БРОВАРИ +12
НБУ USD 28.29

Карантин продовжили, але послабили обмеження: чого чекати броварчанам?

04 квітня Кабінет Міністрів України офіційно оголосив про продовження карантину до 22 травня, однак зі значними послабленнями обмежувальних заходів. Зумовлено це, першочергово, відносно стабільною епідеміологічною ситуацією в країні: кількість нових хворих не можна назвати суттєво зростаючою. Детальніше про зміни, які варто очікувати вже найближчим часом, читайте у матеріалі «Громадського ревізора»

v10 obmezhennya7

Чи був пік захворювання на коронавірус?

Одне з найголовніших питань для багатьох українців: а чи пройшли ми етап піку захворюваності на коронавірус?

Значне підвищення захворюваності (пік) COVID-19 відтерміновували вже декілька разів. Спочатку його чекали приблизно на Великдень, потім – у кінці квітня, а ще пізніше – з 3 по 8 травня. Зважаючи на щоденну статистику, яка коливається від 350+ до 500+ нових хворих, уряд зробив висновок, що Україна на сьогодні не досягла піку хвороби.

За повідомленням голови Офісу президента України Андрія Єрмака, пік все ще знаходиться попереду: «Наші вчені говорять про те, що пік варто очікувати ще до середини травня», - підкреслив Єрмак.

Разом з тим, першого травня Міністр охорони здоров’я Максим Степанов наголосив, що дотримання карантину дозволило Україні уникнути пікової захворюваності: «Ми пішли дещо іншим шляхом, аніж європейські країни. Ми розуміємо, що люди вже втомилися від карантину і я хочу ще раз підкреслити, що ми щодня аналізуємо ситуацію та готуємо послаблення вже з 11 травня».

v10 obmezhennya3

Карантин поки не знімають

Про повне зняття карантину наразі навіть не йдеться. Все ж кожного дня в Україні з’являється майже півтисячі нових хворих на коронавірус. Втім, їх кількість приблизно вписується в межі +/- 5% порогу приросту захворілих, що і надає підстави послаблювати карантинні заходи.

Зважаючи на відносно позитивну динаміку, Кабмін ухвалив рішення про продовження карантину до 22 травня, але з 11 травня розпочинає перший етап переведення країни на звичний ритм життя. Нагадаємо, що в планах Уряду для повного завершення карантину реалізувати п’ять послідовних етапів.

На першому кроці впроваджуються ослаблення, які будуть стосуватися переважно малого та середнього бізнесу, адже саме по ньому доволі боляче вдарив COVID-19.

Більш того, 5 травня Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль в ефірі «Українського радіо» заявив, що і після 22 травня карантин планують продовжити: «Найімовірніше, спираючись на дані Всесвітньої організації охорони здоров`я, карантин буде подовжено і далі, але з наступними етапами послаблень. Звісно, якщо це дозволятиме зробити ситуація із захворюваністю і тим, як люди видужують».

Яких послаблень варто чекати

З 11 травня деякі суворі обмеження для громадян та підприємців України будуть зняті. Зокрема, з цього дня відкриються для відвідування парки та зони відпочинку.Музеї та бібліотеки знову почнуть відчиняти свої двері для гостей. До того ж, спортсменам нарешті дозволяють тренування в командних видах спорту.

Також з розпочнуть роботу салони краси та перукарні. Дозволяється й робота магазинів непродовольчих товарів (а значить, зокрема, магазинів одягу). Одначе це не буде стосуватися великих торговельно-розважальних центрів: поки що про їхнє відкриття не йдеться. Окремим пунктом зазначають дозвіл на відкриття магазинів одягу та взуття для малюків.

Відпочинок в умовах все ж чинного карантину також має стати більш різноманітним. Кабмін дозволяє відкрити кав’ярні (у містах, де вони були під повною забороною), але ці заклади продовжать обслуговувати клієнтів лише «на виніс». Однак, з 11 травня дозволяється розпочати роботу літніх тераси ресторанів та кафе. Тобто приймати гостей всередині закладів залишається під забороною.

Окрім того, розпочнуть роботу заклади побутового обслуговування, різноманітні ремонтні сервіси, адвокатські та нотаріальні бюро. У звичайному режимі мають запрацювати стоматології, до яких тепер можна буде звертатися не лише у гострих випадках, а і для планового лікування.

Далі більш детально розповімо про вимоги до функціонування певних закладів під час карантину, запропоновані для обговорення головним санітарним лікарем України Віктором Ляшком.

Перукарні та салони краси

v10 obmezhennya2

Згідно до оприлюдненого розпорядження Кабміну, перукарні та салони краси матимуть змогу відновити діяльність лише за умови дотримання усіх протиепідемічних заходів. Зокрема:

- Кожен працівник має пройти температурний скринінг, а якщо температура його тіла буде вищою за 37,2 чи в нього будуть наявні симптоми застуди – його не повинні допускати до роботи.

- Клієнтів мають приймати лише за попереднім записом. Аби мінімізувати контакти, між прийомом відвідувачів має пройти мінімально 15 хв.

- Відвідувачі мають чекати своєї черги на вулиці, з дотриманням дистанції у 1,5 метра. На вході до закладу кожному мають надати можливість скористатися антисептиком.

- Сторонні особи не будуть допускатися до закладу (за виключенням батьків, що чекають на надання послуги своїй малолітній дитині.

- І клієнти, і працівники зобов’язані носити маски. Для працівників обов’язкові рукавички.

- Після кожного клієнта потрібно проводити дезінфекцію інструментів та предметів, котрих він торкався. Що дві години обов’язково має проводитися вологе прибирання з використанням мийних та дезінфекційних засобів (до відкриття та після закриття також).

- Працівникам віком 60+ та тим, хто має хронічні захворювання, радять утриматись від роботи.

Пральні, хімчистки, ремонт одягу та взуття

v10 obmezhennya8

Діяльність пралень,хімчисток та надавачів послуг з ремонту взуття та одягу має регламентуватися наступними правилами:

- Обов’язковий температурний скринінг для кожного працівника. За наявності підвищеної температури чи симптомів респіраторного захворювання – недопущення до роботи.

- Клієнти зобов’язані чекати своєї черги зовні, з дотриманням дистанції в 1,5 метра. Сторонні особи до закладів не допускаються.

- На вході усім відвідувачам мають надавати спиртові антисептики. До приміщення допускають відвідувачів лише в засобах індивідуального захисту. Маски та рукавички є обов’язковими й для працівників.

- Після кожного клієнта мають дезінфікувати інструменти та поверхні, яких той торкався.

- Вологе прибирання з дезінфектантами обов’язково проводиться кожні дві години, до відкриття та після закриття.

- Працівників, старше 60 років та тих, що мають хронічні захворювання, тимчасово рекомендують відсторонити від роботи.

Об’єкти торгівлі непродовольчими товарами

v10 obmezhennya5

Обов’язковими є деякі правила й для магазинів непродовольчих товарів:

- Температурний скринінг працівників. Відсторонення від роботи осіб з симптомами ГРВІ та тих, чия температура вища за 37,2.

- Забезпечення усіх відвідувачів спиртовими антисептиками. Працівники та клієнти повинні мати засоби індивідуального захисту.

- Обмеження кількості відвідувачів (не більше однієї особи на 10 кв.м. зали обслуговування. Обов’язкове дотримання соціальної дистанції в чергах – 1,5м.

- Вологе прибирання та дезінфекція приміщення – кожні дві години, в т.ч. перед відкриттям та після закриття.

- Рекомендується тимчасово відсторонити від роботи осіб з групи ризику та тих, хто старше 60 років.

Заклади громадського харчування

v10 obmezhennya1

Заклади громадського харчування зможуть приймати відвідувачів за наступних умов:

- Обов’язковий температурний скринінг для кожного працівника. За наявності підвищеної температури чи симптомів застуди – тимчасове відсторонення від роботи.

- Обслуговування клієнтів – лише на літніх майданчиках закладів, або ж у режимі «на виніс» за попереднім замовленням. За один столик допускається не більше двох гостей, а між самими столами повинна бути дистанція в 1,5 метра. Дозволяти гостям входити до приміщення закладу заборонено.

- Усім гостям мають надати можливість скористатися антисептичним засобом.

- Замовлення їжі має бути дистанційним чи виконуватися через спеціальне віконце або вхідні двері закладу. Поруч з таким віконцем має розміщуватися меню. Видавати його в руки клієнтам заборонено.

- У місцях видачі замовлення клієнти мають дотримуватися дистанції в 1,5 метра.

-Працівники, що видають замовлення або приймають оплату, повинні мати захисну медичну маску чи респіратор та рукавички.

- Замовлення повинні видаватися виключно в закритій тарі, а сам посуд має бути одноразовим.

- Вологе прибирання треба виконувати що дві години, до відкриття та після закриття закладу. Працівників похилого віку та тих, що входять до групи ризику, просять тимчасово утриматися від роботи.

Адвокатські, нотаріальні, аудиторські установи

v10 obmezhennya9

Регламентували роботу й адвокатів, нотаріусів та аудиторів:

- Кожен працівник зобов’язаний проходити скринінг температури. Якщо вона висока – людину мають тимчасово відсторонити від роботи. Так само, як і працівників з симптомами ГРВІ. Особам з групи ризику радять утриматися від праці.

- Прийом клієнтів – лише за записом, котрий має здійснюватися дистанційно. Інтервал прийому між двома відвідувачами – 15 хвилин мінімум.

- Гості мають чекати своєї черги на вулиці з дотриманням дистанції 1,5 метра один від одного. Сторонніх осіб (окрім батьків, що супроводжують дітей чи опікунів людей з інвалідністю) допускати в приміщення заборонено.

- Клієнтів допускають лише у захисних масках. На вході їм повинні запропонувати скористатися антисептиком. Персонал установи зобов’язаний носити маску та рукавички.

- Працівники закладу повинні дезінфікувати речі, з якими контактував кожен клієнт. Також обов’язковим є вологе прибирання кожні дві години, а також перед початком й після завершення робочого дня.

Зони відпочинку населення

v10 obmezhennya6

До зон відпочинку належать: парки, сквери, сади, оранжереї та музеї під відкритим небом, лісопаркові та прибережні зони, відкриті спортивні майданчики. Їх адміністрація має контролювати наступне:

- Максимально інформувати населення про правила соціального дистанціювання.

- Забезпечити громадські вбиральні милом, антисептиками, та регулярно проводити там прибирання й дезінфекцію.

- Не допускати проведення організованих заходів на територіях зон відпочинку, зокрема розважальних. Також не мають функціонувати атракціони.

Громадян, своєю чергою, просять не забувати про засоби індивідуального захисту, пам’ятати про соціальне дистанціювання та виходити на прогулянки в групах максимум по 3 особи.

Як працюють продовольчі ринки?

Наприкінці березня була оприлюднена постанова головного державного санітарного лікаря Віктора Ляшка, відповідно до якої роботу продуктових ринків дозволили відновити. Вже 14 квітня це рішення скасували. Як пояснив Віктор Ляшко, це довелося зробити через «зловживання органів місцевого самоврядування», коли ринки відкрили в «антисанітарних умовах».

Однак, про чергову спробу поновлення функціонування ринків заговорили після протестів у різних регіонах країни, на які виходили і продавці, і покупці. А отже, 29 квітня повторно ухвалили рішення про дозвіл на роботу базарів.

В даному документів зазначено, що поновлюють роботу не всі ринки, а лише ті, де є змога дотримуватися посилених санітарних вимог. Зокрема, всі покупці та продавці мають носити захисні маски, а останні – ще й рукавички. Усі працівники та відвідувачі мають дотримуватися дистанції в 1,5 метра один від одного, а на 20 кв. м. площі допускається 1 покупець.

Що буде з транспортом?

v10 obmezhennya4

Незважаючи на послаблення карантинних заходів повноцінно відновлювати роботу громадського транспорту не планують. КМДА радить підприємцям самостійно подбати про транспортування робітників на робочі місця. Разом з тим найближчим часом Уряд розгляне питання щодо відновлення міжміського транспортного сполучення.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що поки що транспорт буде працювати без змін – лише для окремих категорій населення та за наявності індивідуальних пропусків. Разом з тим, він порадив мерам міст ухвалити рішення щодо збільшення кількості транспортних засобів.

Дещо раніше міністр інфраструктури Владислав Криклій розповів про плани почати відновлювати роботу міського, приміського і міжміського транспорту з 11 травня. Першочергово воно стосуватиметься автобусного та залізничного сполучення. За попереднім планом, кількість пасажирів буде регулюватися відповідно до кількості сидячих місць у транспортному засобі. Авіасполучення та повноцінне відкриття державних кордонів має відбутися пізніше. Однак, міністр підкреслив, що більш точні рішення будуть ухвалювати залежно від епідеміологічної ситуації до 11 травня.

Водночас, головний санітарний лікар країни Віктор Ляшко попереджає: «На даний момент я буду стояти на своєму та не дозволю одразу ж відновити громадський транспорт. Як тільки він почне функціонувати, у нас на карантині, як такому, можна буде ставити хрест».

Як бачимо, наразі доля громадського транспорту лишається дещо невизначеною. Оскільки сполучення Бровари-Київ вважається міжміським, місцева влада на його долю вплинути не може. Рух маршруток до Лісової може бути відновлено лише за рішенням центральної влади. А отже, чекаємо на офіційні розпорядження Кабінету Міністрів України.

Інше важливе питання для броварчан, які працевлаштовані в столиці, стосується відкриття метро. Так, Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що столичний метрополітен відкриють далеко не скоро: «Метрополітен перевозить щодня понад 2 мільйони людей в трьох містах України. Для Києва, Харкова та інших міст, де більше мільйона населення – це величезний ризик інфікування коронавірусом. Тому відкриття метрополітену передбачається в кілька етапів».

За його словами, метро розпочне роботу лише на третьому етапі послаблення карантинних заходів. Тоді воно стане доступним, але лише для певних категорій громадян та буде функціонувати з певними обмеженнями.

На четвертому етапі, коли епідемія майже завершиться, робота метро перейде в звичний режим.

Незважаючи на те, що зовсім скоро суворі карантинні обмеження будуть послаблені, не варто нівелювати рівень загрози. Українці мають неухильно носити засоби індивідуального захисту, регулярно мити руки, користуватися антисептиками та уникати великих скупчень людей. Тож і надалі дотримуймося всіх заходів безпеки задля свого здоров’я та здоров’я своїх близьких.

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Найбільш популярні

Останні статті

П’ятниця, 16 жовтня 2020, 13:32

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ