БРОВАРИ +6
НБУ USD 28.01

ТУБЕРКУЛЬОЗ «КОСИТЬ» БРОВАРЧАН

За перший квартал поточного року в Броварському районі виявлено 44 нових хворих на туберкульоз. Серед них є діти. Ця цифра жахаюча, враховуючи те, що за весь минулий рік було зафіксовано 104 нових випадки захворювання. І це тільки офіційна статистика. Чому туберкульоз «полює» на броварчан та як його подолати?

РЕВІЗІЯ МЕДИЦИНИ

Весна 2015‑го принесла сумну звістку родині дворічного броварчанина – лікарі поста­вили йому діагноз туберкульоз колінного суглобу. Якщо вчасно не розпочати лікування – суглоб просто руйнується. Родині хлопця пощастило, адже вони одразу помітили припухлість на коліні хлопця і зараз він проходить лікування у Пущі-Водиці.

Випадково виявили туберкульоз і у 10‑річного хлопчика. Планова проба Манту показала наявність туберкульозної палички в орга­нізмі. Дитину направили на обсте­ження і виявили ураження трьох грудних лімфатичних вузлів. У тубдиспансері кажуть, для молодого організму – це не кри­тично, головне, що звернули увагу вчасно.

На жаль, це не єдині випадки у місті. На обліку броварського протитуберкульозного відділення стоїть 830 хворих. Головний лікар Броварського міського центру первинної медико-санітарної допомоги Ігор Кравцов запевняє – щотижня виявляють по кілька нових випадків. Найпоширеніший серед дорослих – легеневий, а серед дітей – туберкульоз лімфатичної системи. І це тільки ті хворі, які звернулися до лікарні. Причин поширення туберкульозу досить багато, спробуємо розглянути найвагоміші з них.

ВІДСУТНІСТЬ БЦЖ І ВІДМОВА ВІД МАНТУ

Спалах недугу серед дітей пояснюється низкою факторів. По-перше, в державі наразі дефіцит БЦЖ – вакцини від тубер­кульозу. У незначній кількості вона залишилась в пологових будинках, проте й там її вже одиниці. Закупівля проводиться за державною програмою, а тен­дер досі не відбувся. Відтак, дітей не прививають, тому вони й почи­нають хворіти від найменшого збудника.

По-друге, в Броварах закін­чився туберкулін – препарат, яким роблять пробу Манту. У тубдиспансерному відділенні кажуть, що міська влада виділила на закупівлю нових препаратів близько 100 тисяч гривень, проте, глобальні закупки плану­ються ближче до осені – початку навчального року. Хоч незначну частину – 200 доз, придбали вже цього тижня. Цієї кількості вистачить для обстеження дітей у вогнищах інфекції.

Зростає кількість хворих серед дітей і через самих батьків. Сьогодні мами поголовно відмовляються від проведення туберкульозної діагностики. Наприклад, в одному з класів бро­варської школи лише п’ять мам із тридцяти дали згоду на планове Манту. Налякані розповідями про наслідки щеплень вони пишуть відмови. Насправді ж, туберку­льозна паличка може атакувати будь-кого, і краще її виявити, як-то кажуть, «у зародку».

«Коли велика Манту, потрібно назначати профілактичне ліку­вання. Це в мінімальних дозах назначається один або два препарати протитуберкульозні, щоб цю паличку дезактивувати, яка тільки потрапила в організм. Щоб вона не осіла в якомусь органі і не створила «бомбу уповільненої дії». Але всі мами кричать, від­мовляються поголовно, тому що сусідка сказала чи хтось ще, що це шкідливо» – розповідає Майя Рогальська, лікар-фтизіо­педіатр протитуберкульозного відділення Броварської районної центральної лікарні.

tub

БАЙДУЖІСТЬ ПАЦІЄНТІВ ВПЛИВАЄ НА ЕФЕКТИВНІСТЬ ЛІКУВАННЯ

В Броварах діє і державна, і обласна, і місцева програми боротьби з туберкульозом. Лікування для всіх хворих – без­коштовне. І навіть ліки є в достат­ній кількості. Здавалося б, усі умови, тільки прийди і лікуйся. Проте, на практиці виходить, що частина пацієнтів самі собі вороги – ставляться до лікування безвідповідально. А відтак і його ефективність зводиться до нуля.

«По нормативній базі він має прийти до сімейного лікаря, випити таблетку під наглядом і піти. Але є люди, які розуміють, що це може призвести до смерті. Їм можна дати ліки на місяць і вони будуть їх самі регулярно приймати. А дехто викидає ці ліки. Він вважає, що так краще. А хтось їх просто запиває горіл­кою і вони не діють», – розповідає Ігор Кравцов, головний лікар Броварського міського центру первинної медико-санітарної допомоги.

Якщо ж пацієнт перериває курс, доведеться вже лікуватись власним коштом, а це обходиться у близько 100 тисяч гривень на рік. Особливо це стосується лікування мультирезистентного туберкульозу.

«Перед початком лікування хво­рий підписує відповідний папірець, в якому зазначається, що у разі безвідповідального ставлення пацієнта – переривання лікування препаратами другого ряду (ними лікують мультирезистентний туберкульоз), хворий повторно державою не лікується», – каже Юлія Слинко, лікар-фтизіатр протитуберкульозного відді­лення Броварської районної центральної лікарні.

Такі безвідповідальні пацієнти не дбають не тільки про себе, а й про оточуючих. На жаль, серед них багато хворих з відкритою формою туберкульозу, а відтак вони є бацилярами і заражають всіх навколо – починаючи від власної родини, закінчу­ючи незнайомцями на вулиці.

«Один хворий заражає мінімум 20 людей. Ми кажемо таким хворим, що потрібно лежати у лікарні, а вони на дитячих майданчиках пиво п’ють. Треба думати про людей, про свою сім’ю», – розповідає Майя Рогальська.

Єдиний вихід із такої ситуації – повернути протитуберкульозні лікарні закритого типу, які були в Україні за радянських часів, впевнений Ігор Кравцов: «Було багато протитуберкульозних лікарень, які знаходились за міс­том на територіях, багатих на зелені насадження. Пацієнтів контролювали, вони приймали ліки під наглядом персоналу. В один момент все зруйнувалося, залишились лише диспансери. Раніше людина могла виписа­тися додому тільки тоді, коли в неї була стойка ремісія, не було виділень, тобто не загрожувала оточуючим».

ШКІДЛИВІ ЗВИЧКИ І НІЯКОЇ ПРОФІЛАКТИКИ

Не менш значимою причиною спалаху туберкульозу є шкід­ливі звички. Із року в рік все більше людей палять, вживають алкогольні напої та, навіть, приймають наркотики. Все це пливає на здоров’я і б’є по імунітету. Як наслідок, людина стає «легкою здобиччю» для туберкульозу.

«Якщо у людини сильний іму­нітет, то туберкульоз до неї навіть не причепиться. Бували й такі випадки, що хворий виліко­вувався самостійно. Наприклад, приходить чоловік, ми бачимо кальцинати – наслідки туберку­льозу, а чоловік навіть не знав, що хворів. Його сильний організм сам вилікувався. Проте, на жаль, такі випадки – рідкість», – каже Марія Менжега, завідуюча про­титуберкульозним відділенням Броварської районної централь­ної лікарні.

Окрім того, багато бровар­чан нехтують профілактичними заходами. Якщо дітям для виявлення туберкульозу щороку роблять Манту, то дорослі мають раз на рік проходити рентге­нографію. Проте, чи-то через острах, чи-то через байдужість громадяни не дотримуються цих правил. При тому, що броварські лікарні оснащені всім необхідним обладнанням для діагностики.

«У нас в місті на це є флюорограф в діагностичному центрі, пересув­ний флюорограф є, але ж повинна бути і зацікавленість керівників підприємств, як приватних, так і державних», – зазначає Ігор Кравцов.

tub t

ТУБЕРКУЛЬОЗ – НЕ ВИРОК

Отже, лікарі закликають не бути байдужими до здоров’я свого та оточуючих – не нехтувати про­філактичними заходами. Саме завдяки профілактиці минулого року в спеціальних санаторіях було оздоровлено 77 дітей Бро­варського району. Дослухайтесь до свого організму і при пер­ших же симптомах звертайтеся до лікаря.

Якщо ж у вас таки виявили недуг, панікувати не варто. ТУБЕРКУ­ЛЬОЗ – ВИЛІКОВНИЙ! Головне, відповідально ставитись до ліку­вання, тоді вже за шість місяців, при простій формі недугу, та через 20 місяців – при мультире­зистентній, ви «станете на ноги». Тільки спільними зусиллями можна буде подолати «чуму ХХІ століття».

Катерина Ковальська

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Останні статті

П’ятниця, 16 квітня 2021, 10:31
Четвер, 15 квітня 2021, 15:19

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ