БРОВАРИ +10
НБУ USD 27.61

Життя в борг

КП «Броваритепловодоенергія» затримує заробітну платню своїм робітничим бригадам та службовцям, не може розрахуватись з боргами перед НАК «Нафтогаз». А в той час НКРЕКП, підвищуючи тарифи на газ, розглядає документи місцевих комунальних підприємств на підняття тарифів до пів року. Хто кому винен і як «розрубати» цей вузол? У питанні намагався розібратись «Громадський ревізор»

Якось наша редакція отримала сигнал, мовляв робітники КП «Броваритепловодоенергія» відмовляються виходити на роботу, зібралися під вікнами адміністрації і страйкують. Однак, коли менш ніж за годину після надходження сигналу, журналісти потрапили на місце подій, не побачили жодних ознак страйку. У дворі підприємства і в самій будівлі було тихо.
У той день нам вдалося поспілкуватись із головним інженером підприємства Олександром Скочелясом. Він пояснив, що страйку, як такого не було, зібрались робітники, незадоволені затримкою заробітної платні за травень, та зауважив, що така затримка складає лише 4 дні.
На запитання журналіста: «Як утворилась заборгованість?», він розповів, що єдиний тариф на енергоносії був підвищений Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (скор. – НКРЕКП) з 1 жовтня минулого року, в той час, як тарифи споживачам підняли лише два місяці тому. Тобто, з Нафтогазом підприємство ще від початку минулого опалювального сезону розраховується за новими тарифами, а броварчани платили майже весь цей час ще за старими. Отже, утворилась заборгованість підприємства у цілому, і по зарплатні в тому числі. Однак, на момент нашої бесіди, керівництво запевнило, що всі кош­ти зі спецрахунку вже перекинуті на зар­платний фонд (за інформацією редакції, близько 1,7 млн. грн.), тож заборгованість робітникам за травень погашено.
Згодом ми зустрілись з директором КП «Броваритепловодо­енергія» Василем Андрєєвим, щоб розібратись остаточно у фінансових питаннях підприємства.

«Коли Національна комісія піднімає ціни на закупівлю газу, ми формуємо цілий пакет документів, щоб мати змогу підняти відповідно тариф нашим споживачам. Ці документи розглядаються комісією близько шести місяців. Поки документи в НКРЕКП проходять погодження, ми не маємо права міняти тарифи.
І виходить «патова» ситуація – наше підприємство сплачує за енергоносії за новими цінами, а ми виставляємо споживачам платіжки за старими. Майже до 2016-го року у таких випадках ми отримували компенсацію від держави для закриття заборгованостей з Наф­тогазом. Але з кінця 2015-го державою було скасовано компенсації комунальним підприємствам», – пояснює директор.

Неофіційно вважається, що дану компенсацію мають надавати місцеві органи влади, однак законодавчо це ніде не зафіксовано. Тому й виходить, що з 2016-го року борги КП «Броваритепловодоенергія» невпинно зростають. Наразі, на 01.06.2019, загальний борг підприємства перед НАК «Нафтогаз» складає 126 млн. грн (!!!) Ця сума складається з різниці в тарифах, а також заборгованості споживачів, яка на початок червня складає 41 млн. грн.

«Зауважу, що підприємства сплачують за споживання відповідально, а от фізичні особи за опалювальний сезон накопичують доволі велику заборгованість. Ми розраховуємо, що за літо вона частково закриється, можливо, відсотків на 30%, але навряд чи повністю. Населення зараз неплатіжеспроможне, і ми це розуміємо. Навіть програма субсидій населенню не в змозі повністю компенсувати це питання», – пояснює директор.

Головний бухгалтер під­при­ємст­ва Олександра Буділова, розповіла, що КП «Броваритепловодоенергія» отримує кошти за надані послуги не напряму від споживачів, а з державного спецрахунку в Ощадбанку.
Майже 92% суми надходжень перераховується одразу на оплату газу, а залишок, що складає близько 8%, перераховується на підприємство. З цих коштів потрібно сплатити за електро­енергію, матеріали, обладнання, роботи та, в тому числі, заробітну плату співробітникам. Також вона пояснила, що ситуація по заборгованості, яка наростає з року в рік, як «снігова куля», склалась не лише в Броварах.

«Ми зібрали дані по Київській області, і всюди побачили аналогічні ситуації. У нас, виявилось, ще не найбільша сума боргу, бо ми намагаємось хоч частково її гасити. Однак, виходу з даної ситуації ми не бачимо, тож в пріоритеті, звичайно, закриття аварійних питань та оплата нашим працівникам», – говорить Олександра Буділова.

«Щоб закрити питання сьогоднішніх заборгованостей КП «Броваритепловодоенергія», держава має зарахувати різницю тарифів комунальним підприємствам і зробити взаємозалік, та й взагалі переглянути підхід до формування тарифів», – вважає Василь Андрєєв.

А поки цього не сталось, підприємство чекає допомоги від міської влади та сподівається за літній сезон отримати частину заборгованості від споживачів.

Мар’яна
Загребельна

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Найбільш популярні

Четвер, 15 квітня 2021, 10:43
Вівторок, 30 березня 2021, 13:29

Останні статті

П’ятниця, 14 травня 2021, 17:16
Вівторок, 11 травня 2021, 14:14

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ