БРОВАРИ +6
НБУ USD 28.01

Екологічна проблема міста: хто отруює повітря у Броварах?

Вже вкотре влітку для містян особливо гостро постає проблема забруднення повітря. Броварчани в різних районах міста повсякчас скаржаться на викиди із хімічними запахами, їдкий сморід, дим чи пилові завіси, що виникають то тут, то там. Так, Бровари промислове місто з величезною кількістю підприємств різного напрямку, але його мешканці хочуть та мають право дихати чистим повітрям. Хто сьогодні під підозрою у забруднювані екології та що робить місто, аби знайти порушників розбирався «Громадський ревізор».

Контакт-центр приймає скарги

За даними інформаційно-довідкової служби «Контакт-центр» з початку літа зареєстровано 97 звернень від мешканців міста щодо неприємного запаху в повітрі. Всі звернення були направлені на розгляд у Відділ з питань екології та природокористування Управління інспекції та контролю Броварської міської ради.

За інформацією «Контакт-центру», уповноваженим відділом надано письмові відповіді або роз’яснення стосовно 67 звернень від мешканців, і станом на 22.07.2020р. їх закрито. 30 звернень поки залишаються в роботі. Серед 97 звернень щодо неприємного запаху в повітрі, 40 – це скарги на діяльність підприємства Трикотажна фабрика «Роза».

В чому проблема «Рози»?

У редакцію ГР також надійшла скарга від мешканки ЖК «Фамільний» по вул. Симона Петлюри:
«З вересня минулого року мешканці нашого будинку почали відчувати хімічний запах від виробництва фабрики «Роза», що розташувалось поряд з будинком. Восени і взимку це було нечасто, але влітку ситуація стала просто нестерпна! Декілька разів на тиждень в своїй квартирі я відчуваю запах, схожий на капрон. Він настільки інтенсивний, що його неможливо ігнорувати, доводиться майже ціле літо в спеку сидіти із закритими вікнами.

Крім того, що виробництво «Рози» пахне неприємно, воно ще й сильно шумить. Я та мої сусіди фіксують ці децибели на телефони. Інколи доходило до 85 Дб (при допустимих 30 Дб). Увечері повертаєшся з роботи, хочеться спокою і відпочинку, а тут такий гуркіт, хоч з хати тікай!» - скаржиться броварчанка.  

v21 roza

Роз’яснення підприємства

Претензії містян не лишають без уваги, і з «Розою» певний час ведуть роботу міські служби. В червні відбулась спільна зустріч міського голови Ігоря Сапожка з броварчаними-активістами та керівництвом ПрАТ Трикотажна фабрика «Роза». Там обговорили три паралельні шляхи вирішення проблеми:

1) встановити датчик фіксації викидів на території виробництва (по аналогії з міськими станціями);

2) підняти трубу виробництва вище житлового будинку;

3) зробити лабораторні виміри викидів під час процесу очистки обладнання на виробництві.

По результатам цієї зустрічі минулого тижня на виробництві ПрАТ «Роза» були взяті лабораторні зразки повітря. Результати очікуються найближчим часом. Решта заходів керівництвом фабрики поки не опрацьовані, хоча для активістів-екологів і мешканців ЖК «Фамільний» була влаштована екскурсія на фабрику «Роза». Однак в групах екології та на контакт-центр БМР скарги на сморід й шум від підприємства продовжують надходити до сьогодні, тож питання однозначно не закрите.

Броварчани тримають «руку на пульсі» й шукають винних

Група активістів «Екологія в Броварах», що має власну сторінку в Фейсбук та окрему групу у Вайбер (1000+ учасників), регулярно обговорюють поточні проблеми екології міста. Днями бурю занепокоєння викликали перевищення показників діоксиду та оксиду вуглецю, оксиду азоту, діоксиду сірки, що зареєстровані офіційними постами БМР. Міські станції, встановлені на межі промислової та житлової зони міста, останнім часом регулярно фіксують перевищення з тих чи інших показників. Дані постів у відкритому доступі на онлайн ресурсі, тож маючи наочний доказ забруднення повітря у мешканців виникає резонне питання: хто в цьому винен?

Активісти не лінуються регулярно виїжджати й обстежувати територію промзони міста. Наприклад, часто підозри виникають стосовно Броварського заводу алюмінієвих конструкцій: «Алюмінієвий завод кожні вихідні палить якусь гуму та пластик, смердить просто жах», - пишуть учасники групи «Екологія». З території заводу та за нею також регулярно відчувається запах паленої гуми, стверджують мешканці, що обстежували довколишню місцевість.

Неодноразово скарги стосовно забруднення повітря надходили в групу на завод «Стріла». З цим підприємством є певні труднощі – його територія величезна, роздрібнена між великою кількістю менших орендарів. Поки з’ясувати хто саме і що робить на «Стрілі» досить складно, можна лише здогадуватись чи є там якісь «шкідники».

Знову «Стоунлайт»?

Регулярні підозри містян падають на виробництво компанії «Орієнтир-Буделемент», що відома під торгівельною маркою «Стоунлайт». Рік тому ця компанія була чи не найпершою у списку активістів, як підозрювана у забрудненні міського повітря. Однак, відкрита політика керівництва підприємства зменшила градус напруги. Ще минулого року для всіх бажаючих було влаштовано екскурсію на виробництво, де показали весь процес виготовлення продукції, розповіли про відходи та як їх утилізують. Цього року, 21 липня відбулось повторне відвідування компанії активістами, де ще раз пройшлись по всіх болючих точках, аби зняти підозри із підприємства.

Спеціалісти «Орієнтир-Буделемент» пояснюють: «Технологія виробництва газобетону заснована на використанні негашеного вапна. Мета його використання – підтримка реакції газоутворення з виділенням водню шляхом введення суворо дозованої порції вапна й алюмінієвої пасти в підготовлений піщано-цементний розчин. Реакція газоутворення відбувається в закритому змішувачі. За рахунок цієї реакції всередині масиву формуються пори, які створюють пористу структуру газобетону. При цьому не відбувається виведення водню на поверхню масиву. Новоутворена маса заливається в форму і не має ніякого специфічного запаху, в чому могли переконатися активісти під час відвідування заводу».

Кримінальне провадження по скаргам містян

Все вищезазначене говорить про те, що проблема забруднення атмосферного повітря в Броварах є, але відповідальних знайти чомусь досі не вдається. Системи моніторингу забруднення повітря у місті працюють і фіксують допустимі перевищення викидів, але яке підприємство (чи підприємства?) є джерелом цих забруднень – досі незрозуміло. На жаль, отримати коментар стосовно цього питання від головного еколога міста, Юрія Жимайлова, ми так і не змогли – він не вийшов на зв’язок і не відповідав на телефонні дзвінки редакції.

Погодився прокоментувати ситуацію з екологією у Броварах начальник Управління інспекції та контролю Богдан Мельниченко. Він повідомив: «Відносно забруднювачів повітря сьогодні відкрите кримінальне провадження, тобто зараз цим питанням паралельно з міськими службами займається поліція. До них було звернення Броварської міської ради, на його основі відкрито кримінальне провадження по факту забруднення. Також зараз ми спільно з Відділом екології робимо об’їзди всіх підприємств, складаємо таблицю з переліком видів діяльності, щоб розуміти хто чим займається і так далі. Також ми проводимо роз’яснювальну роботу з власниками бізнесів та попереджаємо їх про відповідальність стосовно забруднення екології».

Чи вдасться об’єднавши сили виконавчих служб міста і місцевої поліції знайти винуватців забруднення повітря у Броварах – поки незрозуміло. Однак, активісти-екологи також не збираються сидіти «склавши руки». Вони прагнуть максимально привернути увагу до проблеми забруднення екології у Броварах і знайти реальний вихід із даної ситуації, адже це важливо і стосується кожного.

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Останні статті

П’ятниця, 16 квітня 2021, 10:31
Четвер, 15 квітня 2021, 15:19

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ