БРОВАРИ +3
НБУ USD 28.47

Програми капітального ремонту житлового фонду в Броварах: практичні аспекти реалізації

На минулій сесії Броварської міської ради депутати затвердили програму, спрямовану на підтримку ОСББ та ЖБК, а також внесли зміни до програми проведення капітального ремонту житлового фонду в Броварах. «Громадський ревізор» розбирався в тонкощах їх реалізації та перспективних планах на найближчі роки

Як місто вирішує питання капремонтів житлового фонду

Бровари - досить молоде місто, яке активно розбудовується та поповнюється новими, сучасними будівлями. Та разом з тим у нас є багато житлових будинків, які зводили ще за радянських часів. Особливо це стосується п’ятиповерхівок та гуртожитків, які будували великі броварські підприємства для своїх працівників. З плином років стан багатьох з них лишає бажати кращого: інженерні конструкції зношуються, дахи починають протікати, фасади потребують утеплення.

Хоча згідно оновленого законодавства обов’язок утримувати та ремонтувати своє майно покладений на співмешканців, місцева влада розробила ряд профільних міських програм направлених на фінансову підтримку броварчан в проведенні капремонту житлового фонду.

Одразу дві муніципальні програми успішно функціонують у Броварах ще з 2016 року. Одна з них направлена на підтримку ОСББ та ЖБК, інша - на допомогу тим будинкам, у яких не створено ОСББ. Третя програма вузькопрофільна і стосується капітального ремонту і модернізації ліфтів.

Таким чином, міські програми доступні для жителів абсолютно усіх будинків, незалежно від форми їхнього управління: і для ОСББ, і для ЖБК, і для будинків, які просто обрали управителя (приватний чи комунальний ЖЕК). І це значно відрізняє Бровари від багатьох інших міст України, де, наприклад, ремонту під’їздів за бюджетний кошт годі чекати. Надалі ми більш детально розпишемо нюанси кожної з діючих програм.

Програма підтримки ОСББ та ЖБК

Станом серпень 2020 року у нашому місті зареєстровано 90 ОСББ та ЖБК. А це – близько 20% від усього житлового фонду міста. Рішенням депутатів міської ради від 20 серпня Програму, яка успішно працює з 2016 року продовжили іще на 5 років – на період 2021-2025 рр. Обсяги фінансування визначені в розмірі 54 млн. грн: по 10 мільйонів щорічно виділятимуть з 2021 по 2023 роки, та ще по 12 планують освоїти у 2024-2025 роках.

Загалом програма спрямована на надання фінансової допомоги у проведені капітальних ремонтів житлового фонду. Прикладами таких робіт є:

- реконструкції дахів, дахових котелень та покрівель будинків,

- встановлення нових дверей в місцях загального користування,

- ремонти внутрішньобудинкових мереж,

- встановлення загальнобудинкових приладів обліку (води, тепла, електрики),

- капітальні ремонти конструктивних елементів тощо.

Важливо, що виділення коштів з бюджету міста на ці та інші роботи для ОСББ/ЖБК виконуватиметься на умовах спільного фінансування. Міський бюджет покриватиме до 90% від загальної суми, а інші 10% - це вже власні та залучені кошти самого ОСББ/ЖБК.

Раніше до цієї програми входили заміна вікон та утеплення фасадів. Однак Світлана Решетова, очільниця Управління будівництва, житлово-комунального господарства, інфраструктури та транспорту підкреслює: «Ці роботи ми принципово не включали до програми при її продовженні. Заходи з енергоефективності будуть фінансуватися окремо та доповнюватися коштами від Фонду енергоефективності. Зараз готується окрема програма по підвищенню енергоефективності житлового фонду. Особливістю цієї ж програми стала можливість отримати співфінансування капітального ремонту дахових котелень, провести заміну ліфтів та інших конструктивних елементів будинку».

Те, що ця програма є дієвою, вже довели приклади багатьох броварських ЖКБ та ОСББ. Наведемо декілька прикладів:

- Для ОСББ «Незалежності, 13» провели капітальний ремонт трубопроводу каналізаційної мережі та насосної станції. Вартість робіт – 64 тисячі гривень.

- Для ОСББ «Орбіта - Бровари» (бульв. Незалежності, 6-6А) відремонтували дахи, внутрішньобудинкові мережі водопостачання, опалення та водовідведення. Вартість робіт – 493 тисячі гривень.

- ОСББ «В.Симоненка,2-А» отримали капітальний ремонт теплового пункту та дахової котельні. Вартість робіт – 176 тисяч гривень.

- ОСББ ЖБК «Будівельник-2» (бульв. Незалежності, 8) отримали ремонт м’якої покрівлі. Вартість робіт – 350 тис. грн.

- ОСББ «Грушевського 15-Б» - капітальний ремонт водопідпірної станції. Вартість робіт – 200 тисяч гривень.

- Для ЖБК «Домобудівник-3» (вул. Олімпійська, 2А) встановили електролічильники. Вартість робіт – 60 тисяч гривень.

- Для ЖБК «Мрія» (вул. Грушевського, 5) встановили металопластикові вікна в місцях загального користування. Вартість робіт – 82 тисячі гривень.

І таких показових прикладів – дуже багато. Деякі ОСББ вже неодноразово ставали учасниками програми та отримували допомогу, спрямовану одразу на декілька видів ремонтних робіт.

osbb2

Програма будівництва, капремонту, утримання об’єктів житлового фонду, благоустрою та соціально–культурного призначення на 2019 – 2023 роки

Ця програма створена для допомоги в проведенні ремонтних робіт співмешканцям тих багатоквартирних житлових будинків, в яких не створено ОСББ. На минулій сесії 20 серпня до програми внесли певні зміни, тож тепер вона також буде функціонувати на засадах співфінансування. Хто може скористатися цією програмою? По суті, - мешканці будь-якого багатоквартирного будинку міста, де немає ОСББ та ЖБК. Дольова участь буде залежати від конкретного виду робіт (див. таблицю).

osbb table

Приміром, якщо будинок потребує капітального ремонту покрівлі і вартість таких робіт оцінена у 300 тисяч гривень, мешканці мають самотужки зібрати 30 тис. грн., а решту – 270 тис. грн. виділить місцевий бюджет. Як це зробити? Є кілька варіантів. Перший – найпростіший: «розбити» потрібну суму на усі квартири та скластися грошима. Другий – використати кошти з ремонтно-резервного фонду (якщо він є). якщо такий фонд створено, сума буде накопичуватися на рахунку управителя, незалежно від того, чи це комунальний, чи приватний ЖЕК і використовуватись на потреби саме цього будинку. Подібна практика спільного фінансування активно впроваджується у різних країнах світу та приносить чимало користі для модернізації житлового фонду.

Програма з ремонту та утримання ліфтів

Ця програма є найбільш вузькою та направлена виключно на забезпечення стабільної роботи ліфтового господарства. Скористатися нею можуть усі будинки, крім тих, де є ОСББ (для них можливість ремонту ліфтів передбачена програмою підтримки ОСББ).

«Здавалося б, що ця програма – найпростіша. Однак непрацюючі ліфті часто перетворюються на справжню соціальну проблему, бо ж ними користуються майже усі мешканці багатоповерхівок. До того ж, без ліфтів значно ускладнюється повсякденне життя людей з обмеженими фізичними можливостями, молодих батьків та людей похилого віку», - коментує Світлана Решетова.

Якщо ліфт у певному будинку потребує капітального ремонту, мешканці повинні провести загальні збори та ухвалити рішення про проведення ремонтних робіт чи заміні ліфта. За результатами зустрічі складається протокол, з яким управитель звертається до міської влади зі зверненням включити цей будинок до програми. Підкреслимо, що для включення в програму обов’язковою умовою є письмове звернення співвласників будинку, а отже без зборів та складання протоколу не обійтись.

Як взяти участь у цих програмах?

Якщо ви розумієте, що ваш будинок має певні проблеми та йому конче потрібні ремонти – ви також можете стати учасником міських програм. Для цього потрібно зібрати кошти серед співвласників для дольової участі, а також написати відповідну заяву до міської ради. Для кожної з програм є свій зразок заяви, який можна знайти у відкритому доступі на сайті Броварської міської ради або в управлінні будівництва, житлово-комунального господарства, інфраструктури і транспорту.

Разом з тим, треба пам’ятати, що бюджетні кошти, котрі виділяють на підтримку цих програм, також є обмеженими. Вибір проектів проводиться на конкурсній основі за результатами обстеження об’єктів. Також варто пам’ятати про терміни виконання робіт. Наприклад, співвласники будинків, які планують взяти участь у програмі підтримки ОСББ та ЖБК, мають подавати заявки у вересні. Саме восени розпочинається бюджетний процес по формуванню найголовнішого фінансового документу міста на наступний рік. А виконувати ці заявки будуть вже наступного року.

За отриманням консультацій з приводу участі у будь-якій з міських програм по капітальному ремонту житлового фонду можна звертатися до Відділу експлуатації житла УБЖКГІТ за телефоном (04594) 5-20-16 або за адресою: бульв. Незлежності, 4-А.

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Найбільш популярні

П’ятниця, 27 листопада 2020, 14:39
Понеділок, 09 листопада 2020, 14:40

Останні статті

П’ятниця, 27 листопада 2020, 14:39
П’ятниця, 20 листопада 2020, 11:59

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ