БРОВАРИ +14
НБУ USD 27.98

РЕЙДЕРИ З ОСББ: ПРИХОВАНА МЕТА

Слово «рейдерство» не сходить з новинних стрічок останні декілька років. В основному його використовують до ситуацій із захопленнями підприємств. Проте стосується воно також і локальних випадків – як-то, наприклад, самозахват більшої прибудинкової території з боку об’єднання співвласників багатоквартирних будинків. У Броварах, які стрімко розбудовуються та розвиваються, такі випадки те ж є.

Основна мета створення ОСББ – отримання якісніших послуг на конкурентній основі та контроль за їх наданням. Проте, коли виникає питання оформлення прибудинкової території, починається най­цікавіше. За законом процедура досить проста, проте вартісна та бюрократична. Передача земельних ділянок у власність або в користування здійснюється від­повідно до рішення міської ради. Особа, уповноважена представ­ляти ОСББ або ЖБК, звертається до міської ради з клопотанням про надання дозволу на роз­роблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зазначаючи бажану форму оформлення – власність або користування.

Варто зазначити, що проект землеустрою ОСББ розробляє власним коштом. «Вони замовляють проект землеустрою, звертаються у будь-яку земле­підрядну організацію. Роботи ці на платній основі. Якщо раніше його складніше було зробити, зараз трошки бюрократія зменшилась. Тому що раніше на проект землеустрою необ­хідно було брати п’ять висновків, зараз – це тільки два. Уже відпала і екологія, і санстанція, і архі­тектура пам’яток. Зараз зали­шилось два основних, це тільки Держземагентство територі­альне і архітектура. В середньому він коштує 3,5 тисячі гривень. Але в залежності від площі кошторис розробляється», – розповідає начальник земельного відділу броварського виконкому Леся Гудименко.

Згідно із Земельним кодексом, у разі приватизації громадянами багатоквартирного жилого будинку, відповідна земельна ділянка може передаватися без­оплатно у власність або надава­тись у користування об’єднанню власників. Як її використовувати, визначають самі мешканці будинку. Як правило на таких територіях ОСББ розміщує дитячі майданчики чи автостоянку. Також часто вона обноситься парканом, аби мешканці інших будинків не мали до неї доступу – щоб не смітили, не займали парко-місця тощо.

НАХАБНЕ ЗАХОПЛЕННЯ НА МЕЖІ ЗАКОНУ

От тільки не зажди огорожа ставиться у межах прибудин­кової території. Так, зокрема сталося в ОСББ по вулиці Симоненка. Як розповідає Леся Гудименко, керівник об’єднання, яке створене в цьому будинку, намагається і, до слова, досить успішно, захопити територію, значно більшу, ніж та, яка дійсно є його прибудинковою. «Вони по 1000 гривень почали одразу збирати. Ще і ОСББ не було створено, уже кошти збирали на забор. Поставили паркан і дуже цікаво розказують, що будуть пропускати тільки по паспортам. І якщо я приїду на автомобілі, або хтось приїде до мене, то його не пустять… І там ще частина території іншого будинку. Вона була пере­дана для розміщення невеликого парку, скверу. А коли ОСББ звер­нулося (на сесію міської ради – ред.), вони звернулись також, захопивши і цю територію. На сесії їм було відмовлено», – каже начальник земельного відділу.

Попри те, що прибудинкова територія ще не оформлена на ОСББ, паркан на «Купаві» вже стоїть і навіть неозброєним оком видно, що охоплює він територію, набагато більшу, ніж та, що може належати мешканцям. Тягнеться зелена огорожа майже впритул до лісу. Законність її встанов­лення викликає великі сумніви.

Такі самозахвати небезпечні тим, що огорожі можуть обмежувати доступ до прибудинкових мереж і до спецтранспорту, наприклад, для пожежних машин. Такі випадки теж були. Нещо­давно у Броварах сталась пожежа в одному житловому комплексі і пожежна машина не змогла заїхати на територію саме через встановлений паркан. Це вже тягне на кримінальний злочин. А якщо станеться якась аварія на тепломережах чи водопро­воді, то як ремонтникам дістатися до труб, якщо над ними «забита» огорожа?

«ДОДАТКОВА» ТЕРИТОРІЯ ЗА БЛАГОУСТРІЙ

Були в Броварах і такі випадки, коли ОСББ «пробачали» захват більшої прибудинкової території. Зокрема, так сталося із будинком по вулиці Постишева. Оскільки об’єднання співвласників багато­квартирного будинку «вклалося» в благоустрій – своїм коштом побудувало дитячий майданчик та висадило дерева, то міська рада «подарувала» їм декілька зайвих квадратних метрів. Хоча парканом свою територію мешканці не обносили і доступ до їхнього облагородженого двору мають жильці й інших будинків.

osbb

ЗЕМЕЛЬНИХ АФЕРИСТІВ ПОЗНАЧИЛИ НА МАПІ

У земельному відділі розпові­дають, що з цього року зможуть контролювати всі подібні само­захоплення, оскільки точно зна­тимуть, де саме вони виникають. «В нас була минулого року про­ведена аерофотозйомка. І після завершення процесу ми будемо бачити всі самозахвати. Тобто ми будемо бачити територію, яка по документам, і територію, яка фактично використовується. Зараз же за самозахват кримі­нальна відповідальність. Будемо працювати, почнемо з підпри­ємців. Зараз ми надаємо останні території, які були оформлені, для того, щоб внести в цю базу. Сподіваємось, що вже на початку наступного місяця ми вже будемо повністю отримувачами цієї інформації. І будемо уже з цим боротися», – хвалиться Леся Гудименко.

Щодо штрафних санкцій, то на початку міська влада має намір звертатися до підприємств з пропозиціями на добровільних засадах звільнити захоплену територію. Якщо це не дасть результатів, тоді вже в хід підуть суди.

Яким чином направити у законне русло бажання деяких громадян загарбати більшу ділянку, наприклад, для оформлення парковки, поки що не знають. Проте як від адміні­стративної, так і від кримінальної відповідальності несумлінних мешканців не врятує ані соці­альна активність, ані позитивний імідж у місті.

ПОКАЗОВА ІСТОРІЯ

Аби наочно показати, до чого можуть призвести непомірні апетити у бажанні захопити при­будинкову територію, розповімо історію, яка сталась декілька років тому у центрі Києва. Мешканці будинку створили ОСББ. Головою обрали дружину брата колиш­нього депутата та за сумісництвом земельного магната на прізвище Губський. Поряд стоїть інший будинок, тому машини парку­ють вперемішку. І ось днями голова ОСББ привозить кілька вантажівок землі і засипає заїзд на парковку, аргументуючи це тим, що це її земля і вона буде тут «створювати благоустрій». Взамін районна держадміністрація пере­дає в користування мешканцям нічну стоянку у 300‑та метрах поруч. Проте виявилося, що ця територія здана в оренду приват­ній компанії на 49 років. Виходить, фактично ОСББ було створене для того, щоб якраз передати мешкан­цям будинків стоянку і тим самим забрати її у приватної контори. А земля ця в центрі Києва коштує астрономічних грошей! Ось так створення ОСББ слугує рейдер­ськими схемами.

В Броварах земля також на вагу золота. Тому не дивуйтесь, якщо ваш голова ОСББ прокручує у себе в голові якусь подібну схему.

Аліна Яковенко

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ