БРОВАРИ +11
НБУ USD 27.76

ДОМІВКА БЕЗ ДАХУ – РИЗИКОВАНИЙ ШАНС УХИЛИТИСЯ ВІД ПОДАТКУ

Чи помічали ви у приватному секторі дивну картину: деякі будинки нагадують затягнуте будівництво? В одному – стелі немає, в іншому ніби добудовується ще поверх. Проте люди у ньому проживають. Перше, що спадає на думку: «Мабуть, гроші закінчилися». Проте, це не завжди так. Гроші можуть і бути, а от бажання ділитися ними з державою аж ніяк.

Простою мовою кажучи, при­ватний будинок можна до скону тримати у недобудованому вигляді, тоді податок на неру­хомість платити не потрібно. Адже незавершений об’єкт будів­ництва не обкладається таким стягненням.

ЮРИДИЧНІ НЮАНСИ

Як розповідають юристи, для того, аби законно затягувати будівництво приватного будинку, і при цьому не відчувати незруч­ностей, достатньо отримати повідомлення про початок будівельних робіт у Державній архітектурно-будівельній інспек­ції. З цим документом ваш буди­нок вже не стане самочинним будівництвом.

Є ризикові особистості, які роз­починають будівництво будинку без документів, вважаючи, що потім достатньо лише отримати довідку про введення будівлі в експлуатацію. На практиці – це не так. Тоді, хоч затягуй будівни­цтво, хоч ні – все одно доведеться «узаконюватися», сплативши штраф. Це стосується тих будинків, які побудовані після 19 січня 2012 року. Тоді до Кодексу Укра­їни про адміністративні правопо­рушення внесли відповідальність за експлуатацію самочину.

Як нашому виданню розповіли у Інспекції державного архітек­турно-будівельного контролю у Київській області, з року в рік влада йде на поступки громадя­нам, які свого часу побудували приватні будинки без відповідних дозвільних документів. «Такий порядок є постійно, просто у зв’язку з політичними обстави­нами, у нас трошки випав 2014 рік. Приблизно це з 2009 року», – роз­повідає Головний державний інспектор Олександр Плющ.

ДОЗВІЛ НА ПРОЖИВАННЯ

Як повідомили у Державній архі­тектурно-будівельній інспекції України, раніше дозволи на поча­ток будівництва приватного будинку до 300 м кв. мали строк дії, проте зараз вони безстрокові. А отже ніхто не може змусити вас побудувати будинок за певний проміжок часу. Адже у житті, як на довгій ниві – можуть трапитись фінансові труднощі, або ж гроші знадобляться на інші потреби?

Проте, експлуатація недобудови заборонена законодавством України. Перевірити, чи у недобу­дованому будинку не проживають люди, може ця сама Держарх­будінспекція. Приводом для неї можуть бути звернення осіб про порушення вимог містобудівного законодавства або ж вимога пра­воохоронних органів. Тож, якщо ви вирішили ухилитися від сплати податків, проживаючи у недо­будові, вам слід пересвідчитися у тому, що ваші сусіди «не точать на вас зуб» та не «здадуть вас». Цю інформацію нам підтвердив і Олександр Плющ. «Зараз в осно­вному всі перевірки – це жалоби, скарги, сусід на сусіда, бабка на внучку, хрещений на хреще­ного», – додає він.

При цьому штрафи для будинків, які побудовані до 2011 року – не такі вже й значні – від 170 до 850 гривень. Для нових будинків ця сума уже більш від­чутна – від 6800 до 8500 гривен. Для виконання припису чи про узаконення, чи про введення будівлі в експлуатацію дається від 1 місяця до 1 року, в залежності від ситуації. При чому потрібно і припис виконати, і штраф сплатити.

ЯК БОРОТИСЯ?

Зараз Інспекція має свої під­розділи у областях та у столиці. Тобто, аби броварчанин отримав, наприклад, повідомлення про початок будівельних робіт, йому потрібно звертатися у Департа­мент по Київській області.

За словами голови ДАБІ України Максима Мартинюка, Кабмін запропонував ряд змін до законодавства, які б посилити контроль на місцях. «Прийняття змін сприятиме посиленню ролі місцевих органів виконавчої влади і органів місцевого само­врядування у комплексному роз­витку територій в інтересах територіальних громад», – гово­рив Мартинюк. До того ж звітність велася б на місцях, а не у Центрі. Проте відповідний законопроект не набрав необхідної кількості голосів у Верховній Раді.

ЄВРОПЕЙСЬКІ УХИЛЬНИКИ

Не тільки українці «додумалися» до хитрощів з недобудова­ними приватними будинками. Одна знайома італійка, яка мешкає на Сардінії, розпо­відає: «Деякі сарди не вважають за потрібне сплачувати пода­ток на нерухомість у повному обсязі. Тому вони живуть без даху у будинку. Податок сплачується 1 раз на рік, цифру визначає комуна в залежності від того, що вже побудовано, але платити потрібно в будь-якому випадку. Коли будинок закінчений, прихо­дить комісія і рахує все по-іншому вже. Якщо будинок люкс – одна ціна, середній – інша і т. д.»

Італійці не єдині, хто намага­ється так зекономити. Наприклад, у Греції недобудови на кожному кроці. Таку саму картину можна споглядати і у Єгипті та Туреч­чині, де сваї з будівель стирчать на кожному кроці.

Ясно одне – бажання наду­рити державу може призвести до катастрофічних наслідків. Адже проживати у будівлі, у якій не завершене будівництво, вкрай небезпечно. А раптом цеглина на голову впаде? Все ж таки по закону жити безпечніше.

Анна Межова

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Найбільш популярні

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ