БРОВАРИ +6
НБУ USD 28.01

Поради лікаря: чим небезпечне порушення сну?

Повноцінний та здоровий сон вже давно став чимось недосяжним для багатьох людей. Ті, хто має з цим справжні проблеми, обов’язково відчувають серйозні наслідки: втому, дратівливість, зниження працездатності. Про те, які загрози несуть розлади сну та як їх позбутися, розповідає «Громадський ревізор»

Якими бувають розлади сну та чому вони виникають

Сон – це базова потреба кожної людини. За рекомендаціями лікарів дорослі мають спати не менше 7 годин на добу, а дітям, залежно від віку, потрібно від 10 до 17 годин. Однак повноцінно відпочити вдається далеко не кожному, в основному через певні порушення сну.

До найпоширеніших розладів сну належать підвищена сонливість, порушення ритму сну та безсоння. Менш поширеними є випадки сноходіння та регулярні нічні кошмари. Останні свідчать про те, що людина, скоріш за все, потребує психологічної допомоги.

Якщо ви не впевнені, чи справді маєте порушення сну, зверніть увагу на наявність наступних симптомів:

- регулярні складнощі з засинанням,

- пробудження кілька разів на ніч,

- нічні кошмари,

- короткий та тривожний сон,

- відчуття втоми після тривалого сну,

- складнощі з концентрацією уваги.

Якщо ви помічаєте один, або одразу декілька таких факторів, - терміново приділіть увагу нормалізації свого режиму дня.

Причин, за яких виникає хронічне безсоння, є чимало. Вони можуть бути психологічними (часті стресові ситуації, депресія), пов’язаними зі здоров’ям (гормональні перебудови, хвороби Альцгеймера чи Паркінсона, психічні розлади тощо), чи побутовими (незручне ліжко, світло чи шум у кімнаті, зависока або занадто низка температура). Також на якість сну значно впливають шкідливі звички (вживання алкоголю чи наркотиків).

Як поліпшити свій сон?

Навіть якщо проблеми зі сном стали для вас чимось звичним, виправити це завжди можливо. Для цього варто дотримуватися кількох простих правил:

- Розробіть власний режим сну. Намагайтеся лягати спати та прокидатися приблизно в один і той самий час. Такий розпорядок лікарі не рекомендують порушувати навіть на вихідних.

- Лягайте спати лише тоді, коли почуваєтеся втомленим.

- Дотримуйтесь зручного температурного режиму у кімнаті та обов’язково її провітріть.

- За годину до сну намагайтеся відпочити: прочитайте улюблену книжку, влаштуйте прогулянку на свіжому повітрі, прийміть теплу заспокійливу ванну.

- Створіть найкращі умови для сну. Ліжко має підходити вам за розмірами, а матрац – бути комфортним. Подушки та постіль мають бути зручними та чистими. Надлишкове освітлення рекомендується вимкнути. Також варто забезпечити максимальну тишу.

Також лікарі підкреслюють, що за півгодини до сну варто відмовитися від перегляду телевізора та роботи з комп’ютерами, телефонами чи планшетами. Перед сном не рекомендується палити, вживати алкоголь та їсти занадто гострі, жирні чи солодкі страви й напої з кофеїном. Якщо проблеми з нічним сном повторюються усе частіше, рекомендується позбутися звички спати вдень.

І найголовніше: ні в якому разі не варто займатися самолікуванням. Якщо ви відчуваєте, що збої зі сном мають регулярний характер та тривають більше місяця, а зміна режиму дня не допомогла – терміново звертайтеся до свого сімейного лікаря. У разі необхідності він спрямує вас до відповідного фахівця.

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Останні статті

П’ятниця, 16 квітня 2021, 10:31
Четвер, 15 квітня 2021, 15:19

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ