На одне робоче місце семеро охочих

У центрі зайнятості кажуть: «Ті, хто хоче працювати – роботу знаходять». Офіційно вакансій по Україні 960 тисяч, а охочих працювати – півтора мільйона. «Громадський ревізор» намагався  з'ясовувати погоду на ринку праці. 

 Цього року, як і за минулі періоди, найбільше серед тих, хто шукає роботу юристів, економістів та менеджерів. Проте вкрай не вистачає робітничих спеціальностей: столярів, фрезерувальників, швачок та будівельників. Просто на вагу золота програмісти та фахівці ІТ-технологій. І це абітурієнтам варто взяти до уваги. Роботодавці пропонують гнучкий графік та систему найму молоді. Причому, обіцяють не економити на зарплаті.

Правила диктує роботодавець

Нинішній ринок праці, на відміну від середини 2000-х років, – це ринок роботодавця, а не здобувача. Саме роботодавець диктує умови, а конкуренція за робоче місце зростає.

«Кількість претендентів на одну вакансію істотно збільшилася. Багато роботодавців кажуть, що в 2014 році була можливість вибрати кращих з кращих. Ринок праці в 2014 році однозначно став «ринком роботодавця»…тим не менш, присутній фактор ринку кандидата. Це стосується, в першу чергу, ІТ-ринку», – розповідає керівник рекрутингового агентства Тетяна Пашкіна.

Зростання пропозиції на ринку праці дає можливість роботодавцям підібрати більш кваліфікований персонал за менші гроші. На збільшення пропозиції зараз також впливають переселенці з Криму та зони АТО, які до того ж «демпінгують» зарплатні пропозиції, розповідає директор Броварського центру зайнятості Максим Вітер.

Сучасні правила працевлаштування

Є два шляхи працевлаштування: або за допомогою державного центру зайнятості, або самостійно. Йдемо до Броварського центру зайнятості. Тут з початку року не можуть передихнути: наплив безробітних більшає. Ринок праці ніби застиг на місці, а вакансій на усіх не вистачає. Найбільше безробіття «поглинуло» банківських клерків та юристів. Бракує, традиційно, фахівців в ІТ-галузі, лікарів, вчителів та робочих рук.

Навіть якщо наміри шукача та роботодавця співпадають, то домовитися про співпрацю не завжди вдається. «Рівень заробітної плати набагато нижчий за той, з яким люди до нас прийшли. Тому це не влаштовує безробітного», – розповіла заступник директора Броварського міського центру зайнятості Любов Левицька.

З початку року тут з’явилася лише 131 вакансія (в основному робітничі), а за пошуком роботи звернулося 920 осіб. Це багато, адже за минулий рік було зареєстровано 3500 безробітних, а нині офіційних безробітних у Броварах  1800. І простежується тенденція до збільшення. Основна причина – ліквідація підприємств та звільнення броварчан, які працювали в Києві. Реальні ж масштаби безробіття ще більші. Втім ставати на облік поспішають не усі, адже намагаються знайти роботу самотужки.

З життя

Ще півроку тому Василь був інженером-теплоенергетиком. Нині до Центру зайнятості ходить, мов на роботу. Чоловік каже, що пропозиції  є,  але зарплата замала. За 1200-1300 гривень не проживеш. На більшу платню потрібен досвід. Таких «Василів» по Україні з року в рік більшає.

Одна з перепон для вищої зарплати для Василя – це вузька спеціалізація. Тож швидше за все, аби знайти роботу, йому запропонують безкоштовно перекваліфікуватися. Якщо Василь погодиться працювати, скажімо інженером-електриком, то вакансія не забариться, розповідає Максим Вітер: «Висококваліфікована робоча сила зараз в дефіциті. У нас немає безробітних слюсарів, вони дуже швидко себе знаходять. Ми навіть не встигаємо її реєструвати...Навіть якщо людині не вистачає кваліфікації, людину навчають. Вона в нас стоїть на обліку та проходить стажування. Місяць чи два. Кандидат нічого не втрачає».

Що пропонують у Броварах?

Станом на січень найбільшу зарплату в Броварах пропонують монтажнику на СТО – 5000 грн. Скромніші оклади у медиків: лікар на станції швидкої допомоги отримуватиме 1151 гривню, а лікар-педіатр у лікарні 2200 гривень за місяць.

robota1

Усі ці дані відкриті і постійно оновлюються. Із повним списком пропозицій можна ознайомитися на сайті Броварсько міської ради.

Для того, аби стати на облік до міського центру зайнятості, потрібно не забути оригінали документів: паспорт, індифікаційний код, військовий квиток (для чоловіків) та диплом. Щоб отримати допомогу з безробіття потрібна довідка про доходи за останні шість місяців. До речі, якщо вас звільнили, наприклад, 12 грудня, то цей місяць не враховуватиметься. Варто врахувати і те, що довідка діє лише шість місяців. 

На повноцінну допомогу від держави можуть претендувати ті, кого, приміром, скоротили. Це 70% від офіційного окладу. Ті, що звільнені за власним бажанням, отримуватимуть мінімум 550 гривень.

Зауважимо, що за законом за півроку «простою» і людина вважається не профпридатною. 

Шукати самотужки …

Якщо шукати роботу самостійно, то варто почати з газет та журналів, де є інформація про вакансії. Це перша порада фахівців кадрових агентств. До речі, продавчині у кіосках розповідають, що нині кожен третій покупець цікавиться саме такою пресою.

У відділах кадрів «офісного планктону» нас не радують. У минулі роки влаштуватися на посаду можна було за кілька тижнів. Та вже півроку робота в офісах стоїть. Роботодавці слідкують за політичною ситуацією, тож поки не ризикують поповнювати штат. Навіть у таких умовах втрачати темпи пошуку не потрібно. Кадровики кажуть, самостійно можна знайти високооплачувану роботу, та на відміну від центру зайнятості гарантії не дають.

Молодь – тримається. Ті, кому за 40, -  впадають у відчай

В Україні людині після 45 років отримати гідну роботу майже неможливо. Роботодавці віддають перевагу молоді і навіть багаторічний досвід не допомагає. Зменшити вікову дискримінацію мав би закон про зайнятість: роботодавцю заборонено ставити вимоги до віку шукачів. До того ж безробітнім виділяють гроші на навчання за пріоритетними напрямками, які визначає держава.

«Громадянин має право звернутися із заявою - це може бути лист - до державної інспекції праці… Людина самостійно обирає вуз, форму навчання Для нас основна вимога, щоб він був ліцензований Міністерством освіти і науки. Ми вкладаємо з вузом угоду. Особа отримує ваучер і за цим ваучером відбувається оплата», - пояснюють  у центрі зайнятості. Ваучер не може перевищувати суму в 110 мінімальних зарплат. Втім і перенавчати беруть на 2-3 роки.

Проте, з початку старту програми в Броварах вирішили змінити фах лише дві особи. Обидві жінки без роботи не залишаться, адже здобувають фах програміста. Всього ж по Україні скористалися такою можливістю у 2014 майже 6 000 осіб.

Безробітних інформуватимуть про вакансії через СМС

Новацією на ринку правці є те, що безробітні броварчани, які зареєстровані в службах зайнятості, матимуть нагоду скористатися новим мобільним сервісом «Пошук роботи».

Передбачає пересилка безробітним шести видів SMS-повідомлень. Чи потрібні людині такі послуги – попередньо будуть цікавитися особисті консультанти служби зайнятості, розповідає директор Броварського міського центру зайнятості Максим Вітер.

Інеса Косач

robota2

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Найбільш популярні

Останні статті

Понеділок, 29 липня 2019, 10:13

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ