БРОВАРИ +13
НБУ USD 27.98

КАПАТИ ЧИ НІ? ЧИ ПОТРІБНА БРОВАРЧАНАМ ВАКЦИНАЦІЯ ВІД ПОЛІОМІЄЛІТУ

Останнім часом Броварами ширяться чутки про епідемію поліомієліту в Україні та браковану вакцину, яку вводять маленьким пацієнтам у броварських лікарнях. «Громадський Ревізор» вирішив розібратися що з цього правда, а що вигадки пліткарів

ТЕОРЕТИЧНЕ ПІДҐРУНТЯ

Перш за все давайте розбере­мося, що таке поліомієліт та які наслідки може мати відмова від щеплення.

Поліомієліт – це дитяче захво­рювання спинного мозку, яке викликає параліч та патології нер­вової системи дитини. Його також називають хворобою брудних рук, бо дуже часто вірус поширюється саме через потрапляння до рота брудної їжі. Наслідки ігнорування захворювання можуть бути жахливими: від лихоманки та діареї до враження клітин голов­ного мозку. Тому вакцинація є необхідним дієвим способом профілактики від вірусу. До того ж, в нашій країні вона робиться безкоштовно, за встановленим графіком і входить до переліку обов’язкових щеплень.

ГОСТРІ ПИТАННЯ

Через зафіксовані випадки недуги на Західній Україні, великого галасу набули чутки про те, що в нашій країні вирує ціла епідемія поліомієліту. Підкріпили таку думку у броварських матусь і телефонні дзвінки з лікарні з пропозицією зробити вакцинацію.

«Нам зателефонували з поліклініки, сказали прийти зробити дитині вакцинацію від поліомієліту. Раніше ніколи не телефонували, а зараз чому така увага? Чи справді епідемія? Ще я чула, що вакцина неякісна», - зане­покоєна мати п’ятирічної Оленки.

Лікарі ж заспокоюють - ніякої епідемії немає. «Ми крапаємо ліки за графіком. А телефонуємо, аби повідомити батькам, що треба привести дитину, поки вакцина є в наявності», - коментує ситуацію завідуюча амбулаторії №1 Люд­мила Темченко.

Щодо офіційної статистики, то серед хворих на поліомієліт, лише один з двохсот має незво­ротні наслідки у вигляді паралічу нижніх кінцівок. І серед цих хворих летальні випадки у 4-5%. Як бачимо, до епідемії далеко, але запобіжні засоби у вигляді вакцинації зайвими не будуть.

Останнім часом дуже багато нарікань ми чуємо у ЗМІ щодо неякісних вакцин. І це стосується не тільки нашої країни. У СНД також дуже часто стикаються з подібною проблемою. Багато хто ще й досі з острахом згадує прострочену вакцину з Індії. Тоді злий жарт зіграла невиправна помилка чиновника з Міністер­ства, який дав дозвіл на ввезення неякісних медикаментів в країну. Але, хочемо зауважити, що тоді, кілька років тому, броварські лікарі відразу після перших проблемних випадків у дітей утилізували неякісні ліки.

«Ми, як лікарі в першу чергу відповідаємо за здоров’я наших пацієнтів. Тому не маємо права вводити їм неякісні препарати», - впевнений головний лікар центру первинної медико-санітарної допомоги Ігор Кравцов.

ОФІЦІЙНА СТАТИСТИКА

Хоча інформаційна кампанія, спрямована на зрив вакцинації, в самому розпалі, на сьогод­нішній день кількість вакцини у броварських лікарнях невпинно зменшується. Наступну партію планують завезти в місто після сьомого грудня.

«Цього разу ми отримали п’ять тисяч дозоральної вакцини і тисячу чотириста доз ін’єктивної, яка робиться тим, хто ще жодного разу не прививався від поліоміє­літу. З них вже опрацьовано 4356 і 710 доз відповідно», - розповідає заступник головного лікаря центру первинної медико-сані­тарної допомоги Віра Гребінець.

Щодо відмов від вакцинації, то тут ситуація взагалі кричуща. Майже дві тисячі батьків відмови­лися від щеплення, але офіційних письмових підтверджень з них трохи більше п’ятиста.

«Буває телефонуєш людині запросити на вакцинацію, а вона тобі відповідає настільки грубо і некультурно, що аж сльози на очі навертаються від такого хамства. Хіба ж так можна», - жаліються медсестри.

А є й такі, хто самостійно в аптеці придбав комплексну вакцину і привив дитину. 65 броварчан придбали в аптеці препарат «Інфанрікс Гекса», який є комп­лексною вакциною від дифтерії, правця, кашлюку, гепатиту В, поліомієліту та гемофільних інфек­цій і в поліклініці привили дітей. Такий варіант теж можливий, але вартість препарату не по кишені багатьом броварським матусям. Та й нащо це робити, якщо в полі­клініці прививають безкоштовно?

«Я вважаю, що вакцинацію робити треба обов’язково. Зна­єте, як кажуть? Попереджений, значить, озброєний. То краще попередити захворювання та дати дитині шанс на повноцінне життя. Ми свою донечку постійно прививаємо. Не відхиляємось від графіку, так сказати», - ділиться Ірина, мати шестирічної Соломії.

vakcina1

РОЗВІЮВАННЯ МІФІВ

Також «Ревізор» досконало вивчив проблему та підготував декілька відповідей на найбільш поширені питання броварчан на форумах.

По-перше, багатьох матусь обурює примусовість процедури. Ніби то, якщо не зробити вакцина­цію, то навіть в садок не дозволять ходити. Звісно, такі заяви дуже перебільшені. Офіційно ніхто не має права заборонити дитині приходити у заклади освіти. Але потрібно знати, що принцип роботи вакцинації такий, що до організму дитини впроваджують модифікований вірус, завдяки чому організм формує до нього імунітет. Саме через таку дію вакцини батьків, які зробили вибір проти щеплення, застері­гають приводити дитину в садок декілька днів аби не спровокувати зараження. 

«Ми нікого не змушуємо робити вакцинацію, але наслідки відмови від неї дуже болючі. Зараз у мене на столі все більше росте стос заяв від батьків з відмовами. Не хочеш робити – пиши відмову. Все за згодою та під відповідальність батьків. Але я вважаю, що вакци­нація дуже потрібна», - впевнений Ігор Кравцов.

vakcina t

Друге за популярністю зане­покоєння – це необхідність іти за вакцинацією до лікарні, де велика вірогідність підхопити інші хвороби від пацієнтів. Тут все й зовсім просто. Наразі вакцина розповсюджена по всім ДНЗ міста і щеплення проводиться медсестрою в маніпуляційному кабінеті закладу.

Ну і закриває наш так званий ТОП-3 «найпопулярніших питань про поліомієліт» занепокоєння щодо якості вакцини. Інтернетом поширюється інформація про те, що вакцина довгий час простояла на митниці у невідповідних умо­вах, зокрема без збереження необхідного температурного режиму. Тут треба знати, що кожний флакон вакцини має особистий термоіндикатор, який працює за принципом лакмусо­вого папірця. Якщо вакцина під час перевезення чи зберігання виходила за рамки дозволених температур, то індикатор відразу про це сигналізує.

Кожна матуся може самостійно перевірити придатність флакону. Термоіндикатор представляє собою сіре коло з квадратом всередині. (див. малюнок) Якщо квадрат світліший за коло, то вакцина дійсна, якщо темніший – то непридатна до використання і підлягає утилізації.

«Вакцина, яку ми пропонуємо нашим пацієнтам завезена до нас з Євросоюзу і може витримувати до сотні повторних заморожень/ розморожень. Це ніяк не впливає на її якість. Вся продукція є сертифікованою та відповідає найвищим стандартам Європей­ських країн», - додає завідуюча амбулаторією сімейної медицини №1 Людмила Темченко.

Звісно, робити вакцинацію чи ні – це свідомий вибір батьків дитини, за який вони потім несуть відповідальність. Судячи з інформаційного простору, думки громадськості розділилися кардинально. Одні обома руками за вакцинацію, як дієвий спосіб профілактики поліомієліту. Інші ж, дивлячись на наслідки засто­сування неякісної вакцини у світі (це стосується не тільки профі­лактики поліомієліту), агітують за утримання від щеплення. Мовляв, організм і сам поборе хворобу, йому для цього не потрібні додаткові стимулятори. Обидва ствердження мають під собою сотні обґрунтованих доказів та прикладів з життя. Але варто робити вибір усвідомлено.

Кристина Славінська

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ