БРОВАРИ -0
НБУ USD 28.15

Епідемія кору в Броварах.Чому люди масово хворіють і як попередити хворобу

Перед тим, як ми розкажемо про заходи щодо попередження недугу, спочатку розберемося, що ж таке кір і чому сьогодні про цю хворобу говорять, як про смертельну

Кір – це інфекційна хвороба вірусного походження, яка передається повітряно-крапельним шляхом при кашлі, чханні чи тісному контакті з хворим, тобто дуже швидко (9 з 10 неімунізованих після контакту з хворим також хворіють). Лише у Броварах від початку року станом на 18 квітня у 2019 році на кір захворіло вже 219 осіб, з яких 101 дитина, що становить 46,1% від загальної кількості хворих.

kir vacsina

У 2018 році в нашому місті кором перехворіли 186 осіб: 106 дорослих та 80 дітей. На щастя, летальних випадків зафіксовано не було. Проте варто пам’ятати, що крім того, що кір легко поширюється, він може мати серйозні наслідки та ускладнення для здоров’я, особливо у дітей віком до 5 років. Зокрема, може спричинити запалення середнього вуха (отит), запалення дихальних шляхів (бронхіт), пневмонію, діарею, енцефаліт і навіть призвести до летальних випадків (кір досі лишається однією з найпоширеніших причин дитячої смертності у світі).

Ліків від кору не існує (!) – наголошують лікарі і єдиний захист – вакцинація. 

Низький рівень вакцинації = високий рівень захворювання

Останні роки показники захворюваності на кір у нашому місті, як і Україні загалом, вражаючі. І якщо ще кілька десятків років тому про це інфекційне захворювання говорили як «не таке вже й страшне», то на сьогодні – це невтішні показники смертності.

kir vacsina1


Причину цьому імунологи вбачають у низькому рівні охоп­лення вакцинацією. Адже раніше випадків захворюваності на інфекцію, власне, як і смертей, було в рази менше, лише тому, що майже 95% населення було щеплене – необхідність вакцинації в радянські часи просто не обговорювалась. Натомість тепер все з точністю до навпаки: люди з тих чи інших причин масово відмовляються вакцинувати своїх дітей проти кору та інших хвороб.
Так, наприклад, у Броварах за І квартал 2019 року план ревакцинації дітей старше 7 років (школярів) виконаний лише на 22,9%, про що зазначила завідувач Броварського районного відділу лабораторних дослід­жень Віра Товстоног: «Ревакцинації підлягало 1957 школярів, а отримало її лише 449. Тобто незахищеними від захворювання на кір досі лишаються 1508 учнів».
Чому батьки так недооцінюють важливість вакцинації, незрозуміло. Взагалі, перед тим, як йти до школи, потрібно, щоб діти отримували дві дози вакцини проти кору, а також вакцини проти інших п’яти захворювань, це їх здоров’я і життя.

Де і як дізнатися, чи  потрібне вам щеплення

Насамперед зазначимо, що людина, яка вже перехворіла на кір, має пожиттєвий імунітет. Більш-менш убезпечені від хвороби і підлітки, яким робили вакцинацію у 6 років. Натомість люди старшого віку, які були щеплені у дитинстві і на кір не хворіли, можуть потребувати ревакцинацію.

Щеплення від кору обо­в’яз­­кове:
• дітям в 1 рік і в 6 років;
• дітям старше 6 місяців, які виїжджають за кордон;
• медичним працівникам;
• жінкам, які планують вагітність, і які не мають імунітету (при грудному вигодовуванні вакцинація дозволена).

Титр антитіл (активність антитіл до окремої хвороби) до кору зберігається протягом десяти років, а потім поступово знижується і здатність організму протистояти хворобі зменшується.
На сьогодні кожна людина може здати кров на аналіз імуноглобуліну G до вірусу кору. За кілька днів ви будете знати, чи є у вас антитіла, чи все ж варто вакцинуватись. За статистикою, ця вакцина не дає жодної побічної реакції, проте убезпечує від хвороби.
Як нам вдалося дізнатися, існує два аналізи на антитіла до вірусу кору: IgM та IgG.
Так, маючи підозру на кір (ви або ваша дитина погано себе почуваєте, є нежить, температура, кашель), ви можете здати кров на антитіла IgM. Ці антитіла вказують на те, що пацієнт хворий на кір в даний момент.
Натомість, якщо ви хочете знати, чи є у вас імунітет до кору, можна здати кров на антитіла IgG. Такий аналіз радять робити дорослим людям, які не знають, чи проходили вони вакцинацію, а також тим, хто свого часу був щеплений, але не втримав імунітет.
У крові новонароджених до 6–7 місячного віку можуть зберігатися материнські IgG-антитіла, отримані через плаценту з крові матері в період вагітності.
Для того, аби отримати правильні результати, на 6–12 годин доведеться відмовитись від: їжі, алкоголю, паління, ліків а також великої кількості води.
Одразу зазначимо, що в амбулаторіях загальної практики сімейної медицини нашого міста такий аналіз зробити не вдасться – немає відповідного обладнання. Натомість приватні лабораторії залюбки нададуть таку послугу.
Вартість аналізу на антитіла IgM коливається в межах 250–370 грн, IgG – у межах 220–250 грн. Додатково потрібно буде заплатити за забір крові, а це ще близько 30 грн. Результати аналізу можна буде отримати протягом 2–5 робочих днів.

Важливо також пам’ятати, що щеплення протипоказані, якщо:
• у вас є алергія до компонентів вакцини (яєчного білка) і антибіотика неоміцину;
• спостерігались анафілактичні реакції при попередньому щепленні (що перевіряється в діагностичній лабораторії);
• на момент щеплення ви хворієте інфекційним захворюванням або маєте істотні проб­леми зі здоров’ям (у той же час, застуда або навіть вітрянка не є протипоказанням для вакцинації);
• вагітність.

Нагадуємо, що щеплення в амбулаторіях міста проводять безкоштовно для усіх категорій населення. Як зазначив головний лікар Броварського центру первинної медико-санітарної допомоги Ігор Кравцов, у Броварах вакцини від кору лише бельгійсь­кого та американського виробництва.
Тож не зволікайте, адже від вашого рішення залежить здоров’я і життя вашої родини.


Вікторія Ейсмут

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ