БРОВАРИ +20
НБУ USD 27.76

Спалах захворювання на кір: масштаби проблеми та профілактика

В Україні станом на 13 червня 2017 року зареєстровано 735 випадків кору, з яких 536 випадків – у дітей та підлітків. Значне збільшення кількості хворих зафіксували в Івано-Франківській та Одеській областях. Дані, оприлюднені Мінстерством охорони здоров’я, дають привід говорити про спалах захворювання на кір в Україні. За аналогічний період минулого року зареєстрували лише 10 випадків

Загальна інформація

Кір – це інфекційна хвороба, збудником якої є вірус. Найчастіше кором хворіють діти без щеплень, які відвідують дитсадки та школи. Також можуть захворіти дорослі та підлітки, яким не робили вакцинацію.
Вірус кору дуже легкий і може розноситися потоком повітря, тому заразитися можна, перебуваючи в одному приміщенні з хворим. Але вірус швидко гине у зов­нішньому середовищі і не передається через побутові предмети (постіль, одяг) та третіх осіб, які контактували з інфікованими.
Домашні улюбленці, як і дикі тварини, до кору абсолютно не вразливі, зараження відбувається тільки від людини до людини.
Перші півроку після народження, дитина має материнський імунітет від кору, але ближче до року він слабшає і необхідна вакцинація. Якщо ж мати дитини не хворіла і не робила вакцинацію, дитина імунітету не має.

Симптоматика

Зазвичай кором хворіють один раз. Повторні випадки трапляються вкрай рідко.
«Заразитися на кір може будь-яка людина, що не має імунітету. Симптомами кору є висока температура, нежить, кашель, висип, іноді блювання і пронос. Часто ускладнюється пневмонією та може викликати ураження головного мозку», — попереджають медики.
Вірус кору послаблює імунітет. Інкубаційний період захворювання – від 7 до 21 днів. Далі спостерігається висока температура, сильний головний біль, нежить, відсутність апетиту та слабкість. Потім — нежить, сухий кашель, збільшення лімфовузлів, запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, можуть бути гнійні виділення). Рожеві крапкові висипання з’являються на другий-третій день. На слизовій оболонці ясен, щік та губ – білуваті цятки. Це можна побачити ще до появи висипів на тілі.
Висип кору зазвичай виглядає, як дрібні рожево-червоні цятки і пухирці, які поступово перетворюються на більші плями. У період висипу стан може погіршуватися. Висип зникає у зворотньому з появою порядку. І стан хворого починає покращуватися.

Щеплення – найкраща профілактика 

Основним способом профілактики є вакцинація, яка і забезпечує захист від кору. В Україні застосовується комбінована вакцина для профілактики одразу від трьох хвороб – кору, епідемічного паротиту та краснухи. Вакцину закуповує Міністерство охорони здоров’я через міжнародні закупівлі ЮНІСЕФ за бюджетні кошти. Однак, останнім часом спостерігається тенденція до відмови батьків від вакцинації.
«Проводити щеплення потрібно обов’язково, щоб тоді не мати проблем зі здоров’ям. У нас є індійська вакцина, тому щеплення можна зробити без проб­лем», – каже головний лікар Броварського центру первинної медико-санітарної допомоги Ігор Кравцов.
Його підтримує і завідуючий відділом лабораторних досліджень Віталій Прокопенко. За інформацією, яку було оприлюднено на черговій оперативній нараді, останнє серйозне захворювання на кір було зафіксовано на Броварщині у 2006 році, тоді у місті та районі захворіло близько 360 осіб. Останнім часом випадків захворювання не було взагалі, однак вже цьогоріч зафіксовано один випадок у дорослого.
«У Броварах багато дітей та дорослих залишається не щеплених. Враховуючи загальну ситуацію в Україні, можна прогнозувати, що і у місті можливе збільшення кількості хворих. Варто звернути увагу батьків на необхідність проведення щеплення у дітей», – наполягає Віталій Прокопенко.

Лікування

Якщо ж дитина чи доросла людина все ж захворіла, хворого обов’язково ізолюють, а також проводять дезінфекцію приміщення. Якщо дитина хворіє без ускладнення, лікування може проходити вдома, дорослих же зазвичай госпіталізують.
Висипи не лікують. Спочатку тіло має покритись висипаннями повністю, стати червоною плямою, а згодом висип зникне. Розчісувати не можна, адже можуть утворитися рани. Лікарі радять також не мочити і не розтирати висип. Поки висип не зійде, варто залишатися у ліжку.
Будьте уважні до свого здоров’я та стану ваших близьких. Не нехтуйте дієвими методами профілактики і будьте здорові!


Ярина Вишневецька

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Найбільш популярні

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ