БРОВАРИ +8
НБУ USD 28.01

ЯК ПЕРЕЖИТИ КРИЗУ? ЕКСКУРСІЯ НА ТОВ «БРИЗ»

В будь-яку пору року ми хочемо бачити у себе на обідньому столі свіжі овочі та фрукти. І бажано, щоб вони були не з Ізраїлю чи Африки, а наші – українські. Передові технології дозволяють задовольнити такі потреби, потрібно лише побудувати теплиці. «Громадський ревізор» побував на броварському підприємстві «Бриз», яке будує тепличні комплекси «під ключ».

Наприкінці 90‑х років Україна тримала першість в СНД із роз­витку тепличного бізнесу. Тоді теплиці будувалися по всій території країни, адже, по-перше, це вигідно, а по-друге, дозволяє на практиці застосувати нині модне слово «імпортозаміщення». Проте на сьогоднішній момент ми втратили свої позиції.

НАЙКРАЩІ ЧАСИ РОЗВИТКУ

Директор ТОВ «Бриз» Олександр Каднай без вагань називає першо­причину згортання тепличного бізнесу. На його думку – це непро­думана державна політика.

Своє підприємство він створив у 1991 році на базі СПМК-2 Теплицатехмонтаж, яке, в свою чергу, було частиною Всесоюзного тресту. «До нас їздили всі дивитися і вчитися, як ПАТ «Комбінат «Тепличний» під керівництвом Героя України Воло­димира Ілліча Чернишенко прово­див реконструкцію. На тепличний комбінат «Асканія-Флора» – це передовий комбінат, він був, є і залишається… Ні в Біло­русі, ні в Росії нічого подібного не було», – розповідає Олександр Каднай.

Проте, незважаючи на невтішні тенденції, його підприємство продовжує роботу. За більше ніж 20 років компанія побудувала сучасний тепличний комплекс «Асканія-Флора», який розташо­ваний у Броварському районі, теплиці «АПК Авсень» у Бахчиса­райському районі, брала участь у будівництві комбінату «Камелія» і багато іншого.

Кризу 2008–2009 років підпри­ємство пережило, так би мовити, без втрат. А от нинішні часи сильно «вдарили» по «Бризу». Директор зауважує, що з 2001 по 2012 рік проблем не було взагалі, зараз же доводиться «крутитися, як можна». «Погано звичайно зараз, тому що темпи будівництва об’єктів промислових і цивільних різко знизилися. Тому що бізнес в Україні розвиватися не може. Будується тільки житло. Наші обсяги роботи скоротилися в 2 рази і це як мінімум. Також і кадри ми скоротили у два рази. Зараз працює 110 чоловік», – із жалем відмічає Олександр Каднай.

Однак, екскурсія територією «Бризу» аж ніяк не ілюструє згортання роботи. У підпри­ємства велика база – 2 гектари та власний парк спецтехніки: машин і механізмів, тягачів, бульдозерів, екскаваторів, само­скидів. Всього 68 одиниць. Тут своя станція техобслуговування. Є пересувні будиночки для про­живання співробітників. Адже компанія дуже мобільна, може переїжджати з місця на місце в залежності від необхідності. І все це новеньке, за всіма пере­довими технологіями.

ПЕРЕОРІЄНТАЦІЯ БІЗНЕСУ

Оскільки основний бізнес – будівництво теплиць, зараз у занепаді, «Бриз» переорієнтовується на інші види діяльності. Завдяки тому, що вся техніка на підприємстві своя, немає проблем із тим, щоб побудувати будь-що. Можуть будувати СТО, мисливські господарства і навіть приватні котеджі.

Свого часу «Бриз» займався також вантажними переве­зеннями. Проте, як розповідає Олександр Каднай, в такому бізнесі дуже важко витримати «корупційне навантаження». «Коли ти везеш вантаж з книжкою МДП (міжнародних дорожніх перевозок – ред.), а митниця тобі починає… то того папірця не вистачає, то цього. Можна проїхати всю Європу, а пере­тнути кордон України і тут ніколи не будуть всі документи в порядку, поки не дістанеш грошові знаки», – розповідає директор підприємства. Тому цей бізнес згорнули.

ДИРЕКТОРИ ЗНАЙШЛИ СПОСІБ КООРДИНАЦІЇ

До речі, щоб підприємці могли координувати свої дії з органами влади, мер міста ініціював ство­рення Ради директорів міста. До неї входять близько 25 підпри­ємств, в тому числі і «Бриз».

Такий орган дає змогу керівни­кам обмінюватись досвідом та налагодити взаємовигідну співпрацю. За словами Олександра Кадная ця Рада була створена у 2013 році, коли ведення бізнесу ставало неможливим. Аби хоч якось знайти спільну мову, на зустрічі Ради запрошували податківців, представників МВС та інших контролюючих органів.

У цей же період майже всі під­приємства Броварів відчували шалений тиск. Зокрема «Бриз» звинувачували у відмиванні коштів та в ухилянні від сплати податків. Підприємству вдалося очистити своє ім’я у всіх трьох судах. Олександр Каднай каже, якщо знаєш, що чистий перед законом, то проблем виграти суд не виникає.

Приклад «Бризу» доводить, якщо працювати чесно, то ніякі фінансові труднощі не стануть на заваді розвитку. Сьогодні підприємство має сучасну матері­альну базу, великий спектр мож­ливостей та головне – бажання бути корисним своїй державі. Аби тільки держава цінила таке бажання.

Анна Межова

briz1

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Останні статті

П’ятниця, 16 квітня 2021, 10:31
Четвер, 15 квітня 2021, 15:19

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ