОВАРІВ

Всім відомо, що Україна сьогодні - енергодефіцитна країна. У цій ситуації одним з рятівних напрямків є збільшення частки використання альтернативних джерел енергії. Бровари кілька років тому знайшли таку альтернативу. Про те, як працює модель і що в результаті співпраці отримують місто та інвестор, дізнавався «Громадський Ревізор».

ПОШУК АЛЬТЕРНАТИВИ

Про енергетичну незалежність говорять уже давно на всіх рівнях влади. Обговорюють відповідні проблеми: негативне сальдо торгового балансу, зниження незалежності країни в геополі­тичному аспекті і відтік капіталів.

Виникнення критичної ситуації на сході країни лише актуалі­зувало питання енергетичної незалежності з новою силою. Адже закуповуючи природний газ в Росії, Україна не тільки послаблює свою економіку, а й підтримує економіку країни, яку визнає агресором.

У цій ситуації є три рятівних напрямки: диверсифікація поставок газу, підвищення енергоефективності діючих підприємств та власне пошук альтернативних джерел енергії.

І поки деякі міста тільки дума­ють, як зменшити залежність від «газового» вентиля, Бровари вже сьогодні є прикладом успішного впровадження стратегії енерго­ефективності на місцях.

ЯК ПОЧИНАЛАСЬ СПІВПРАЦЯ

Кілька років тому, завдяки ініці­ативі приватної компанії «Фелікс» низку державних установ міста для опалення було оснащено твердопаливними котлами, які замінили традиційні газові.

На той час в країні дуже багато говорилося про те, що необхідно переходити на альтернативні види палива, багато було й звер­нень інвесторів до місцевої влади. Але, як тільки доходило до цілком логічного моменту домовленос­тей про те, що потрібно щось будувати і вкладати власні кошти, всі переговори закінчувалися.

Тоді ж зі своїми проектами та пропозиціями звернулась енергетична компанія “Фелікс». Перший проект з якого розпо­чалось співробітництво міста та інвестора - модульна котельня, яка тепер опалює басейн «Купава».

Надалі були проведені відповідні розрахунки і місцеві чиновники вирішили переводити на опа­лення приватними котельнями об’єкти, які фінансуються за рахунок місцевого та державного бюджетів – це школи, лікарні та дошкільні заклади. Зараз послугами компанії цікавиться все більше приватних компаній, адже це економічно виправдано.

ФІНАНСОВИЙ ЗИСК

На сьогоднішній день енер­гетична компанія «Фелікс» в Броварах обслуговує 10 теплоге­неруючих об’єктів, які виробляють близько 30 МВт сумарної потуж­ності і опалюють 6 дитсадків, 4 школи, Броварську центральну районну лікарню, Броварську дитячу лікарню, басейни «Купава» та «Схід». Тобто, ця мережа коте­лень опалює практично всі об’єкти соціальної сфери, 80 відсотків яких перевели на альтернативні види палива.

Крім того, вироблених потуж­ностей вистачає на постачання тепла на об’єкти приватної власності.

«По минулому року співпраця з «Фелікс» дала місту економію бюджетних коштів десь у три мільйони гривень по розрахун­кам за теплову енергію. А також дозволила на 30 відсотків скоро­тити використання природного газу, як того вимагає відповідна постанова Кабміну», – каже мер Броварів Ігор Сапожко.

Співвласник енергетичної компанії «Фелікс» Андрій Гайдай розповідає, що всі котельні їх підприємство зводить за власні кошти. Проекти будівництва пройшли всі передбачені законо­давтвом експертизи та дозвільні процедури. Компанія має всі дозвільні документи: висновки державної санітарно-епідеміо­логічної експертизи, сертифікати відповідності ГОСТу, дозволи Держгірпромнагляду.

Паливо, яке використовується для виробництва телової енер­гії, має українське походження, сертифіковане виробниками та відповідає екологічним стандар­там, що діють в Україні.

«Ми не лише даємо місту мож­ливість економити кошти, виді­лені на опалення. Енергетична компанія «Фелікс» створює робочі місця і платить податки. І, нарешті, гроші, які країна могла витратити на імпортний газ, залишилися в Україні і працюють на благо української економіки», - каже Андрій Гайдай.

ПЛАНИ НА МАЙБУТНЄ

Наша країна рухається до Євросоюзу, а там споживач може обирати для себе постачальника електроенергії чи тепла. Держава одна, а постачальників багато.

У нас же, наприклад, в Київській області, постачальник електро­енергії тільки один. Так само й з тепловою енергією. Якщо подиви­тися взагалі на всі міста в Україні, то постачальники - це найчастіше комунальні підприємства, які одноосібно постачають теплову енергію споживачу, а фактично стають монополістами на ринку.

Тому у споживача - будь-то підприємство чи населення -немає можливості обрати альтернативного постачальника і підписати з ним договір на обслу­говування. Але ж конкуренція між постачальниками може піти на користь місту та його мешкан­цям. Погоджуються з цим і міські чиновники.

Тому в Броварах працюють наступним чином – там, де при­ватна котельня розташована поруч з об’єктом, у який поста­чається тепло, працюють прямі договори між постачальником та споживачем. Управління освіти, наприклад, розраховується за тепло, яке подається в школу, без­посередньо з компанією «Фелікс», без жодних посередників.

Там, де є необхідність у транспортуванні тепла до від­далених об’єктів по комунальним мережам, «Фелікс» оплачує транспортування теплової енергії КП «Броваритепловодоенергія». Таким чином, у споживача є договір безпосередньо з поста­чальником і право вибору між комунальним підприємством і іншою юридичною особою. А за транспортування по своїм мережам кошти отримує «Броваритепловодоенергія».

«Є ще багато ідей, які ми плануємо втілювати спільно в Броварах. Питання переходу на альтернативні види палива сьогодні гостро стоїть в країні. І я вважаю, що така співпраця вигідна і місту, і інвестору» – каже Андрій Гайдай.

Артур Самойленко

energiya1

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Останні статті

П’ятниця, 16 квітня 2021, 10:31
Четвер, 15 квітня 2021, 15:19

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ