БРОВАРИ +14
НБУ USD 27.98

Незабаром результати. У Броварах досліджують грунти

Серед багатьох негативних наслідків діяльності людини особливе місце займає забруднення грунтів. Вміст шкідливих речовин згубно впливає на стан та родючість землі. Ті, хто переймається станом екології загалом та земель зокрема, намагаються виявити та по можливості вплинути на ліквідацію наслідків різноманітних забруднень

Спільний проект юних дослідників та науковців

У жовтні в Броварах вперше стартував проект, направлений на визначення стану та моніторинг грунтових поверхонь.
Біологи Центру юних натуралістів ДЕНЦ «Камелія» під керівництвом головного еколога нашого міста Юрія Жимайлова розпочали обстеження міських ґрунтів, і протягом деякого часу будуть збирати зразки з різних секторів – Торгмаш, парки, стадіони,окремо біля шкіл та, по можливості, з промислові зони.
«Найоб’ємніший обсяг робіт – це відбір проб. Оскільки я один еколог, то робив би відбір проб по всьому місту дуже довго, тому виникла ідея залучити старшокласників-школярів з «Камелії» на чолі з їх науковим керівником – Людмилою Розум, до цього проекту. Юні екодослідники підкріплять теоретичні знання практикою, а також більш детально ознайомляться з місцевістю, де проживають», – розповідає про наміри Юрій Жимайлов.

Методично та ретельно

Відбір проб проводится за давно розробленою методикою.На кожній ділянці у 5 точках (по «конверту» – прим.ред.), на глибині приблизно 10 см (це трохи нижче кореневої системи трави) шпателем робиться забір.
Потім зразки просушуються, перетираються на дрібно­­­дисперсну суміш і передаються до лабораторії, де проводиться спектральний аналіз. Обов’язковою умовою є конт­роль погоди – має бути сухо, місцевість – рівнинна поверхня, не на пагорбі та не в низовині, та не в місцях, де стікає вода з дахових поверхонь. Місця для забору проб запропонували біологи Цент­ру юних натуралістів та розробили власноруч карту з умовним поділом ділянок, які узгодили з головним екологом. Якщо досліджуваний сектор великий за площею, то забір проб відбуватиметься у декількох місціях.
Найбільшу увагу при дослід­женні приділятимуть вмісту важких металів. При перевищенні гранично допустимих концентрацій (ГДК) будуть вживатися заходи – повторний детальніший аналіз та профілактичні заходи детоксикації ґрунтів.

ecodoslid

Стартували у Перемозі

17 жовтня розпочалася практична частина і першу пробу юні дослідники відібрали з галявини у парку «Перемога» на захід від літньої естради «Мушля», також в цей день був взятий зразок між стадіоном «Спартак» та запасним футбольним полем. Загалом, по місту планується зробити забір близько 100 проб рівномірно по мережі з різних секторів Броварів.
«Щодо визначення стану повіт­ря, розроблена програма контролю за забрудненням повіт­ря, контроль за забрудненням поверхневих та грунтових вод ведуть санстанція та інші служби, а станом грунту в місті поки що ніхто не опікувався і проб не відбирали, тому що відсутні такі програми, а їх вартість – близько 400 тисяч гривень.Тож, зважаючи на особисті відносини з Інститутом кристалографії, в якому будуть проводитися підготовка проб та лабораторні аналізи, то це місту буде практично безкоштовно. Науковцям потрібні матеріали, яких у них немає, тому що їм так само не виділяють кошти на польові роботи для відбору проб, то вони залучили нас і в висновку вони отримують польові матеріали, місто отримає максимально об’єктивні результати – аналіз на елементи-забруднювачі, якісний стан грунтів, а школярі отримають практичні навич­ки», – поділився планами головний еколог Броварів Юрій Жимайлов.
Тож головне, що в результаті будуть отримані карти забруднення грунтів різними елементами і кожен матиме доступ до цієї інформації на міському сайті у розділі «Екологія».
Для розуміння – для кожної дільниці міста свої допустимі показники – для парку одні, для промзони інші, це потрібно знати для того, щоб розуміти, де які об’єкти можна розміщати, зокрема, дитячі майданчики та зони відпочинку. В місцях перевищення нормативних показників проби будуть забиратися повторно, і проводитимуться роботи з виправлення ситуації.

Поліна Заворотнюк

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Останні статті

П’ятниця, 16 квітня 2021, 10:31
Четвер, 15 квітня 2021, 15:19

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ