БРОВАРИ +6
НБУ USD 28.01

Сортуємо сміття: як це робити правильно?

Усе більше і більше людей починають відповідально ставитися до сортування своїх побутових відходів. У розвинених державах – це вже абсолютно звична практика, а ось у нас вона лише набирає обертів. Як правильно відсортувати своє сміття та для чого це взагалі потрібно – читайте у матеріалі «Громадського ревізора»

Чому потрібно сортувати сміття?

Щорічно українці продукують більше 350 мільйонів тонн сміття. Вважається, що лише одна особа кожного року викидає більше 400 кілограмів відходів. Майже усі вони вивозяться на звалища, чи на спеціальні полігони. За даними Держстату, такі ділянки займають від 4 до 7 відсотків усієї території України. Там сміття перегниває, забруднює землю та повітря, руйнує цілі екосистеми. Приміром, навіть якщо ліквідувати сміттєвий полігон чи звалище, ця ділянка ще понад 300 років буде непридатною для вирощування рослин.

Несортоване сміття – справжня катастрофа для річок, морів та навіть океанів, де роками дрейфують поліетиленові пакети, склянки та металеві предмети. Тисячі тварин гинуть, помилково сприймаючи їх за їжу.

Саме для того, аби не наносити такої непоправної шкоди екології , і варто сортувати відходи. В такому випадку вони йдуть на переробку, а не просто гниють на звалищах. Тим самим, людина, яка вирішить займатися сортуванням побутового сміття, робить свій внесок у раціональне використання ресурсів. Одначе сьогодні така практика стала нормою лише для 3% українців, в той час як у Європі відходи сортує більше 60% населення.

Як сортують сміття в Броварах?

Для того, щоб у броварчан була можливість долучитися до сортування сміття, у місті почали встановлювати спеціальні сміттєві майданчики. На сьогодні у місті їх два - по вул. Гагаріна, 11 та Короленка, 68А-68Б. Однак, за словами Світлани Решетової , очільниці Управління будівництва, житлово-комунального господарства, інфраструктури та транспорту, це – лише початок: «Ми розуміємо, наскільки важливим є сортування сміття. Цю ініціативу підтримують багато броварчан, які неодноразово зверталися з проханням встановити в місті повноцінні сортувальні майданчики. Тож найближчим часом ми плануємо розмістити спеціальні контейнери ще за кількома адресами: у двох подвір’ях на Торгмаші, в одному - на Масиві по вулиці Короленка, де зараз закінчуємо ремонт прибудинкової території. До речі, новий сміттєвий майданчик, який зараз облаштовують на вулиці Грушевського, 21, також буде мати сортувальні контейнери».

seltik1

За вивезення відсортованого сміття у місті відповідає ТОВ «Селтік ТБО». Його представники підкреслюють, що спеціальні сітки для роздільного збору (пластик, папір, скло) встановлені на кожному сміттєвому майданчику у Броварах. Відходи з цих сіток вивозяться щовівторка та щоп’ятниці.

Сміття, яке забирають виключно (!) з сіток та сортувальних майданчиків, обов’язково потрапляє на сортувальну лінію. Там його вручну розподіляють по різним фракціям. Наприклад, пляшки з-під олії йдуть до однієї фракції, а з-під побутової хімії – до іншої. Відсортоване сміття робітники ТОВ «Селтік ТБО» складають у компактні тюки та продають іншим підприємствам, які спеціалізуються саме на переробці та використанні вторинної сировини.

У що перероблюють відсортовані відходи?

На жаль, компаній, які займаються переробкою побутових відходів в Україні поки що не надто багато, адже ця галузь доволі специфічна. Наприклад, скло приймає гостомельський завод «Ветропак». З отриманої сировини тут виготовляють новий посуд чи склянки.

Щодо пластику – з різних куточків України його найчастіше вивозять до Фастова. Там знаходиться підприємство, яке займається переробкою такої сировини на дрібні частинки та виготовляє з неї сміттєві пакети. Зазначимо, що у світі є популярною практика, коли використаний пластик перероблюють на синтетичні нитки чи синтепон та використовують для пошиття одягу. Приміром, це можуть бути зимові куртки.

Папір приймають вже більше компаній. Серед них – Кохавинська паперова фабрика та Житомирський картонний комбінат. Тут отриману сировину використовують у виробництві туалетного паперу або ж лотків для курячих яєць.

Те сміття, яке не можна переробити (наприклад, якщо воно надто брудне), спалюють у спеціальних умовах задля отримання енергії.

Як правильно сортувати сміття?

На жаль, навіть за наявності спеціальних сіток та майданчиків, більшість броварчан сортують сміття неправильно. Представники «Селтік ТБО» скаржаться: до розподільчих смітників часто потрапляє сміття з іншої категорії, що значно ускладнює його подальше сортування.

А отже, «Селтік ТБО» нагадує основні правила, якими варто керуватися при розподілі відходів. Зокрема, до контейнеру з металом слід викидаюти:

- Алюмінієві банки (від газованих напоїв);

- Консервні банки та залізні кришки з-під скляних банок;

- Бляшанки від чаю, кави, цукерок і дитячого харчування;

- Уламки різних пристроїв, ножиць тощо.

Заборонено викидати до контейнерів для металу фольгу та аерозольні балони.

Контейнери зі склом призначені для:

- Пляшок з-під напоїв та ліків;

- Банок та розбитого скла.

Важливо, що пляшки та банки мають бути без кришок, адже вони мають сортуватися до металу чи пластику.

До контейнерів для пластику слід викидаюти:

- Пластикові ємності з-під напоїв та соусів з маркуванням 1 (PET);

- Тару з-під молокопродуктів з маркуванням 2 і 6 (HDPE/PEHD і PS);

- Поліетиленові пакети;

- Пластикові контейнери з маркуванням 6 (PS).

При цьому заборонено викидати одноразовий посуд та контейнери, пінопласт, обгортки цукерок, непрозорі ПЕТ-пляшки та пляшки з-під олії, зубні щітки і соломинки для пиття, пакети з-під заморожених продуктів, пластикову упаковку з-під шоколаду, макаронів і круп, целофанові пакети.

Контейнер з папером призначений для:

- Картону та картонних ящиків,

- Паперу та паперової упаковки,

- Газет, журналів, альбомів та поліграфії.

Для переробки не підійдуть чеки, серветки, пергамент, папір, який забруднений їжею, жиром чи рідиною, паперові горнятка і Tetra Pak (його треба сортувати як пластик).

Разом з тим, просто розсортувати сміття по різним контейнерам недостатньо. Уся тара має бути чистою, залишки рідини з неї треба злити. Рештки їжі також повинні видалятися, бо якщо вони є, то сміття не підлягатиме переробці. Кришки з пляшок чи банок обов’язково знімаються і викидаються до пластику. Габаритне сміття, як-от картонні коробки варто зминати, аби воно швидко не заповнювало смітники.

Як привчитися сортувати відходи?

Як зазначають ті, хто вже давно сортує своє сміття, чи не найважче в цій справі – випрацювати відповідну звичку. Дехто радить займатися розподіленням відходів поступово: наприклад, виокремити вдома додатковий смітник для пластикових пляшок, а згодом переходити на відсортовування паперу, скла тощо.

Якщо не хочеться виокремлювати вдома декілька коробок для сортування, можна обійтися лише однією. Туди варто скидати всі відходи, які підходять для переробки, і вже на місці, просто на сміттєвому майданчику розподіляти їх по відповідним контейнерам.

Окрім того слід обов’язково розібратися в усіх правилах сортування: якщо спочатку можна трохи плутатися, то згодом ви точно знатимете, до якого контейнера нести той чи інший предмет.

У сортуванні своїх відходів немає нічого надскладного. Однак це вчить нас бути відповідальними, раціональними споживачами та допомагає зберегти екологію. То може саме час починати?

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Останні статті

П’ятниця, 16 квітня 2021, 10:31
Четвер, 15 квітня 2021, 15:19

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ