БРОВАРИ +18
НБУ USD 27.63

Троє у патрулі і без собаки

«Безпека життя» – саме таку назву має новий соціальний проект міністерства внутрішніх справ. Трохи менше місяця тому три опорні пункти з’явилися у Броварах і відразу викликали чималу цікавість та безліч питань

Анонсування проекту «Безпека життя» відбулося 1 травня у місті Буча, за декілька днів патрульні з’явилися у деяких районах столиці, а з 20 травня три пункти «БЖ» було встановлено у центральній частині Броварів – у парку Перемоги, на перехресті вул. Гагаріна та Героїв Небесної сотні біля «Варусу» і на перехресті вул. Короленка та Лагунової в районі бювету. Незабаром має бути встановлено ще як мінімум два пости – на Торгмаші – перехрестя вул. Москаленка та Володимира Великого – та на Розвилці, вірогідно на площі Шевченка.
«Ми цей проект готували дуже давно. Сьогодні найгостріша проблема – відчуття захисту цивільних осіб. І ми зуміли сьогодні дати можливість ветеранам АТО виконувати свій обов’язок та нести службу на вулицях міст, захищати та підтримувати правопорядок», – сказав під час презентації проекту радник глави МВС, ідейний натхненник проекту Ілля Ківа.

Соціалізація ветеранів АТО

Проект реалізовується за підтримки МВС та Нацполіції. Згодом подібна практика має з’явитися в Одесі, Харкові та інших містах України. Орієнтована дана новація перш за все на учасників АТО, які таким чином мають можливість працевлаштуватися, пройти певну соціалізацію та надати їм можливість реалізуватися як захисники, але вже свого населеного пункту, спокою та порядку на міських вулицях.
Всі учасники офіційно зареєстровані та отримують зарплатню. Вони не поліціянти і не військовослубовці. Це вільнонаймані працівники, які мають певні повноваження по охороні громадського правопорядку. Всі вони пройшли місячні курси спецпідготовки та ознайомчі – на місцях безпосередньої дислокації.
На початку проекту до патрулів у обов’язковому порядку приєднувалися поліціянти. Тепер, коли новоспечені патрульні вже орієнтуються у місті та можуть самостійно вирішувати питання безпеки на вулицях, вони обходяться без допомоги поліції.
«Спочатку ми здійснювали спільне патрулювання, зараз же хлопці можуть діяти самостійно. У них є розроблені нами маршрути, вони внесені в єдину дислокацію нарядів гарнізону та в електронну систему «Цунамі», за допомогою якої направляються наряди патрульної поліції, які несуть постійну службу. Тобто вони вже замкнуті і на координаційний центр служби 102», – розповідає начальник сектору патрульної поліції Броварського міського відділу капітан Володимир Шуб.

Віддалений аналог муніципальної поліції

Хлопці у формі кольору хакі на початку роботи були об’єктами прискіпливої уваги – і на мобільні телефони їх знімали, і питання незручні ставили усі, кому заманеться, і слідкували куди та яким складом ходять. Зараз вони поступово перетворюються на реальних патрульних з конкретними правами та обов’язками. Адже на початку реалізації проекту питань було набагато більше, аніж відповідей.
Зараз ситуація більш-менш прояснюється, городяни починають звикати до патрулів, вже є й декілька резонансних затримань за участі «БЖ».
Наприклад, патрульні знешкодили та передали в руки поліції психічнохворого чоловіка, який утримував у заручниках співробітницю управління соцзахисту. Причому допомога прибула буквально за лічені хвилини, адже пост знаходиться поряд з адмінбудинком.
Ще один «неадеват», який виявився мешканцем міста Малина і також психічно-нестабільним, був затриманий у парку Перемоги під час вчинення хуліганських дій – чоловік чіплявся до дітей та жінок, висловлювався нецензурно та взагалі вів себе дуже агресивно.
Також з допомогою патрульних було затримано неадекватного водія у стані сильного алкогольного сп’яніння на вул. Короленка, знешкоджено молодика, який вночі у парку Перемоги з’ясовував стосунки з приятелем із застосуванням зброї.
На дитячому майданчику знову ж таки в районі вул. Короленка, чоловік жорстоко бив жінку. «Виховував» дружину, як виявилося. Перехожі звернулися до патруля, чоловіка затримано та передано наряду поліції. Навіть тільки цих випадків вже достатньо для позитивної оцінки «Безпеки життя».
Патрульні дуже мобільні миттєво реагують на скарги та звернення, затримують та припиняють певні дії і передають правопорушників поліції, коло повноважень якої набагато ширше.
«Допомога відчутна, це однозначно. Вже навіть те, що міські території за  маршрутами цілодобово патрулюються, має неабияку профілактичну дію та дисциплінує громадян», – каже капітан Шуб.

Толерантні, доброзичливі, але непідконтрольні

Поспілкуватися з хлопцями у зеленій формі можна легко та невимушено. Вони контактні, спокійні та виважені, охоче відповідають на питання.
«Звертаються мешканці дуже часто. Спочатку дійсно була деяка настороженість та недовіра до нас, зараз вже звикають, посміхаються, вітаються. І це приємно», - каже Андрій, патрульний з поста на «Варусі».
Андрій, Кирило та Микола чергують в режимі «доба через дві». В основному робота носить профілактичний характер. На піше патрулювання хлопці виходять щопівгодини.
«Один патрульний залишається на посту, тут же телефон, за яким ми приймаємо виклики та можемо швидко зреагувати. Двоє інших патрулюють визначену зону нашої дії. Якщо надходить якийсь терміновий виклик, черговий з поста може швидко приєднатися до пішого патруля», – розповідає Микола.
Спочатку щоденно, а останнім часом раз на тиждень хлопці подають звіти у виконком, у відділ з питань надзвичайних ситуацій.
«Вони нам не підконтрольні. Це проект МВС та Нацполіції, тому жодного впливу на них ми не маємо, просто збираємо звіти. Справа непогана, ніякого негативу, жодних скарг на них не поступало», – каже начальник відділу з НС Петро Приказчик.
Чітко визначених «посадових обов’язків» для патрульних нам ніхто так і не надав. Охорона громадського правопорядку, попередження скоєння правопорушень, профілактика та дієва співпраця з місцевими правоохоронцями – ось, власне і є їх коло повноважень. На презентації «Безпеки життя» у столиці Ілля Ківа також наголошував, що цей проект є своєрідною платформою, практичними курсами та стажуванням для підготовки професійних кадрів до Нацполіції України.
З огляду на брак кадрів, зокрема й у нашому міському відділку поліції та на непогану – в усякому разі поки що – репутацію патрульних, реакція на їх присутність у місті невпинно змінюється у бік позитиву.

Думки городян

«Особисто бачив, як хлопці робили зауваження компанії у парку, які розпивали спиртні напої поряд з дитячим майданчиком. На диво спокійно після зауваження компашка зібралася і десь перемістилася. Не факт, що далеко, але хоч не біля дітей. Так що сенс є у цьому патрулюванні», – каже броварчанин Володимир.
«Дуже добре, що є ці патрулі. Чесно кажучи, впевненіше себе почуваєш, коли вони поряд «прогулюються». От іще б отих, що по тротуарам всяку усячину продають ганяли – було б взагалі добре. Але кажуть – не мають права, не їх повноваження. Так треба їм дозволити!», – висловлює побажання пенсіонерка Надія Петрівна.
«Я у Києві працюю, їду рано, приїжд­жаю пізно. Тільки коли ви спитали, звернув увагу на ці «кіоски». Але якщо це такі патрулі – реально здорово! Бо знаю, що обстановка у Броварах дуже погана криміногенна, а так – спокійніше гуляти вечорами», – посміхається Тарас.
«На Майдані у нас завжди багато молоді вечорами, у парку теж багато темних закутків, так що тільки позитивно ставлюся до такого нововведення. Головне, щоб надовго залишилися, а то у нас часто буває – гарне наче починання, а за декілька місяців то грошей не стане, то бажаючих», – роздумує пані Марина.
Що ж, судячи з думок пересічних городян, проект майже «прижився» у Броварах. Залишається тільки побажати «БЖ» витримки та спокійних чергувань, а нам з вами – відчуття спокою та порядку у місті.
І вже геть наостанок – корисна інформація. Кожен з патрулів має номер мобільного виклику, який варто занотувати. Так, про всяк випадок, а раптом знадобиться.
• Пост №1: (096) 418-12-78 Короленка–Лагунової
• Пост №2: (096) 418-17-39
Гагаріна–Небесної Сотні
• Пост №3: (096) 418-23-65
парк Перемоги.

Мирослава Соколенко

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Найбільш популярні

Четвер, 15 квітня 2021, 10:43

Останні статті

Вівторок, 11 травня 2021, 14:14

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ