БРОВАРИ +8
НБУ USD 27.96

ЗАРОБЛЯТИ НА ВІДХОДАХ УКРАЇНЦІВ ПРИВЧАТЬ СОРТУВАТИ СМІТТЯ

Закон України «Про відходи» з 1 січня 2018 року вводить обов’язкове загальне сортування сміття. Проте населенню про це відомо мало. На прикладі компанії «Комунтранс- Бровари» ми розповімо, чому нині в Україні поводження з відходами перебуває на середньовічному рівні.

БРОВАРИ У СМІТТІ

Перші травневі свята показали, що не тільки прості броварчани відпочивали, приватні компанії також не навантажували себе роботою. Зокрема, «Комунтранс-Бровари», яка з 2013 року вивозить сміття у Броварах, відчула на собі гнів міського голови. Керівництву компанії було винесене «останнє китайське попередження».

У самих мешканців до «Комунтрансу» також багато претензій. Вивезення сміття тільки у «логотипних» пакетах не виправдовує себе. Люди не хочуть купляти пакети по 2,08 грн, тому, в кращому випадку, виставляють сміття у будь-яких, а буває, що скидають до найближчої лісосмуги. У результаті по приватному сектору часто-густо виникають стихійні звалища.

Свого часу керівник КП «Бровари-Благоустрій» Андрій Василенко запропонував вирішення сміттєвої проблеми. Він каже, що набагато ефективніше, якби компанія заключила договір з кожним власником будинку. Тоді б система працювала без перебоїв: «Комунтранс» вивозить сміття з тих будинків, які сплачують за це фіксований тариф. Однак, поки це тільки ідея.

Декілька місяців тому «Громадський ревізор» поцікавився у «Комунтрансу», чи налагоджений у них роздільний збір сміття. На що отримав негативну відповідь. Така система у приватному секторі, судячи з усього, навіть не планується. Поруч з багатоквартирними будинками по Броварам іноді можна побачити баки для сортування відходів. Проте вони у більшості випадків використовуються не за призначенням, оскільки громадянам важко зрозуміти, для якого виду сміття окремий бак.

МАФІЯ НА ПОЛІГОНАХ

Інше питання, що на сміттєвих полігонах по всій Україні діє своєрідна мафія. «Ділки» не зацікавлені у тому, щоб на звалище відходи завозились вже розсортовані. Оскільки вони заробляють непогані кошти на розділенні сміття власними силами.

А відбувається це так: компанія винаймає людей, іноді навіть дітей, щоб ті за копійки поралися на звалищі і вибирали для неї, приміром, пластик. Якщо ж сміття буде завозитися на полігон роздільно, то навряд чи держава дозволить цим компанія займатись подібними оборудками. Кошти від переробки будуть поповнювати міську скарбничку. Принаймні так зараз відбувається у всьому цивілізованому світі.

На території полігону «Десна-2», куди вивозиться сміття в тому числі і з Броварів, також задіяні численні бригади нелегально організованих громадян.

«Якщо немає роздільного збору, то той, хто працює на звалищі, отримує весь прибуток. Власники звалищ також наймають бомжів, які за пляшку горілки збирають на полігонах вторинну сировину: скло і пластик. Бомж – це дешева робоча сила. Впроваджувати роздільний збір – значить, скоротити потік сміття на звалища», – пояснює суть роботи «сміттєвої мафії» голова правління громадської організації «Українська ресайклінг асоціація» Олександр Лимар.

Експерти зазначають, що в Україні тарифи на вивезення побутового сміття встановлені в кубометрах на одиницю площі або кількість мешканців. А вартість захоронення сміття на полігоні обчислюється в гривнях за тонну. Різниця у тарифах – це ще одне джерело прибутку.

ЛЮДЕЙ ПОТРІБНО НАВЧИТИ

За даними Міністерства регіонального розвитку, зараз менше ніж у 2% населених пунктів України запроваджено роздільний збір побутових відходів. При тому, що в Європі переробляється більше 30%. Навіть у Білорусі на переробку направляються 12–15% відходів.

Аби вирішити проблему зі сміттям, як це роблять у Європі, Україні потрібно приймати заходи на державному рівні. Щодо Броварів, то тут вистачить волі місцевої влади. Адже за законодавством: «Органи місцевого самоврядування… забезпечують організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі… організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів». А за оцінками експертів, таких «корисних компонентів» майже половина з усього сміття, яке вивозиться на полігони.

ОГРИЗОК І ПЛЯШКА РАЗОМ = ШТРАФ

Згідно зі змінами законодавства, в Україні з 2018 року буде запроваджена система штрафів. Зокрема, захоронення неперероблених побутових відходів буде коштувати громадянам від 20 до 80 неоподатковуваних мінімумів (340–1360 грн), а посадовим особам та суб’єктам підприємницької діяльності – від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів (850–1700 грн). Повторне «змішування» сміття загрожує штрафом у два рази вищим.

ІДЕЇ ДЛЯ «КОМУНТРАНСУ»

На жаль, на сьогоднішній момент більшість мешканців приватного сектору не потягне купівлю декількох баків для сортування сміття. Та й держава навряд чи знайде кошти на ці потреби. Тому в теорії можна було би кольорами розділити сміттєві пакети, аби співробітники компанії-оператора могли відрізнити, де пластик, а де органічні відходи. Якщо вже «Комунтранс» нав’язує броварчанам купівлю своїх пакетів, то чому б не зробити їх різнокольоровими. До того ж і заробітки зросли б. Адже, наприклад, папір можна одразу відвозити на пункти прийому макулатури. Одним словом, було б бажання.

А запровадити нову систему можна й мінімальними коштами. З боку державної влади потрібно одне – подолати корупційну складову на сміттєзвалищах.

Анна Межова

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ