БРОВАРИ +10
НБУ USD 27.96

Як працюють санаторні групи в садочках? Приклади броварських закладів

Більше 15-ти років у Броварах працюють садочки із санаторними групами, які мають спеціальний раціон харчування і не лише це. Зараз у місті маємо два заклади дошкільної освіти із такими групами: на Торгмаші – ЗДО «Теремки» та на Масиві – ЗДО «Барвінок». В чому особливість роботи санаторних груп у садочках, і як туди влаштувати дитину, дізнавався «Громадський ревізор»

Що таке санаторні групи та як туди потрапити

Кожного року в Україні з’являється все більше дітей, які потребують спеціального харчування за медичними показаннями. Якщо домашній «стіл» батьки без питань підлаштовують під потреби дитини, то освітні заклади орієнтовані на загал і до індивідуальних потреб малюків прилаштовані не завжди. На щастя, у Броварах це питання успішно вирішено.

Наприклад, в дитсадочку «Теремки», що знаходиться на Торгмаші за адресою вул. Володимира Великого, 4А, функціонує 2 групи санаторного типу. Групи набирають малюків з діагнозами, що накладають обмеження у харчуванні, чи то фізичних навантаженнях. Директор закладу Галина Сундук розповідає, що раніше їх формували саме на принципах дієтичного харчування для дітей із відповідними показниками – захворюваннями шлунково-кишкового тракту чи жовчної системи. Зараз до санаторних груп також зараховують малюків із хворобами серця, сколіозом, плоскостопістю тощо.

Потрапити туди можна після проходження лікарсько-консультативної комісії (ЛКК), куди направляє сімейний лікар за певними показниками здоров’я дитини. Згідно довідки ЛКК та направлення Управління освіти, діти зараховуються до санаторних груп.

«Такі малюки знаходяться у нашому садочку в основній групі, але сидять за окремими столами, їм окремо готується їжа, відповідно до меню яке допомагає складати медсестра. Кухар готує для санаторних груп виключно тушковані, запечені, пропарені страви, але ні в якому випадку не смажені. Також в дієтичному харчуванні обмежується кисле і солене, страви не повинні бути занадто гарячими або холодними», - коментує Галина Андріївна.

Дітям з безлактозною чи безглютеновою дієтою (відповідно, непереносимість молочних та хлібобулочних виробів, прим.редакції), або іншими алергічними реакціями на продукти в режимі санаторної групи також забезпечують відповідне харчування. Керівник «Теремків» говорить, що правильно скласти меню для малюка допомагає попередня детальна бесіда з батьками. Важливо проговорити всі нюанси харчування дитини: що їй можна, що не можна ні в якому разі вживати. Після цього можна бути спокійним за режим харчування у закладі, й немає необхідності приносити щось з продуктів з дому.

Оздоровча гімнастика у садочку

Особливу увагу у санаторних групах приділяють заняттям лікувальною фізкультурою (ЛФК). За спеціально розробленою програмою з дітьми займається інструктор фізичного виховання. Для малюків проводять оздоровчу гімнастику, що сприяє оздоровленню й зміцненню організму. «Зараз, на жаль, багато діток мають проблеми з імунітетом, і як тільки починається сезон холодів – вони хворіють. Найуразливіша зона в таких випадках у малюків – органи дихання, тобто відразу нежить, горло хворіє. Тому на заняттях ЛФК ми багато уваги приділяємо дихальним вправам. Вони прекрасно є прекрасною профілактикою таких захворювань», - коментує Галина Сундук.

sadik

Кисневі коктейлі

Директор ЗДО «Теремки» Галина Сундук підкреслює, що робота в санаторних групах багатопланова, і включає не лише дієтичне харчування й зарядку. Профілактично-оздоровчі процедури у садочку доповнюються, наприклад, вживанням кисневих коктейлів, які для дітей готує медсестра на спеціальному апараті.

Кисневі коктейлі допомагають дитячому організму справлятися з фізичними та розумовими навантаженнями та є ефективною профілактикою вірусних й респіраторних захворювань, тому у «Теремках» вони включені у постійний раціон дітей. Їх виготовляють на основі тієї ж питної води до якої додають сік та сироп солодки, або шипшину. Регулярне вживання таких коктейлів не лише зміцнює опір застудним захворюванням у дітей, але й зменшує ризик глистної інвазії.

Гарбузове меню для дітей

У ЗДО «Барвінок», що знаходиться по вул. Короленка 57А, функціонує 4 групи санаторного типу, які відвідує 80 дітей. Тут багато уваги приділяють стравам із гарбуза, оскільки це – надзвичайно корисний продукт для дитячого раціону, який багатий пектином та допомагає виводити з організму радіонукліди. Сезон страв з гарбуза в садочку триває з вересня по грудень. Знаючи, що не всі діти люблять цей продукт, заохотити дітей допомагає щорічна акція «Благодійний гарбуз». Її умовами передбачається, що діти разом з батьками вирощують гарбуз, а восени приносять його до дитсадочку. «Якщо дитина сама його принесла, то від страви відмовитись вже неможливо, адже вони самі вклали часточку своєї праці у це», - коментує директор Надія Шашенок. Всі гарбузи, які отримує садочок, в обов’язковому порядку перевіряє санстанція, лише після цього вони потрапляють у страви закладу.

sadik2

А меню гарбузове в садочку досить різнопланове, тут від основних страв і звичних гарбузових каш до гарбузового желе і запіканки. Більше того, повари закладу розробили спеціальні книжечки з рецептами для батьків і дітей «Гарбузові витівки», щоб родини могли вдома також готувати смачні й корисні страви.

Здорова вода – основа раціону

Важливим етапом у організації здорового харчування є особливий питний режим, встановлений у ЗДО «Барвінок». Директор садочку розповідає, що вже давно у закладі їхні діти не п’ють кип’ячену воду з чайників, бюветів, абощо.

«Більше 15ти років ми брали участь в експериментальному проекті «Екологічна безпека здоров’я дітей» від Інституту екології, на чолі якого стояв директор інституту Михайло Корик. Це надзвичайна розумна та небайдужа людина, що дала багато корисних ідей, розробила цікаву програму для дошкільних закладів. Ми й досі користуємось цими наробками в «Барвінку», хоч офіційно експеримент завершився», - ділиться Надія Іванівна.

Вона говорить, що саме завдяки участі в програмі інституту весь її заклад, а не лише санаторні групи, перейшли на корисну воду з оздоровчими властивостями – «Конотопська чарівна». Це сертифікована та рекомендована Інститутом екології вода, яку централізовано закуповують на весь заклад. Діти в санаторних групах її вживають натщесерце, відразу як приходять у групу, а далі протягом дня регулярно п’ють в необхідній кількості. Директор підкреслює, що вони змалечку привчають дітей до правильного питного режиму, адже вода – надзвичайно важлива складова здорового життя та хорошого самопочуття людини.

Аби дітям було цікавіше, у садочку є програма «Кольорова водичка» - воду у прозорих стаканчиках ставлять на різнокольорові підкладки з натуральної тканини. Вважається, що колір заряджає енергією та бадьорістю. Прокидаючись після сну, діти можуть собі обрати водичку того чи іншого кольору, під настрій і самопочуття.

В період зимових холодів та сезонних захворювань в садочку вводять у раціон фіточаї на основі «Конотопської чарівної» та процедури у фітокімнатах. Також у закладі є соляна кімната, де діти проводять профілактичні процедури в ігровій формі.

Щорічні обстеження лікаря-еколога

Зазвичай, щороку заклад проводить обстеження всіх дітей лікарем-екологом на предмет екологічної забрудненості організму. Батьки дають дозвіл на обстеження дітей та, при бажанні, мають можливість бути присутніми на процедурі. Як показує практика, під час обстеження спеціаліст визначає не лише проблемні точки та зони особливої уваги здоров’я дитини, але й дає корисні рекомендації. Моніторинг стану здоров’я дітей «Барвінок» проводив регулярно, лише цьогорічний карантин через коронавірус став виключенням, але коли обмежувальні заходи по відвідуванню закладу закінчаться, садочок планує знову повернутись до цієї практики.

«Ми навіть складали «Паспорти здоров’я» групи, які диференціювали по кольорах – зелений, жовтий, червоний. Паспорти давали розуміння не лише про здоров’я дітей, але й про атмосферу в групі та загальний психологічний стан», - коментує директор Надія Іванівна.

Дуже радує, що у броварських дошкільних закладах освіти сьогодні займаються не лише розвитком дітей, але й комплексно підходять до оздоровлення малюків, прививають їм корисні звички. Хочеться побажати колективам ЗДО «Барвінок» і ЗДО «Теремки» та їхньому керівництву: тримати заданий курс й завжди мати підтримку з боку батьків та міської влади, для розвитку їхніх ініціатив і проектів.

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ