БРОВАРИ +10
НБУ USD 27.96

Ігор Сапожко: «Сумний досвід Італії та Іспанії вимагає від нас рішучих кроків у боротьбі з коронавірусом»

Четвертий тиждень карантину. Хтось стоїчно долає складнощі домашнього самітництва, хтось продовжує насолоджуватись життям, не сприймаючи загрозу всерйоз. Але для медиків зараз все по-справжньому. Це справжня війна, в якій вони тримають лінію першої оборони. Першої та єдиної. Тому що резервів у цій війні не буде. І якщо не вистояють вони, ми приречені. Це не пусті слова.

Тому головна задача суспільства зараз – працювати на медицину. В Броварах це розуміють як ніде. Наглядний приклад – медичне містечко, яке розгорнуто на території центральної лікарні на Шевченко. Приклад дуже тісної та плідної співпраці міської влади, бізнесу та науковців. З боку мерії «головним натхненником» створення та функціонування комплексу став міській голова Ігор Сапожко. Саме з ним про сьогодення медмістечкавирішив поспілкуватись «Громадський ревізор».

ГР: Бровари зараз справжнемісто-ньюсмейкеряк щодо застосування неординарних заходів для запобігання COVID-19, так і щодо рівня комунікації влади з суспільством під час реалізації цих заходів. Як взагалі виникла ідея створення цілого комплексу по розподілу потоків людей, які потрапляють на територію центральної лікарні?

ІВ: Насправді, принцип сортування потоків хворих, що потраплять в лікарню, один з головних принципів, викладених в формулярах Всесвітньої організації охорони здоров’я та Європейського центру з профілактики та контролю захворюваності. Головна мета такого сортування виявити та ізолювати хворого на коронавірусну хворобу ще до його потрапляння на територію медзакладу. Задля того, щоб захистити від ураження інших пацієнтів та медичний персонал. Але наші реалії мають свої особливості. І нам була потрібна так би мовити «національнийстандарт» на базі міжнародної практики. І такий документ був створений нашими броварськими фахівцями. Науковці та практики клініки «Нодус» на чолі з її керівником Олександром Куликом зробили те, що мали б зробити на державному рівні фахівці МОЗ. Вони не тільки розробили детальний проект по створенню медмістечка, вони разом з керівництвом центральної лікарні втілили цей проект у життя. І зараз до нас звертаються фахівці з усієї країни, які готови використовувати наш досвід у себе на місцях. Дуже показово, що за перші дві доби роботи містечка до нас завітали п’ять (!) загальнодержавних телеканалів. А це говорить про абсолютну новацію від Броварів у справі боротьби с коронавірусом.

ГР: Яку роль відвели мерії у цьому проекті?

ІВ: Можна сказати роль координаторів та постачальників ресурсів. Ми навмисно жодним чином не втручались в наукову частину проекту, повністю довіряючи це фахівцям з медицини. Проте всі потреби з постачання матеріалів, виконання робіт на майданчику, забезпечення медмістечка захисними та дезінфікуючими засобами ми взяли на себе. Я вже казав, що на реалізацію цього колосального проекту міський бюджет не витратив жодної копійки. Всі витрати покривали наші підприємці, благодійники та волонтери. А влада лише координувала потреби наших наукових керівників з пропозиціями інвесторів.

ГР: Буквально, в кількох словах, який алгоритм потрапляння в лікарню діє зараз в умовах функціонування медмістечка?

ІВ: Як я вже казав, головний принцип – сортування потоків. Для цього ми зробили два контрольно-пропускні пункти на вході. Один виключно для лікарів, інший – для пацієнтів. Кожен, хто потрапляє на територію проходить термометричний скринінг та двохвилинне обеззаражування бактерицидними УФ-лампами. Наші фахівці гарантують, що за таких умов загальне вірусне число наближається до нуля. При цьому потужність опромінювання не завдає жодної шкоди людині. На цьому ж етапі ми виділяємо категорію потенційно небезпечних хворих, які мають ознаки вірусної інфекції. Вони одразу потрапляють в окремий «червоний коридор», що веде напряму до інфекційного відділення. Там до них застосовують більш детальне діагностування. Таким чином ми мінімізуємо контакти потенційно хворих на COVID-19 з іншими відвідувачами та медичним персоналом.

ГР: Містечко працює майже тиждень. За цей час в соцмережах довелось прочитати досить суперечливі думки з приводу його ефективності та доцільності. Здебільшого люди скаржаться на необхідність стояти в чергах, аби потрапити на територію лікарні. Можливо, дійсно такі заходи обмежують права та свободи громадян?

ІВ: В цьому питанні не може бути альтернативи. Для нас головним індикатором повинен стати сумний досвід Італії та Іспанії. В цих країнах досить довго застосовували ліберальний підхід до лікування, який дозволяв людині навіть з незначним нездужанням отримати ліжко у стаціонарі. Звичайно, з позиції дотримання прав та свобод людини це було цілком доречно. Але потім пішли дуже тяжкі хворі з SARS-CoV-2, яких просто не було де розміщувати. А потім хвороба перекинулась на медпрацівників. У підсумку ми спостерігаємо повний колапс найкращих європейських систем охорони здоров’я.

Зараз у нашій лікарні за статистикою із загальної кількості пацієнтів реальної клінічної допомоги потребує лише третина. Всі інші мали б звертатись до свого сімейного лікаря. Але хтось за звичкою одразу йде в центральну лікарню, хтось досі не уклав декларацію з сімейним лікарем, хтось замість того, щоб залишитись вдома з незначним нежитем, одразу прийшов тестуватись на COVID-19. Звідси черги та напруга. Ми намагаємось оперативно вирішувати ці питання. Так, вже після другої доби роботи нової системи нам вдалось збільшити пропускну спроможність до 500 людей на годину. Але незручності на жаль будуть. Бо сама ситуація, в якій опинилась наша країна та наше місто дуже незручна та дуже небезпечна.

ГР: На Вашу думку, чи треба до такої реакції людей відноситись з порозумінням чи зараз потрібні жорсткі дії і толерантність відкладається до кращих часів?

ІВ: Коли відкладається толерантність, закінчується людяність. Наш час окрім рішучості вимагає терпіння, співчуття та взаємної підтримки. Тому я хочу вибачитись в першу чергу перед всіма співробітниками Броварської багатопрофільної клінічної лікарні, яким доводиться витрачати додатковий час на проходження процедури обеззаражування. Я хочу перепросити за необхідність стояти у чергах наших броварчан, які зараз намагаються потрапити до свого лікаря. Це незручно. Але цей дискомфорт може врятувати ваше життя. Життя ваших батьків та дітей. Тому я закликаю вас з порозумінням поставитись до того, що ваш порятунок потребує додаткового терпіння та ввічливості. В першу чергу до тих людей, які працюють на контрольно-пропускних пунктах в лікарні. Ці люди – волонтери, які без жодного сумніву, не питаючи про гроші вийшли на ваш захист. Серед них лікарі, які після зміни не йдуть додому, а залишаються вночі на температурному контролі. Це воїни АТО, які вчора захищали нас від посягань російської корони, а сьогодні без жодних зволікань вийшли на боротьбу з короною інфекційною. Хіба такі вчинки не заслуговують на додаткові 20 хвилин очікування в черзі?

Проте є межа, перехід якої викликає симетричну відповідь. Це попередження бажаючим потрапити до лікарні повз контроль. Це останнє попередження тим, хто закликає знести кордони та «розібратись з організаторами безпрєдєла». Будь-ласка, не ризикуйте. Наша поліція миттєво реагує на випадки порушення карантину, а штрафні санкції починаються від 17 000 гривень. Особливо агресивно налаштовані «пацієнти» ризикують потрапити за грати. Впевнений, воно того не варто.

І наостанок. Вже найближчим часом аналогічні системи доступу запрацюють в дитячій лікарні та в наших сімейних амбулаторіях. Сподіваємось, що ви з порозумінням віднесетесь до таких нововведень. Це буде ще один крок для посилення захисту наших мешканців. Я вірю в розсудливість броварчан та прошу вашої цілковитої підтримки. Тільки спільними зусиллями ми зможемо зупинити цей вірус.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ