БРОВАРИ +10
НБУ USD 27.61

Чи будуть повторні вибори в Броварах: крапку у виборчому процесі поставить суд

Місцеві вибори 2020 відбулись25 жовтня, а пристрасті навколо них у Броварах не стихають і досі. До 6 листопада Територіальна виборча комісія у Броварах займалась перерахунком голосів та зведенням результатів. Однак, три судові позови поставили під сумнів результати їхньої роботи, а фінальну крапку в справі поставив суд. Тепер на броварчан очікують повторні місцеві вибори. Причини та наслідки – у питанні розбирався «Громадський ревізор»

Вибори з низькою явкою та численними порушеннями

Як стверджує статистика, на місцеві вибори цьогоріч не з’явилось дві третини населення України. Незважаючи на низьку явку виборців, місцеві партії й кандидати розгорнули небувалу боротьбу за кожен голос. Спостерігачі на дільницях фіксували багато порушень, викликали поліцію та складали акти.

Одним з найбільш гучних випадків у Броварах стався на виборчій дільниці №321238 (НВК), де з’ясувалось, що один з членів комісії, який працював на видачі бюлетенів, випадково «забув» взяти підписи у 43-х осіб у списках виборців. За дивним «збігом», більшість з цих людей виявились особами похилого віку. Це порушення не пройшло повз спостерігачів і куратора ТВК. Як результат – виклик наряду поліції, складання акту й кримінальна справа, що погрожує людині «з поганою пам’яттю». Які ще наслідки мав цей епізод ми розкажемо нижче.

36 vybory3

Неефективна робота ТВК

Якщо попередній екзитпул оголосили майже відразу по завершенню виборів, то з оголошенням офіційних результатів проблеми проявились відразу. Майже тиждень Територіальна виборча комісія у Броварах приймала бюлетені від дільничих комісій, в тому числі з поміткою «уточнені», а 30 жовтня оголосила про початок перерахунку. На перерахунок ТВК прийняли 46 різних видів бюлетенів із 26 дільниць, сюди потрапили не лише бюлетені з дільниць де були зафіксовані порушення, але й ті що викликали у комісії якісь сумніви під час прийому документів. Причому зазначимо, що саме «якісь» сумніви, не завжди законні. Найбільше питань у ТВК виникло до правильності підрахунку голосів при голосуванні за депутатів до Броварської міської ради, на другому місці йшли вибори кандидатів до районної ради, за ними – області, найменше на перерахунок потрапило бюлетенів за міського голову. Результати виборів мали бути встановлені не пізніш, як на дванадцятий день після дня голосування, тобто до 6 листопада 2020 року включно.

Відслідковувати роботу ТВК з перерахунку голосів всі бажаючі могли на офіційному каналі Броварської міської ради в YouTube. Також за цим процесом, що тривав по 10-14 годин щоденно, наживо спостерігали представники партій, юристи та кандидати в депутати. Роботу територіальної комісії надто активною назвати важко: непродуктивно організований процес підрахунку, помірний темп та часті перерви робочої групи – і це ще досить м’яке резюме. Не дивно, що в середньому за день встигали перерахувати три-чотири дільниці, і то не завжди.

36 vybory2

Порушення, що призвели до судових позовів

Найбільше часу комісія витратила на розслідування вищезгаданої ситуації з дільницею №321238. Члени ТВК перевірили списки виборців, звірили їх з контрольними талонами, вирахували «зайві» - тобто ті, що не мали підписів у загальному списку. А далі почалось «детективне розслідування». Члени ТВК почали розпаковувати бюлетені і «приміряти» відібрані корінці зі зрізами бюлетенів. На всю цю процедуру витратили п’ять годин часу, а результативність цієї акції по факту була «нульова». ТВК знайшли кілька бюлетенів, зрізи яких були схожими на корінці «підозрілих» виборців, але позаяк системності у голосуванні за якусь одну партію чи кандидата не було визначено, то ці результати не взяли до уваги.

Зате на очах у громадськості у прямому ефірі члени ТВК здійснювали грубе порушення законодавства – встановлювали волевиявлення виборців, співставляючи бюлетень з результатами голосування і контрольний талон, в якому зазначений номер в списку виборців!

Та, звичайно, найбільше питань, ще з моменту виборів, лишилось стосовно пронумерованих бюлетенів. Детально про це розслідування ми писали у минулому номері ГР. Хочеться лише ще раз підкреслити, що договори на друк і шаблони бюлетенів були затверджені ТВК та підписані його головою від партії «Слуга народу», Людмилою Федченко. Чому і на основі чого компанія яку обрали для роботи, в той же день – 15 жовтня – бере для виконання друку субпідрядну організацію? Повідомляють що, ПП «КП «Укрсіч» (яка підписала договір з ТВК) субпідрядний договір з ТОВ «Новий друк» заключили після тендеру на «Прозоро» та обрали компанію з найнижчою ціною. Однак тендерний процес через «Прозоро» займає близько місяця, а до підписання договору ТВК з «Укрсіч» тендер на договір субпідряду оголосити неможливо. То звідки і чому з’явився субпідрядник та ще й «заангажований» та прямо пов'язаний з кандидатом від «Слуги народу» Дмитром Ратніковим?

Сподіваємось, відкрите кримінальне провадження і слідство дадуть відповіді на всі питання з приводу пронумерованих бюлетенів і хто має до них відношення. Дивно, що незважаючи на всі порушення, ТВК приймає результати виборів, про що оголошують 6 листопада (точніше близько 2 години ночі 7 листопада) ЦВК призначають на 22 листопада другий тур виборів на посаду міського голови, куди виходять Ігор Сапожко та Дмитро Ратніков.

Чи буде відміна результатів виборів?

Далі ситуація розгорталась вже більш динамічно. Практично одночасно до суду стосовно скасування результатів виборів звернулись декілька суб’єктів виборчого процесу: «Команда Ігоря Сапожка – «Єдність», політична партія «Голос» і самовисуванець на пост міського голови Юрій Маслак. Основною підставою всіх позовів стала саме нумерація бюлетенів. Вже 9 листопада Київський адміністративний суд задовольнив позов лідера партії «Голос» Андрія Саука про визнання протиправними рішення Броварської міської територіальної виборчої комісії та визнав «вибори голови Броварської об'єднаної територіальної громади (міського голови) і депутатів Броварської об'єднаної територіальної громади (міськради) такими, що не відбулись». 10-го листопада таке ж рішення отримав Юрій Маслак. «Команда Ігоря Сапожка – «Єдність» отримала відмову по своєму позову через те, що у вимогах прописали розпустити діючий склад Територіальної виборчої комісії і подали у відповідь апеляцію.

«Громадському ревізору» стало відомо, що «Команда Ігоря Сапожка – «Єдність» подала також скаргу в ЦВК з вимогою розпустити існуючий склад Броварської територіальної виборчої комісії. Підставою для цього стало грубе порушення комісією таємниці голосування (пригадаємо процедуру «складання пазлів» з корінців та бюлетенів виборців на перерахунку комісії).

Позови Андрія Саука і Юрія Маслака суд задовольнив, і за рішенням суду Броварську ТВК зобов'язали «повторно провести місцеві вибори голови Броварської об'єднаної територіальної громади (міського голови) і депутатів Броварської об'єднаної територіальної громади». Однак у відповідь на це, броварська ТВК подала апеляційні скарги. Апеляційні суди призначили розгляд на 13 листопада, але наразі остаточного результату поки немає. Тож «Громадський ревізор» слідкуватиме далі за перебігом подій. Сподіваємось судова тяганина не затягнеться надовго і ми скоро дізнаємось результат: бути чи не бути повторним виборам міських депутатів і мера у Броварах?

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Найбільш популярні

Четвер, 15 квітня 2021, 10:43
Вівторок, 30 березня 2021, 13:29

Останні статті

П’ятниця, 14 травня 2021, 17:16
Вівторок, 11 травня 2021, 14:14

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ