БРОВАРИ +9
НБУ USD 27.96

«Ноу-хау» у реформуванні ринку електроенергії

Нещодавно разом з рахунком на оплату використаної електроенергії від ПрАТ «Київобленерго» значна частина броварчан виявила у своїй поштовій скринці ще один цікавий «додаток»  – заяву-приєднання. Ясна річ, це не на жарт налякало наших містян, адже без будь-яких зрозумілих для народу пояснень, від споживачів вимагають підпис та повернення цієї заяви на адресу «Київобленерго». Натомість, що це і для чого, роз’яснювати ніхто не береться

Ця тема неабияк зацікавила редакцію «ГР», тож ми вирішили, в межах своєї компетенції звісно, спробувати дізнатися і якомога зрозуміліше роз’яснити нашим читачам, що це за зміни на ринку електричної енергії і яким чином це вплине на нас – споживачів. І ось, що нам вдалося дізнатися.

На сьогодні основні чинні законодавчі документи та нормативно-правові акти у сфері енергетики (зокрема по взаємовідносинам із споживачами з розподілу (передача) та постачання (купівля-продаж) електричної енергії) передбачають впровадження нової моделі ринку.
Так, відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та постанов НКРЕКП (Національної комісії регулювання електроенергетики) всіма енергопостачальними компаніями України здійснюються заходи щодо відокремлення видів діяльності з розподілу та постачання електричної енергії шляхом створення відповідних суб’єктів господарювання. Тобто це означає, що на території Київсь­кої області існуватиме щонайменше два товарист­ва: компанія з розподілу електроенергії та компанія з постачання (вона може бути як одна, так і 10).
Для функціонування нового товарист­ва, як повноцінного учасника ринку електричної енергії, необхідно буде здійснити ряд заходів для отримання відповідної ліцензії. Водночас, ПрАТ «Київобл­енерго» хоч і залишатиметься основною компанією, яка буде здійснювати розподіл електричної енергії, також повинна оновити договірні відносини зі споживачами, аби привести їх у відповідність до Правил роздрібного ринку електричної енергії та Кодексу системи розподілу. Після отримання цих ліцензій обидва товариства зобов’язані із усіма споживачами укласти відповідні договори.
Так, споживачам (маються на увазі юридичні особи) необхідно до 1 грудня 2018 року обрати електропостачальника за вільними цінами та укласти з ним договір. У випадку, якщо він його все ж не обере, постачати електроенергію йому буде постачальник так званої «останньої надії» – це домовленість, яка передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електроенергії споживачем у певний період часу на термін до 90 днів постачальником «останньої надії» за його цінами.
У свою чергу, населення та суб’єкти малого підприємництва можуть не поспішати (!) з вибором і будуть отримувати послуги у постачальника універсальних послуг (наразі це «Київобленерго») ще протягом двох років. Однак для оновлення договору вони повинні дати згоду шляхом підписання тієї самої заяви-приєднання.
«У нас в місті нараховується близько 90 тис. побутових споживачів. Зрозуміло, що якщо населення всієї області «рвоне» переукладати договори, то до 1 грудня «Київобленерго» просто фізично не зможуть це зробити. Тому, власне держава в особі НКРЕКП і прийняла таке рішення надіслати повідомлення разом з рахунком, де прописала умови підтвердження договору», – зазначив начальник Броварського районного підрозділу ПрАТ «Київобленерго» Юрій Слива.
Тобто, підписуючи заяву-приєднання або просто оплачуючи рахунок квитанції за електроенергію, ви автоматично підтверджуєте умови діючого договору.
При цьому «Київобленерго» не обме­жу­ють у праві вибору свого постачальника і людина зможе протягом цих двох років або лишитися на їх обслуговуванні або обрати для себе протягом цього часу нового постачальника (якщо, наприклад, ціна влаштовуватиме більше), який функціонуватиме на закріпленій території та матиме право постачати електроенергію (за вільними цінами).
У випадку, якщо ви все ж не повернете підписану заяву-приєднання, не оплатите рахунок та не надасте вмотивовану відмову в укладанні договору протягом терміну, який вказано у заяві-приєднання, то за словами очільника броварського РЕМу, вас можуть лишити без електроенергії: «Будь-яке електропостачання здійснюється на основі договору, і якщо людина відмовляється заключати договір або сплачувати рахунок, ми будемо змушені припинити постачання електроенергії».
Однак, майте на увазі, що наша система реформ досить хитка. У законодавстві щодо постачання і розподілу електроенергії досі вносяться зміни та корегуються ті чи інші пункти. Не говорячи вже про такий дов­гий термін, як два роки. Тому редакція «ГР» обіцяє слідкувати за усіма цими змінами та обов’язково інформувати свої читачів.

Антон Романов

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ