БРОВАРИ +18
НБУ USD 27.63

Запах неповаги до людей

Як змінюються пори року, так міняються сезонні проблеми, які вони з собою приносять. Так і осінь не стала винятком, бо щороку о цій порі з дерев осипається велика кількість пожовклого листя. Люди не знають, що з ним робити і… його активно спалюють на вулиці чи у дворі. Наскільки це шкідливо? Чи можна з цим боротись? І чи існують альтернативні шляхи утилізації листя, про це і не тільки читайте далі

«Роби і ти, як дід робив…»

З приходом осені у мешканців Броварів, особливо у тих, хто має господу у приватному секторі, додається клопоту з прибиранням території. Бо листя більше не тримається на деревах і осипається, а наші земляки – працьовиті господарі, тому не баряться та збирають усе опале «щастя» в одну величезну купу. До цієї гори листя також можуть накидати і сухих гілок, і пластиковий та гумовий чи інший непотріб. Ну і, звичайно, що з цієї горою сміття робити, як не спалити?
«Ну а що тут такого, мій дід все життя палив листя, батько також палив і я буду» або «А що тут такого? Я ж просто палю листя, я ж нікому не заважаю», – напевно так і думає більшість громадян, які палять опале листя. Ну фактично так, ви нікому не заважаєте, якщо палите у себе в дворі, але саме дим, який виділяється у процесі спалення сміття і яким дихають сусіди, перехожі, діти, що граються поряд, є надзвичайно шкідливим. І це б не було проблемою, якби це були поодинокі випадки, але як у будні після роботи, так і у вихідні під вечір, броварчани починають масово спалювати листя.
«Я живу на 7 поверсі, біля озера і мої вікна виходять на приватний сектор… Це прос­то жах, увечері нижче 5-ого поверху нічого не видно. Палять же в основному у вечірній час, приблизно о 20–21 годині», — розповідає Юрій Жималов, головний еколог міської ради.
І якщо це так ясно бачить посадовець, то броварчани, які проживають у багатоповерхівках, активно фотографують місто у димовій завісі, у соцмережах дискутують, радяться та навіть пропонують самоорганізуватися у «рейдові» бригади, аби навідуватись до несвідомих господарів з приватного сектору, які позбуваються листя та городини саме шляхом спалювання.
Результатом горіння листя є дим, він і сам по собі шкідливий, а якщо з листям починають палити і побутове сміття, тоді шкоду, яку він може заподіяти оточуючим, навіть важко уявити.
Це як мінімум:
1) підвищить вірогідність отримати респіраторні захворювання,
2) надзвичайно негативно впливає на алергіків, астматиків чи дітей (не кажучи і про здорових громадян),
3) підвищує ризик виникнення ракових пухлин,
4) забруднює навколишнє середо­вище чадним газом (1 тонна тліючого листя — це 30 кг (!)чадного газу).

Палять листя! Куди телефонувати?

Для того, щоб дізнатись, куди потрібно телефонувати і чи звертатися кудись взагалі, потрібно, в першу чергу, звернути увагу на територію, на якій відбувається спалення опалого листя. Так, це може звучати трішки безглуздо, але це один із найважливіших факторів.
Якщо спалювання проходить на території загального користування, тобто це сквери, парки, тощо, тоді можна сміливо телефонувати 102. Це вважається порушенням, що передбачає можливість скласти адміністративний протокол за статтею 152 (Порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів).
«Від вас вимагається просто викликати наряд поліції, а далі справа за ними. Наряд поліції прибуває на місце події та документує правопорушення», — зазначив начальник сектору патрульної служби Володимир Шуб.
Окрім простого виклику поліції, ще бажано задокументувати порушення за допомогою фото, або відео зйомки із порушником. Бо поки до місця події приїде наряд поліції, порушник може просто покинути місце порушення, або заявити про свою непричетність до спалення і залишиться безкарним.
Та навіть, якщо вам вдалось задокументувати процес спалення листя і затримати вин­ну у цьому особу до приїзду поліції, то все що вони можуть зробити — це тільки складання адміністративного протоколу, який, в свою чергу, буде направлений до адміністративної комісії. А вона вже, в свою чергу, приймає рішення, чи було порушення і вже у разі його наявності накладає штраф.

А що з приватним сектором?

Із порушниками, що спалюють на території загального користування, все зрозуміло, ви можете звернутись до поліції, а далі вже «справа техніки». Але що робити у разі аналогічного порушення на приватній території?
Як розповів заступник начальника спеціального відділу контролю за станом благоустрою та зовнішнім дизайном міста Михайло Черняк: «Якщо спалення опалого листя відбувається на приватній садибі, тоді ми потрапляємо у тупикову ситуацію, жоден з законів не передбачає відповідальності за порушення правил благоустрою. Тобто по 152 статті складати протокол неможливо».
І таким правопорушенням на приватній території дуже складно протистояти. Якщо ви бачите, як ваш сусід на своїй земельній ділянці палить листя, тоді можете навіть нікуди не телефонувати, бо якщо приїде патрульна поліція і ваш сусід буде у цей же час займатись даним правопорушенням, він може елементарно не пустити у свій двір поліцейських.
«І ми тут уже нічого не можем робити. Ми маємо право зайти лише у випадку тяжких та особливо тяжких злочинів», — констатує Володимир Шуб.
Звісно ж, нескладно здогадатись, що просте спалення листя не є ані тяжким, чи тим паче, особливо тяжким злочином. Тобто, якщо громадянин палить листя на своїй приватній території, то ні поліція, ні відділ благо­устрою, ні виконком, ніхто не може туди зайти без дозволу власника.
А в свою чергу броварчани, які палять у своєму дворі, не завжди роблять це зі злим умислом. Так як ті, хто забирає побутове сміття, листя не беруть, а власники садиб не хочуть залишати його у себе в дворі — вони просто спалюють його. Люди не бачать, чи лінуються, чи навіть не думають про альтернативні методи утилізації. І як це найчастіше буває, вони йдуть шляхом «найменшого опору».

Альтернатива є!

Однак, проблема утилізації опалого листя турбує не лише мешканців приватного сектору, а і Бровари вцілому. На території міста, у парках, скверах, школах, дитячих садках, на території ЖЕКів – там також збирається немаленька кількість листя, яке потрібно утилізувати.
«До сьогодні ми частково утилізували листя на території тепличного господарства КП «Бровари-Благоустрій» і потім використовували гумус для підживлення рослин. Але обсяги по місту настільки великі, що прийняти все листя «Благоустрій» просто не мав можливості. Тому у цьому році ми прийняли рішення про створення нового об’єкту, так званого листівника, аби вирішити проблему утилізації листя з території парків, скверів та ЖЕКів», – інформує заступник міського голови з комунальних питань Григорій Голубовський.
Фактично листівник – це величезна компостна яма з укріп­леними «бортами», куди звозиться листя, яке через рік перетвориться на чудове добриво для рослинності на міських територіях.
«До листівника завозитимуть тільки листя, без деревини, без гілочок, щоб це був дійсно чистий гумус. Ми вивчили досвід інших міст, де вже успішно діють такі об’єкти і у наступному році плануємо запустити до листівника природних «виробників» гумусу – хробаків, які і допомагатимуть перетворювати листя на добриво», – каже Григорій Голубовський.
Звичайно, є побоювання, що мешканці Броварів намагатимуться перетворити даний об’єкт на стихійне сміттєзвалище, але тут вже доводиться тільки сподіватися на свідомість городян. Досить велика територія листівника буде огороджена і заїзд дозволено тільки відповідному спецтранспорту. У перспективі, якщо ідея «приживеться» і нормально запрацює, буде розглянуто можливість вивозу листя і від приватних садиб, обіцяють у міській раді.
А поки що посадовці закликають мешканців приватного сектору не нехтувати здоров’ям людей та не забруднювати навколишнє середовище продуктами спалювання опалого листя. Зробити такий листівник в силах кожен господар на території своєї садиби.
«Навіть у себе в дворі можна виділити місце під яму дов­жиною та шириною в 1 м та 0,5 м глибиною,туди і складати це листя, поливати водою, 3–4 відра, і цього достатньо», — радить головний еколог Юрій Жимайлов.
Отож всього лиш потрібно складати у спеціальну яму листя, дати йому доступ до повітря та помірно зволожувати і просто чекати, поки зайве сміття перетвориться на відмінний компост. Небагато зусиль, а у виграші будуть усі – і сусіди, які не дихатимуть димом, і містяни, які перестануть спостерігати задушливий смог над Броварами, і ваші рослини, які після підживлення ростимуть з потрійним задоволенням.

Георгій Рьяний

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Найбільш популярні

Четвер, 15 квітня 2021, 10:43

Останні статті

Вівторок, 11 травня 2021, 14:14

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ