БРОВАРИ +14
НБУ USD 27.98

Другий етап медреформи та труднощі фінансування через НСЗУ

Пандемія коронавірусу стала справжнім викликом для медичної галузі не лише нашої держави, а й усього світу. Зокрема, це стосується й фінансової частини, адже зараз багатьом країнам доводиться переформатовувати свій плановий бюджет та виділяти чималі кошти саме на медичну галузь. Діяльність самих медичних закладів, разом з тим, зазнала певних проблем, зокрема отримання фінансування через НСЗ України. Детальніше - у матеріалі «Громадського ревізора»

Реформа системи охорони здоров'я: для чого її впровадили?

Національна служба здоров’я України – державний орган, який відповідає за фінансування всіх медичних закладів нашої держави у рамках реформи системи охорони здоров’я.

З 1 квітня впроваджено другий етап медичної реформи, яка торкається медичних закладів, які надають спеціалізовану (районні, міські) та високоспеціалізовану (обласні лікарні і центри) медичну допомогу. Як зазначається на урядовому порталі, нововведення будуть стосуватися кожного громадянина. Метою трансформацій медичної галузі є забезпечення усіх українців рівним доступом до якісних медичних послуг та перебудова системи охорони здоров’я так, щоб її центром став сам пацієнт.

На сайті КМУ зазначено: «Загальний обсяг витрат на охорону здоров’я в Україні – пацієнтів і держави разом – відповідає середньому показнику в багатьох країнах Європи. Однак кошти, що є в системі, використовуються неефективно».

Відтепер прив’язки до міських чи районних лікарень більше не буде. Пацієнт матиме право обрати лікаря і лікарню, в якій хоче пройти лікування. Якщо раніше мешканця Броварів чи Броварського району скеровували до вузького спеціаліста, який працює в ББКЛ, то з 1 квітня цей порядок змінюється. Відтепер кожна людина може обрати для консультації чи планового лікування того лікаря і ту лікарню, яким довіряє, в яких ту чи іншу медпослугу надають краще або мають сучаснішу діагностичну апаратуру. Відповідно і гроші за його лікування отримає та лікарня, яку вибрав пацієнт. Але, має бути дотримана обов’язкова умова – пацієнт повинен отримати направлення сімейного лікаря.

Гарантований пакет медичних послуг

Віднині держава взяла на себе фінансування медичних послуг, перелік яких визначають, орієнтуючись на пріоритети охорони здоров’я в Україні.

Загалом цей пакет включає в себе доволі широкий спектр стаціонарної й амбулаторної медичної допомоги. Всі послуги, визначені цим пакетом, відтепер повністю оплачуються Національною службою здоров’я України.

Якщо детальніше: держава фінансує послуги паліативної, первинної, амбулаторної та госпітальної допомоги. Самостійно ж пацієнти будуть сплачувати, наприклад, за послуги не екстреної стоматології чи естетичну медицину.

Крім того, доведеться оплатити з власної кишені і за консультацію вузького спеціаліста без направлення від сімейного лікаря. Однак, є певні виключення - зквітня без скерування сімейного лікаря безоплатно можна буде звертатися лише до акушера-гінеколога, стоматолога, педіатра, психіатра, нарколога.

Варто пам’ятати, що у разі потреби усім без винятку безкоштовно нададуть екстрену медичну допомогу у всіх лікарнях.

Електронні рецепти та направлення

Ще одним нововведенням стала система E-health, яка була створена задля відмови від застарілої паперової звітності та переведення медичної документації в електронний вигляд. Сьогодні вона почала ефективно діяти в більшості медичних закладах первинної ланки України, в тому числі – в Броварах. Завдяки цьому пацієнти можуть швидко отримати всі необхідні медичні послуги, а їхні медичні дані не будуть втрачатися. Наприклад, після проведення лабораторних досліджень та проведення лікування на первинному рівні, пацієнт може бути скерованитй до профільного спеціаліста, наприклад, кардіолога, який в електронному вигляді одразу зможе побачити результати аналізів пацієнта та проведені заходи лікування. Для цього потрібно буде назвати спеціальний код, який надійде пацієнту в СМС, після формування електронного направлення. Для літніх, людей, яким важко користуватись засобами телекомунікації, цей код будуть роздруковувати.

Окрім того, новацією стало введення електронного направлення до вузьких медичних спеціалістів чи електроні рецепти для користування програмою «Доступні ліки», які вже можуть отримати пацієнти броварських амбулаторій у свого сімейного лікаря.

До речі, прогрес мав торкнутися й лікарняних листів, які також мали стати електронними. Однак наразі реалізувати це не встигли, а затримку пояснили пандемією COVID-19.

Фінансування ББКЛ: допомагає місто

Зі введенням карантинних заходів роботу Броварської багатопрофільної клінічної лікарні спрямували першочергово на боротьбу з коронавірусною загрозою. Разом з тим, через карантинні обмеження, уряд впровадив заборону на планову госпіталізацію та заборона на проведення планових операцій, яка тривала понад місяць.

Левову частку коштів будь-який спеціалізований медичний заклад вторинного рівня відтепер може отримати саме завдяки наданню пакетів послуг з лікування в умовах стаціонару або ж хірургічного втручання.

Одначе, саме в умовах епідемії держава вирішила продовжити медичну реформу. Враховуючи, що тепер НСЗУ почала замінювати «неефективну радянську систему оплати ліжко-місць» та платить лише за реально надані послуги, фінансування лікарень, а зокрема й Броварської багатопрофільної клінічної лікарні, різко урізалася.

Про проблеми з дефіцитом бюджету повідомляють чимало медичних закладів з усієї країни. Крім того, до фінансових втрат від скасування планових операцій та лікування планових госпіталізації додалися термінові додаткові інвестиції у підготовку медичних закладів до боротьби з коронавірусом та прийому інфікованих пацієнтів. А це – гостра потреба у спеціалізованому обладнанні та ліках. Тож, медичні заклади на сьогоднішньому етапі не можуть вижити без додаткової підтримки.

Щоправда чиновники врахували нинішню ситуацію, яка склалась в медицині через епідемію COVID-19 і пропонують змінити систему фінансування інфекційних відділень. Заступник міністра охорони здоров’я - головний санітарний лікар України Віктор Ляшко заявив, що відтепер в пріоритеті буде забезпечення функціонування інфекційних відділень та лікарень з розрахунком на готовність до прийняття великої кількості пацієнтів під час епідемій.

«Навіть якщо вони порожніми стоятимуть роками, але будуть - на випадок, як сьогодні з пандемією. Я розумію: це буде дорого, можливо, неефективно з точки зору економіки, але це наша готовність і наша національна безпека», - сказав Віктор Ляшко.

Щодо Броварської багатопрофільної клінічної лікарні, то за словами її директора Валентина Багнюка, зараз закладу почали відшкодовувати нестачу коштів.

«Питання в тому, що відшкодування йде по 100%-му бюджету за 2018-2019 рік. Але тоді до цього бюджету входила лише зарплатня медичним працівникам. Зараз, окрім виплати заробітної плати, в пакет гарантованих послуг, який маємо надавати входить харчування, забезпечення проведення функціонального, рентгенологічного та лабораторного обстеження та багато інших послуг, які мають бути безкоштовними згідно затвердженого переліку. Зазначу, що безкоштовним є далеко не все: дуже багато лабораторних обстежень не увійшли у цей гарантований пакет, але люди вимагають, щоб ці послуги надали їм безоплатно.

Якщо простіше: нам видали фіксовану суму коштів. Раніше вона цілком мала йти на зарплатню лікарів, а сьогодні з цієї самої суми вже потрібно забезпечити супутні послуги та обстеження. Через це і зарплата медпрацівників на 20-30% автоматично знижується. Зазначу, що зараз ми виплачуємо зарплати в повному обсязі, бо ж у нас для цього є кошти, які надійшли від місцевих органів влади. Але зараз питання в усій Україні: обіцяли, що після реформи зарплата медикам буде вищою, мінімально у два рази, а виходить навпаки – її навіть знизили», - розповідає Валентин Багнюк.

Разом з тим, як говорить директор ББКЛ, лікарі, котрі працюють з хворими на коронавірус, анонсовані надбавки у 300% все ж отримали, і за березень, і за квітень. Надання цих виплат доволі жорстко контролювали, ББКЛ особисто надсилала підтвердження та переліки медичних працівників одразу в декілька інстанцій.

Тепер, коли планові операції та платні послуги відновлюються, Броварська лікарня може розраховувати на додаткові кошти.

Валентин Багнюк зазначив, що велику підтримку ББКЛ отримала від Броварської міської ради, районної ради та Великодимерської і Калитянської ОТГ.

«І місто, і район активно допомагають нам по мірі своїх можливостей. Власне, за рахунок підтримки місцевих бюджетів ми поки що і тримаємось», - резюмував Валентин Багнюк.

Броварська стоматполіклініка: грошей також немає

Директорка Броварської міської стоматологічної поліклініки Ірина Тесля розповіла, що у очолюваного нею уклав договір з НСЗУ, але коштів також не отримав. Причина все та ж – заборона надавати планову стоматологічну та хірургічну допомогу.

«Справа зараз в тому, що ми не можемо отримати кошти від Національної служби здоров’я України, тому що поки що перебуваємо на карантині», - розповіла Ірина Тесля.

Щодо планових операцій та лікування, то до 22 травня Броварська стоматологічна поліклініка продовжить надавати допомогу лише в ургентних (невідкладних) випадках.

Тож, наразі залишається сподіватись, що пацієнти зможуть отримувати дійсно кваліфіковану медичну допомогу, а лікарні отримуватимуть фінансування за кожного пацієнта, який успішно буде пролікований в медичному закладі.

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ