БРОВАРИ +8
НБУ USD 27.96

ЦЕ МОЖЕ СТАТИСЯ З КОЖНИМ

Кому легше від затоплення квартири: сусіду на нижньому чи верхньому поверсі? Питання вельми риторичне. Чіткої відповіді на нього немає, адже, зрозуміти, хто більше постраждав, можна лише якщо знати обставини окремо взятого інциденту. Тому розглянемо обидва випадки, коли ви можете стати стороною конфлікту із затопленням.

Якщо з вини сусідів згори у вашій оселі «пройшов дощ», ви, безперечно, маєте право на компенсацію матеріальної та моральної шкоди. Але гроші на ремонт ще треба отримати. Для цього необхідно довести наявність збитків та їх розмір, а також право на їхнє відшкодування – говорить цивільне право. Найкращим варіантом для «зато­пленого» буде, якщо винуватець ексцесу визнає, що неправий та погодиться власним коштом усунути наслідки надзвичайної події. У будь-якому іншому випадку доведеться витратити час та нерви на доведення вини упертюха.

Не варто забувати, що зустрі­чаються і такі персонажі, які спочатку пообіцяють повністю відшкодувати весь збиток без втручання сторонніх людей, а потім, коли час на оформлення всіх документів витрачено, від­мовляються це робити. Відтак, краще підстрахуватися.

Першим та найголовнішим кроком має стати фіксація факту затоплення, який повинні доку­ментально засвідчити представ­ники ЖЕО (або іншої організації, яка займається експлуатацією будинку). Для цього до них треба якомога швидше звернутися (письмово) з проханням напра­вити до вас комісію для обсте­ження приміщення. У її складі має бути майстер та будівельник експлуатуючої організації. Вима­гайте від них складення Акту про затоплення. Зауважте, у цьому документі неодмінно має місти­тися певна інформація:

Дата події, прізвище, ініціали і посада членів комісії та осіб, які є сторонами конфлікту;

Адреси квартир, поверх і форма власності постраждалого та ймовірного винуватця;

Характер залиття та при­чини негаразду;

Заподіяна матеріальна шкода, тобто перелік пошкодженого водою майна;

Висновок комісії, що встановлює вину сусіда, який спричинив затоплення.

Незайвим буде сфотографувати наслідки потопу та докласти світлини до акту. Також можна долучити кошторис про розмір збитків, складений незалежними оцінювачами. Втім робити це варто лише у разі значної шкоди, адже експертна оцінка коштує недешево. Справа у тім, що при складанні акту діє пра­вило: те, що не вказали – не існує. Тому, чим більше подробиць – тим краще, оскільки потім щось дово­дити буде запізно.

Складений акт підписують усі члени комісії та постраждалий. Якщо сусід, який завдав шкоди, відмовляється візувати доку­мент – не біда. При обстеженні квартири обов’язковою є присутність зацікавлених осіб з обох сторін. А ось їхні підписи – ні, бо жодним чином не можуть впли­нути на хід справи.

У випадку незгоди потерпілого із висновками комісії, зокрема, щодо розміру пошкоджень, влас­ник може звернутися до фахівців для проведення незалежної буді­вельно-технічної експертизи. Акт складається у трьох примірниках: для постраждалих, винуватців та експлуатуючої організації.

Якщо незговірливий сусід і далі відмовляється компенсувати свою необачність, залишається звертатися до суду. В такому разі доречно буде скористатися послугами судових експертів, які фахово представлять та обґрун­тують вашу позицію. Отримати кваліфікаційну допомогу можна, в тому числі, і у безкоштовних юридичних консультаціях.

Майте на увазі, що навіть за при­йняття рішення на вашу користь, відповідачі не обов’язково одразу виплатять необхідну суму. При­міром, суд може зобов’язати сплачувати щомісячні платежі протягом кількох років через скрутний фінансовий стан вину­ватця. З тієї ж причини розмір стягнення може бути зменше­ний. При цьому судові витрати можуть лише збільшити вартість вирішення питання. Тож тверезо оцінюйте свої шанси отримати матеріальну компенсацію, перш ніж звертатися до Феміди.

ВИНУВАТЕЦЬ

Якщо Вас звинуватили у зато­пленні, перш за все, треба з’ясувати, чи відповідає це дій­сності. Розглянемо різні ситуації, в яких можна опинитися.

Варіант 1.

Ви дійсно затопили сусідів.

У випадку, коли джерелом непри­ємностей стала ваша особиста халатність, неуважність чи будь-що інше, залишається щиро шкодувати про те, що трапилося

та показати постраждалим свою готовність до усунення наслід­ків. За такого розвитку подій, головне – не переплатити.

Потрапивши в квартиру потер­пілого, намагайтесь детально зафіксувати всі збитки та пошко­дження, які трапилися. Для цього підійде фото і відеозйомка. Зробити це треба, аби на вас не «повісили» неіснуючий збиток.

Якщо постраждалий наполягає на складенні акту, обов’язково візьміть участь у цьому заході та прослідкуйте, чи все відбувається за правилами (про них написано вище). Будь-яке порушення про­цедури може призвести до визна­ння акту про затоплення непра­вомірним. Якщо вас не було під час заповнення документу, а квартиру не оглядали, це також підстава вважати акт недійсним, бо він не може об’єктивно пока­зати причини потопу.

В разі незгоди з розмірами шкоди, яку ви маєте компен­сувати, завжди можна подати клопотання про організацію неза­лежної судової експертизи.

Варіант 2.

Ви не знаєте, чи замішані у «мокрій справі»

Якщо Ваша вина не здається очевидною, спробуйте знайти джерело потопу та усунути течу. Це допоможе визначити справж­нього винуватця. Якщо купували і монтували кран або трубу само­тужки, то й претензії до вас.

Натомість, коли роботи здій­снював слюсар з ЖЕКу або спе­ціалізована організація, оплату ремонту можна сміливо вимагати з них. Але для цього треба мати на руках всі чеки та квитанції, які стануть документальним підтвер­дженням вини недобросовісних працівників. Візит до вас слю­саря можна також підтвердити записом у книзі диспетчера.

Щоправда, чи доведуть наявність цієї книги – велике питання.

Винними можуть виявитися і компанії, які продали вам нея­кісне або браковане обладнання. Тут теж потрібно пам’ятати про чеки.

Той, на кого можуть бути «перенаправлені» претензії, звичайно, все заперечуватиме. У такому випадку не полінуйтеся та не пошкодуйте грошей на екс­пертизу, за результатами якої буде чітко зрозуміло, хто винен у квартирному водоспаді.

Варіант 3.

Ви впевнені, що не причетні до затоплення

Трапляється чимало випадків, коли непорядні люди звину­вачують у затопленні сусідів, які до цього не мають жодного стосунку. Зазвичай в таких випадках від обдурених вима­гають незначні суми. Аферисти виходять з розрахунку, що наївні сусіди нічого не перевірятимуть і повірять на слово, аби тільки не виникало конфліктних ситу­ацій. Пам’ятайте: ніхто не може вимагати з вас ані копійки, якщо не була проведена вищеописана процедура складання акту. Тож, навіть не пускайте на поріг та не заохочуйте шахраїв.

potop1

СТАТИСТИКА НА БОЦІ «ЗАТОПЛЕНИХ»

Більшість справ із затоплен­нями, за словами правників, виграють постраждалі. Хоча і у винуватця є шанс відстояти свою правоту, якщо прискіпливо поставитися до деталей. Осо­бливо, якщо вдатися до послуг адвокатів, які допоможуть вам, якщо не уникнути фінансових витрат, то хоча б їх мінімізувати їх.

Осаф Литовський

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ