БРОВАРИ +8
НБУ USD 27.96

Ніна Хорошаєва: «Повна мобілізація медичної сфери Броварів – єдина можливість подолати вірус»

Нова очільниця Броварського відділу охорони здоров’я Ніна Хорошаєва обійняла свою посаду у доволі важкі часи, коли світом вирує пандемія COVID-19, а від лікарів чекають рішучих дій. «Громадський ревізор» поспілкувався з Ніною Євгенівною та дізнався, як саме Бровари планують боротися з коронавірусом, що чекає на лікарів та пацієнтів та чи не стане карантин іще жорсткішим.

ГР: Ніно Євгенівно, яку основну мету Ви собі ставите на новій посаді?

НХ: Коли я подавала свої документи на конкурс на право зайняття посади начальника міського відділу охорони здоров’я в мене звісно був план розвитку галузі, є багато ідей, але зараз, коли людство зіштовхнулося з епідемією коронавірусу, мета усіх медиків може бути лише однією: зробити усе можливе, аби послабити масштаби пандемії. Ситуація й справді є доволі важкою, а єдиного правильного шляху лікування захворювання й досі не винайшли, тож доводиться говорити в першу чергу саме про попередження поширення хвороби.

ГР: Яка епідеміологічна ситуація склалася в місті на даний момент?

НХ: Згідно з розпорядженням міського голови в місті введено додаткові протипандемічні заходи. Переведено працівників виконавчого комітету на дистанційну роботу та надано рекомендації керівникам підприємств всіх форм власності перевести своїх працівників по можливості на дистанційну роботу.

Загалом у місті рівень захворюваності на ГРЗ та грип в межах сезонної норми. За 18-19 березня сімейними лікарями діагностовано 343 випадків захворювання. В тому числі серед дітей віком до 18 років: ГРЗ – 94 особи, грип діагностовано у 1 дитини, яка направлена на стаціонарне лікування. Серед дорослого населення: ГРЗ – 238 осіб, випадків грипу не виявлено.

Також, виявлено 12 випадків пневмонії. Це 4 дитини (2 призначено лікування стаціонарно, 1 лікується амбулаторно) та 6 дорослих (3 направлено на стаціонарне лікування, 2 лікуються амбулаторно). За інформацією КНП «Броварська багатопрофільна клінічна лікарня» через приймальне відділення лікарні шляхом самозвернення діагностовано ще 2 пневмонії і обидві особи направлені на стаціонарне лікування.

За весь час підозра на коронавірус була тільки в однієї людини, жінки, яка повернулася з Барселони, а тому перебувала в групі ризику. Пацієнтку ушпиталили в інфекційне відділення та взяли всі необхідні аналізи, які були відправлені в столичну вірусологічну лабораторію для дослідження. За їхніми результатами, підозра на коронавірус не підтвердилася.

Хочу зазначити, що, на жаль, більшість броварчан не розуміють ситуацію, яка склалась: школярі гуляють вулицями, батьки з дітьми на дитячих майданчиках та в парках. Не всі розумінням ставляться до рішень влади та органу місцевого самоврядування щодо обмеження пересування громадян по місту.

Знаю, що у зараз викликає певне занепокоєння відсутність в аптеках масок, антисептиків та інших засобів індивідуального захисту. Коронавірус відноситься до грипозної групи, тож і міри профілактики мають бути ідентичними профілактиці грипу. А отже, захищатися потрібно навіть підручними засобами – хоча б і марлевими пов’язками.

Я вважаю, що саме повна мобілізація медичної сфери Броварів – єдина можливість подолати вірус та запобігти його розповсюдженню. До того ж важливо, аби населення розуміло та повністю дотримувалось всіх рекомендацій лікарів.

ГР: Чи є у місті тест-системи для виявлення хворих?

НХ: Наразі меру Ігорю Сапожку вдалося знайти та закупити лише 25 тестів на виявлення COVID-19. Планується, що вони будуть передані до Броварської багатопрофільної клінічної лікарні, завдяки чому лікарі зможуть швидко обстежувати потенційних носіїв інфекції.

Сьогодні через величезні масштаби розповсюдження хвороби в усьому світі та неосяжну кількість людей з підозрою на інфікування, тест-системи вважаються своєрідним дефіцитом. Ми розуміємо, що всього 25 тестів буде недостатньо, тож зараз міськрада проводить перемовини з постачальниками щодо закупівлі цілої партії. Планується, що тести будуть розподілені між первинною ланкою та ББКЛ.

ГР: Сучасне людство вже зіштовхувалося з кількома епідеміями, приміром, так званих свинного та курячого грипу. Чим вони відрізняються від нового коронавірусу?

НХ: По-перше, COVID-19 і віруси грипу мають подібну клінічну картину захворювання. Тобто вони обидва викликають респіраторне захворювання, яке представляє собою широкий спектр захворювань від безсимптомного або легкого до важкого захворювання і навіть смерті.

Швидкість передачі є важливою відмінністю між двома вірусами. Порівняно з попередніми штамами вірусу, COVID-19 є надзвичайно патогенним. Основна проблема в тому, що він передається через будь-яку слизову оболонку людського тіла, навіть через слизову очей. Саме через це всі європейські країни: Італія, Іспанія, Франція, Польща та інші переходять на доволі жорсткі профілактичні міри. Україна теж не може залишатися осторонь: ми маємо наслідувати приклад держав, яким вже вдалося більш-менш стабілізувати епідеміологічну ситуацію.

ГР: А чи не надто жорсткі карантинні заходи ми вживаємо як для країни з відносно невеликою кількістю випадків захворювань?

НХ: Я переконана, що зараз все робиться правильно. Тобто дії влади спрямовано в першу чергу на попередження можливого розповсюдження хвороби, на запобігання її поширенню. Це вимушені заходи, це – робота на випередження. А отже, громадяни мають поставитися до цього раціонально, бо ж здоров’я і життя має завжди бути на першому місці.

Зараз українська влада починає повертати додому величезну кількість туристів із закордону. Багато з них перебували в країнах, де спостерігається далеко не найкраща ситуація з пандемією. Майже кожен з них міг, сам того не знаючи, перебувати в тісному контакті з носіями інфекції. Треба усвідомлювати, що збільшення кількості випадків хвороби можна чекати будь-якого моменту, тож, наприклад, 14-денний карантин усіх туристів є абсолютно виправданим та просто необхідним.

ГР: Чи планується введення ще якихось додаткових обмежень?

НХ: Обмеження вже є доволі суворими, тож наразі про якесь їхнє посилення не йдеться. Закриття транспортного сполучення, заборона масових заходів, припинення роботи розважальних закладів, закладів обслуговування – це вже допоможе уникнути великих скупчень людей, і ми очікуємо, що такі дії принесуть позитивні результати.

ГР: Чи є зараз медичні протоколи по лікуванню хворих на короно вірус? Які будуть дії лікарів у разі виявлення підозри на коронавірус?

НХ: Якщо сімейний лікар та невідкладна допомога зафіксують важкі типові симптоми коронавірусу, лікарі відвезуть пацієнта до лікарні. Першочергово в Київській області хворих має приймати перепрофільована лікарня в Білій Церкві. Якщо там не вистачить місць за умови широкого розповсюдження – до лікарні в Броварах. Крім того, людина залишиться в ББКЛ в тому випадку, якщо факт наявності інфекції було зафіксовано вже під час стаціонарного лікування.

Зараз в броварській лікарні вже створено спеціальні бокси, де й буде перебувати хворий. Після госпіталізації проводиться обстеження, а аналізи хворого будуть направлені до лабораторії для підтвердження чи спростування діагнозу.

Підкреслюю, що ці дії характерні тільки для важких форм захворювання. Навіть якщо є підозра на COVID-19, але пацієнт хворіє в легкій формі, він буде ізольований вдома та знаходитиметься під контролем лікаря. Госпіталізований він буде тільки при ускладненнях та сильному погіршенні самопочуття.

ГР: А як щодо фінансової частини, хто оплачуватиме лікування хворого з коронавірусною інфекцією?

НХ: На лікування хворих на коронавірусну інфекцію державою вже виділено 135 мільйонів гривень. Разом з тим, лікування буде відбуватися не тільки за державний рахунок, а й за допомоги органів місцевого самоврядування. Зараз все залежить від подальшого розвитку пандемії та від того, наскільки вона охопить Україну. У вівторок, на позачерговій сесії міської ради, було виділено 3,5 млн. грн. на закупівлю тест-систем, засобів індивідуального захисту та медичного обладнання.

ГР: Припустимо, що захворіла самотня людина, яка має перебувати на домашній ізоляції. Як вона зможе отримати ліки?

НХ: За алгоритмом, який ми виробили самотні хворі на COVID-19 зможуть отримати ліки від свого сімейного лікаря. Власне, тут важливо максимально захистити й самого медпрацівника, адже він потрапить у зону ризику. Сімейного лікаря в такому випадку будуть забезпечувати повним комплектом засобів особистого захисту: респіраторами, окулярами, комплектами костюмів.

ГР: Медики багатьох країн прогнозують, що ще кілька місяців, і хвороба піде на спад. Ви з цим погоджуєтесь?

НХ: Безумовно. На мою думку, Європа зможе відчути спад епідемії приблизно за три місяці. Я маю на увазі не за цей час в цілому: відлік варто вести від досягнення піку захворювання.

За приклад можна взяти той самий Китай. Сьогодні в цій країні інфекцію щоденно підхоплює до двох десятків людей. Але це ж уже не тисячі і не десятки тисяч. Отже, можна зробити висновок, що Китай вже на шляху до одужання. В Італії ж, приміром, зараз пік. Тим і пояснюється доволі сумна статистика в цій країні. Держави, які є найближчими сусідами України і, власне, наша країна, поки що до активної фази не дійшли.

Тож я часто чую, що карантин був введений зарано, і що потім його доведеться продовжувати. Одначе поки що немає ніяких інших шляхів запобігти пандемії, окрім ізоляції інфікованих. У цьому випадку додаткова пересторога зайвою не буває.

Особисто я хочу закликати мешканців Броварів на час карантинного періоду суворо дотримуватися всіх рекомендацій щодо запобігання поширенню пандемії. Неможливо примусити людину берегти своє здоров’я та бути обережною, якщо вона сама того не захоче. Але будьте свідомими і не залишайте свої домівки без крайньої потреби. Ми обов’язково переможемо хворобу разом.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ