БРОВАРИ +13
НБУ USD 27.98

Навчальний рік 2020/21: якою буде шкільна освіта в нових умовах

Офіційна постанова МОЗ №42 від 30 липня 2020 року врешті дала школам Броварів визначеність: навчальний рік таки розпочнеться. І нічого, що працюватимуть заклади в умовах карантину. Правилами безпеки, захисту, дезінфекції, для багатьох вже стали звичною нормою. Головне – діти підуть до школи. Як готуються заклади до нового навчального року в особливих умовах, та що чекає на броварських школярів з 1-го вересня дізнавався «Громадський ревізор»

В чому особливості рекомендацій

Тимчасові рекомендації для шкіл постанови №42 Головного санітарного лікаря та МОЗ різняться в залежності від карантинної зони: червоної, помаранчевої, жовтої та зеленої. Бровари, на щастя, потрапляють у зелену зону, що значить – школи у нас працюватимуть, а нашим дітям саме час готувати учнівське приладдя для навчання. Які ж нові рекомендації та обмеження в умовах карантину матимуть броварські заклади освіти?

navchrik21 5

- Вхід до закладу освіти можливий лише у захисній масці або респіраторі. Це однаково відноситься до працівників і до учнів. Батьків у заклади не допускатимуть, крім осіб що супроводжують дітей з інвалідністю.

- Термометрія. Персонал закладу має проходити її в обов’язковому порядку перед початком роботи (якщо більше 37,2° C – до роботи не допускається). Для учнів ця процедура не вимагається. Їх вчитель перед початком уроків опитує про самопочуття. Якщо виявляють хвору дитину, учень ізолюється в спец приміщенні, а батьки повідомляються про ситуацію. За необхідності приймають рішення щодо госпіталізації.

- Адаптація освітнього процесу до нових умов:

= розроблення графіку допуску учнів у школу: різний час – для окремих класів, розділення маршрутів руху (задіяння всіх можливих входів у приміщення закладу);
= мінімізація пересування учнів між кабінетами, проведення уроків в одній і тій самій аудиторії;
= за можливості проводити окремі заняття на відкритому повітрі.

- На період карантину заклади повинні:

= облаштувати місця для обробки рук антисептиками на вході;
= організувати контейнери для збору використаних масок і рукавичок;
= забезпечити санітарні кімнати рідким милом, паперовими рушниками або електросушарками для рук;
= зробити розмітку на підлозі для утримання дистанції та організованого руху учнів коридорами;
= виконувати провітрювання класних приміщень не менше 10 хвилин після кожного заняття;
= очищення і дезінфекція поверхонь – дверних ручок, столів, місць для сидіння, перил тощо – після проведення занять у кінці робочого дня.

navchrik21

- Для проведення харчування у школах необхідно забезпечити відстань між столами не менше 1,5 м та розміщувати за столом не більше 4-х осіб.

Робочі наради освітян напередодні старту

Аби максимально ефективно адаптувати працівників загальноосвітніх закладів до навчання в умовах протиепідемічних заходів, управління освіти провели кілька робочих нарад освітян спільно з міським головою Ігорем Сапожко. Кожен керівник школи мав можливість озвучити свої питання чи сумніви в світлі роботи у нових умовах, або заявити про наявні проблеми, щоб разом знайти вихід із ситуації.

На першій зустрічі, освітяни активно обговорювали ідею проведення уроків на відкритому повітрі й забезпечення обмеженого доступу на територію шкіл. Сьогодні відомо, що КП «Бровари-благоустрій» зробило обстеження територій шкіл, а найближчим часом займеться ремонтом огорож, воріт та шкільних хвірток. Адміністрація освітніх закладів, в свою чергу, має визначити на вулиці місця, де можна проводити уроки під відкритим небом. Якщо школа немає спеціально облаштованих зон для таких занять, їх потрібно обладнати, хоча би мінімально: лавки для розсадки учнів, за потреби намети від сонця.

Ігор Сапожко зазначив, що перш за все керівники шкільних закладів на початок року мають бути забезпечені в достатній кількості: дистанційними термометрами, дезінфекторами, захисними масками та бактерицидними лампами. Для цього ЗОШ мають перерозподілити кошти з інших статей витрат, та організувати закупівлю найближчим часом. Зі свого боку місто також закупить близько 10 тис. захисних масок на фабриці «Роза». Відповідальним за це призначено начальника відділу з питань НС Василя Бецко.

Начальник Відділу охорони здоров’я Ніна Хорошаєва, що була присутня на зустрічі освітян, озвучила ще одна важливе питання: приготування їжі та організація харчування в умовах карантину. Через необхідність дотримання дистанції між столами у 1,5 метри та кількісного обмеження дітей в столових, процес прийому їжі дуже розтягується. Це не лише додає складнощі в організації видачі страв, але й ставить під загрозу санітарні норми приготованої їжі, що не може більше 2-3х годин перебувати у котлах на плиті.

Керівники великих шкіл, наприклад №10, 9, 7, підтвердили, що за наявних обмежень, питання як розсадити та погодувати дітей стоїть для них досить гостро. Директор ЗОШ №9 пояснила: у школі харчується більше 1000 учнів, столова має 200 посадкових місць. За даних умов, харчування в школі починатиметься зранку і закінчуватиметься близько 17-тої години. Також заклади розповіли, що у зв’язку з таким графіком мають проблеми із кадрами на кухні, наприклад, у кухарів робочий день розтягується удвічі.

Оптимально ефективно це питання вирішено у Гімназії ім. Олійника. Там привозять готову фасовану їжу, тож є можливість роздавати її дітям по класах. Міський голова запропонував іншим закладам взяти цей варіант організації харчування, як приклад. Він зазначив, що для молодшої ланки було би і безпечно, і ефективно харчуватися у своїх класах. Стосовно нестачі працівників на шкільних кухнях, Ігор Васильович запропонував вийти на зв’язок з Броварським професійним ліцеєм та Броварським центром зайнятості. Наступна зустріч освітян з мером планується наприкінці серпня. А тим часом готовність до нового навчального року по шкільних закладах почала перевіряти спеціальна комісія.

Комісія закладів освіти

Напередодні нового навчального року, традиційно, заклади освіти інспектувала спеціальна комісія із представників управління освіти, відділу охорони здоров’я, Броварського районного відділу лабораторних досліджень та інших підрозділів міської ради. Цього року, озброївшись новою постановою МОЗ, комісія також перевіряла готовність шкіл працювати у нових умовах за «Тимчасовими рекомендаціями».

Відразу ж на вході у закладі звертали увагу на наявність дезінфекторів, гумових килимків з дезрозчином. Особливу увагу приділяли розмежуванню потоків у закладах освіти, та наявності стрілок, що вказують куди рухаються ті чи інші класи.

navchrik21 7

«У школі ми маємо три окремі входи. Два потоки учнів підуть через центральний вхід, тут відкриваємо двоє окремих дверей. Діти не пересікаються - окремі входи, дезінфектори, у вестибюлі додатково розділяємо ці потоки стільцями, а далі вони заходять по стрілкам та рухаються кожен у напрямку свого класу. Це вхід для учнів старшої і середньої школи. З першого вересня буде графік хто о котрій приходить і заходить до школи. Початкова школа ітиме через окремий вхід. Батьків допускати не будемо до закладу, навіть першокласників. Інформуватимемо про все через класних керівників та групи у вайбер», - розповідала комісії директор ЗОШ №10 Надія Боліла.

navchrik21 3

Заступник директора БСШ №7 з навчально-методичної роботи Тетяна Река поділилась досвідом їхнього колективу: «Ми радились як правильно організувати роботу в нових умовах, і дійшли згоди, що у школі на час карантину не буде порт’єрів, тюлі, м’яких диванів.
Також колегіально прийняли рішення, що старша і молодша школа, перша й друга зміни – всі сидітимуть по кабінетах, аби мінімізувати пересування закладом. Виключення: уроки фізкультури та інформатики. З іноземної мови планується одна група в кабінеті, інша – аудіювання та розмовна практика на вулиці».

Член комісії, начальник відділу загальної середньої, професійно-технічної та вищої освіти Управління освіти і науки Ірина Миронець повідомила, що організацію уроків на свіжому повітрі шкільна адміністрація може повністю затверджувати самостійно, виходячи із поточної ситуації у закладі. Наприклад, Гімназія, ЗОШ №3 та №2 вже мають облаштовані місця для таких занять, іншим школам ці моменти треба продумати і вирішити на свій розсуд.

Стосовно маскового режиму у школах вичерпне роз’яснення дала заступник начальника відділу охорони здоров'я Маргарита Станішевська: «Вчитель іде до школи і заходить до класу в масці, далі урок веде без неї. За постановою №42 вчителю немає потреби бути весь урок у масці. Урок закінчився, аудиторію провітрюють. Виходить в коридор – одягає маску.
Діти так само. Приходять у масках до школи, по коридорах пересуваються в масках, але у класі на уроках не потрібно в них сидіти. Діти можуть бути у одноразових або багаторазових масках, якщо батьки вдома щодня їх перуть та прасують».

Про утилізацію масок адміністрації навчальних закладів пояснила представник Броварського міжрайонного відділу лабораторних досліджень ДУ «Київський обласний лабораторний центр МОЗ України», Олександра Вакарчук. Вона повідомила керівникам, що для утилізації засобів індивідуального захисту немає потреби заключати окремий договір із спеціальними компаніями. Дані засоби можна вивозити разом із твердими відходами, через 72 години після збору. Головне, щоб із контейнерів засоби індивідуального захисту виймались у поліетиленових пакетах із затяжками, що наглухо зав’язуються до моменту вивозу з території закладу.

Багато уваги комісія приділяла організації харчування. Основна проблема переповнених броварських шкіл: як оптимально розмістити велику кількість учнів з урахуванням вимог карантинних обмежень та часових обмежень санітарних норм для готової їжі. В цьому сенсі всім на допомогу стала ідея ЗОШ №9. Тут дійшли висновку, що оскільки учні в межах класу знаходяться в постійному контакті, то немає сенсу на час харчування розділяти дітей одного класу дистанціями й різними столами в їдальні. Пропозиція була наступна: виставити столи в ряд для одного класу, а між рядами столів витримати необхідну дистанцію у 1,5 метри. Діти заходитимуть на обід по своєму графіку, кожен клас у визначений час, що розділяє потоки. Так у столовій можна розмістити одночасно більше класів. Цю ідею комісія погодила та, в ході об’їзду, донесла іншим керівникам шкіл для реалізації.

Готові, але не зовсім

Школи активно готуються до нового навчального року, складають нові графіки уроків та дзвінків, розводять по часу прихід учнів до школи. Однак, комісія побачила, що у школах лишились питання, які потрібно доопрацювати:

- не всі закупівлі завершено. У деяких закладах недостатньо поки деззасобів, масок, паперових рушників, сушарок для рук, тощо;
- не всі дообладнали медкабінети та ізолятори (обов’язково вимагаються за умовами роботи під час карантину);
- не вирішені до кінця питання з організацією харчування, графіками видачі їжі, розсадкою учнів;
- недостатньо персоналу у школах для накривання столів, прибирання класів (за новими правилами учні не можуть прибирати класи самі та накривати столи у їдальні).

Як запевняє адміністрація шкіл, перелічені питання вирішуються, і повинні закритись до початку навчального року. Поставки всього необхідного чекають найближчим часом, персонал шукають через Броварський центр зайнятості, графіки по харчуванню розробляють і коригують.

Ситуація із школою №7

navchrik21 4

До початку навчального року не встигають завершити капремонт даху СШ №7: триває накриття та будівельні роботи в районі переходу між молодшою та старшою школами. Через це, тимчасово, на сім класів зменшилась кількість аудиторій для навчання – всі вони розташовані у зоні переходу. Щоб відгородити буд майданчик від школярів, задля безпеки учнів, будуть закриті обидва входи у молодший корпус та перекриті підходи до нього. Планується, що у вересні учні молодшої школи користуватимуться центральним входом у старшу школу, але приходитимуть на навчання пізніше, на 8.10. Щоб уникнути скупчення дітей з різних класів, на подвір’ї школи зроблять розмітку з найменуванням класу та врахуванням безпечної дистанції.

До моменту завершення ремонту даху (який планують на середину вересня) для навчання використовуватимуть спортзал молодшої школи – там прибирають мати та поставлять парти. Також тимчасово для класів, які відселяють з зони ремонту, використають кабінети інформатики. Після завершення капремонту даху, косметичного ремонту аудиторій та технагляду, діти зможуть повернутись у свої аудиторії.

Новий навчальний рік «на старт»

Отже, новий навчальний рік у броварських школах розпочнеться, незважаючи ні на які труднощі та спецумови. Масові заходи у навчальних закладах заборонені, в зв’язку з карантинними обмеженнями, тож ніяких урочистостей і свята «Першого дзвоника» загальношкільного масштабу не буде. Привітання «першачків» та школярів з початком навчального року планують проводити окремо по класах. А як працюватимуть навчальні заклади у нових умовах – дізнаємось вже зовсім скоро, на практиці.

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ