БРОВАРИ +10
НБУ USD 27.61

Для кого і як працюють броварські бібліотеки

На сьогодні помітним є той факт, що бібліотечна справа зазнає відчутних трансформацій. Це вже давно не те тихе місце, образ якого запам’ятався нам іще з дитинства: стриманий інтер’єр, суворий бібліотекар і книги на полицях. Бібліотека стала центром суспільної активності. Чи означає це, що культура бібліотек вмирає? Чи вона просто намагається йти в ногу з часом?  «ГР» стало цікаво дослідити, наскільки ефективно працюють бібліотеки у нашому місті сьогодні

Основними діючими бібліотеками у місті, крім шкільних, є Броварська міська бібліо­тека, Броварська міська бібліотека для дітей та Центральна районна бібліотека. У кожної своя специфіка роботи, своє бачення сучасного стану бібліотечної справи і її розвитку.
Чим вони можуть похвалитися і що можуть запропонувати сучасному читачеві. Які проблеми виникають у користувачів послуг цього культурно-освітнього закладу, а що навпаки допомагає та радує його відвідувачів. Про це та багато іншого читайте у нашому матеріалі.

Броварська міська бібліотека на бульварі Незалежності, 5

За статистикою, постійними читачами міської бібліотеки є люди середнього та пенсійного віку. І, незважаючи на те, що основна частина населення все частіше звертається до інтернет-видань, показник відвідувань тримається норми.
«Наші користувачі люблять читати і інтернет ніяк не впливає на показник відвідувань, — говорить Світлана Степанова, завідуюча бібліотекою. — Минулого року наш заклад відвідали 21 тисячу 766 раз і це про щось говорить».
Окремим питанням є фонд Броварської міської бібліотеки, який на сьогоднішній день налічує 22 тисячі 724 примірники. Його поповнення відбувається або за державними програмами, або через підписку від відділу культури Броварської міської ради, або за рахунок «безсмертної» акції – «Подаруй бібліотеці книгу».
«Дуже гостро стоїть питання про поповнення бібліотечного фонду. А особ­ливо сучасною літературою. Зрозуміло, що держава не в змозі придбати необхідну кількість тих книг, котрі потребує читач, тому основним видом поповнення наразі є залучення громадськості. Усі книги, котрі нам дарують, проходять через фінансову звітність бібліотеки і стоять на балансі», — розповідає Світлана Степанова.
Намагаються тут не відставати від сучасних віянь. У бібліотеці є стіл для популярного нині буккросингу. У читальному залі доступний Wi-Fi.
Також є спеціально відведений куток для малечі. Це досить зручно для батьків, котрі приходять з дітьми, адже їх буде чим зайняти.
Світлана Олександрівна також розповіла, що розглядається ідея створити електронний каталог, адже це надзвичайно зручно. Та, на жаль, поки працівники закладу працюють з його дерев’яним аналогом.
«Я взагалі за автоматизацію. Я їжджу на семінари, бачу, як працюють інші бібліотеки і розумію, що нововведення є просто необхідністю. Хочеться, щоб бібліо­тека була не просто місцем, де читають книги, а й місцем дозвілля та відпочинку. У 2016 році я підготувала концепцію розвитку бібліотеки на найближчі 5 років, але, на жаль, ситуація така, що ідеї є, а коштів немає», — говорить Світлана Степанова.
У бібліотеці відсутні платні послуги, котрі, до речі практикуються за кордоном. А ще працівники закладу активно проводять різноманітні масові заходи: тематичні виставки, літературні години, лекції, зустрічі з відомими авторами.
Як стверджує завідуюча бібліотекою, у закладу є майбутнє. Бібліотека знаходиться в дуже гарному місці, має привабливий інтер’єр. Не вистачає тільки, щоб до цього інтер’єру доклали руку благодійники. Тоді точно все буде на найвищому рівні.

biblioteka

biblioteka1

Броварська міська бібліотека для дітей по вулиці Марії Лагунової, 5

Дитяча бібліотека, котра функціонує вже давно, майже не зазнала змін: все ті ж книги на полицях, привітні бібліотекарі, відсутність комп’ютерного обладнання, а тим паче доступу до Інтернету. Тим не менше, діти приходять сюди, читають книги, спілкуються з бібліотекарями.
«За 4 роки планові показники залишаються незмінними – близько 3 тисяч читачів у рік. Звичайно, коливання є, але вони несуттєві», — розповідає Віра Тунік, завідуюча бібліотекою для дітей.
Найбільша активність прослідковується у літній період часу, коли дітям дають списки літератури на позакласне читання, або ж програму на наступний навчальний рік. У день бібліотеку відвідує близько 60 дітей. Та разом з цим виникає інша проб­лема — нестача літератури. Навчальна програма, що змінюється кожного року, вимагає нових примірників, нових імен. Адже та література, котра є в наявності, зовсім не відповідає вимогам читача. Як зізнається завідуюча дитячою бібліотекою, особливо гостро відчувається нестача галузевої літератури.
Поповнення бібліотечного фонду практично відсутнє. Ситуацію частково рятують подаровані книги, але це можуть бути декілька екземплярів, яких, звичайно, не досить. У зв’язку з цим немає сенсу створювати електронний каталог, який би значно полегшив дітям пошук необхідної літератури.
«Якби це було систематичне попов­нення, був би сенс перевести все в елект­ронний варіант. Та, на жаль, те, що є, вводити в електрон­ний каталог… там більшу половину взагалі потрібно списати», —зізнається Віра Василівна.
Як зазначалось вище, у бібліотеці відсутній Wi-Fi. Та, на думку Віри Василівни, це на краще, адже світова практика показує, що зараз це вже є проблемою. Діти не працюють з літературою, а користуються вже готовим матеріалом: контрольні, реферати, твори. Вони втрачають культуру мови, не вміють правильно формулювати свою думку і доводити її до логічного завершення.
«Те ж саме можна говорити і про електронну книгу. Це, знову ж таки, зручно, але краще було б, щоб усі ті книги були в наявності у фонді нашої бібліотеки. Щоб дитина могла взяти її в руки і прочитати. Інтернет ніколи не замінить живого спілкування. А від індивідуального спілкування дитини з бібліотекарем, повірте, багато що залежить», — зазначає Віра Тунік.
На думку завідуючої, загалом бібліотечну систему потрібно реформувати. Кардинально щось змінювати не потрібно, але бібліотека не повинна бути просто місцем, де видають книжку дитині, а її робота обмежуватись звичайними книжковими виставками.
«Доцільно було б, наприклад, закупити якесь сучасне мультимедійне обладнання, щоб в читальному залі ми могли ще й наочно демонструвати дітям все те, що ми вкладаємо в їх свідомість і розвиток. Систематично поповнювати фонд бібліо­теки, щоб діти мали з чим працювати і т. д. Результат — це колективна робота і ми повинні досягати цього результату спільними зусиллями», — додала Віра Василівна.

biblioteka3

biblioteka2

Центральна районна бібліотека на вулиці Кірова

Екстер’єр центральної районної бібліотеки вимагає, звичайно, кращого, та саме приміщення радує домашньою атмосферою. І, незважаючи на його територіальні розмахи, жодне місце не пустує: працівники бібліотеки постійно проводять тематичні виставки, є куточок дитячих поробок, фотографій-звітів про роботу.
Хоча бібліотека підпорядкована районній адміністрації, більшість відвідувачів є жителями міста. Читають в основному детективи, фантастику, молодь часто цікавиться сучасною літературою. Та, хоч фонд бібліотеки і налічує близько 71 тис. примірників, літератури не завжди вистачає. Для таких випадків ведеться спеціальний зошит незадоволеного читацького попиту, який дає змогу проаналізувати та вирішити дане питання.
У бібліотеці повноцінно функціонує Інтернет-центр разом з Wi-Fi. Усі програми ліцензійні і представлені для користувача українською мовою.
Заклад активно співпрацює зі школами та дитячими садками: дітей запрошують на зустрічі з цікавими особами, проводять їм екскурсії.
У 2018 році планують відкрити музей, де будуть представлені матеріали про відомих діячів Броварщини. Це містяни та мешканці району, котрі тим чи іншим чином прославилися своїми роботами далеко за межами свого місця проживання.
Також у бібліотеці активно діє буккросинг. Броварчани приносять багато книг на різну тематику і різних років видання.
Броварська центральна районна бібліотека активно веде свій сайт, де надає інформацію про саму бібліотеку, її діяльність, майбутні заходи. Однак електрон­ного каталогу тут також немає. Це єдина бібліотека, котра працює в неділю.
«Потрібно, щоб бібліотека завжди була відкрита для людей. Коли іще людина може знайти час почитати книгу, як не на вихідні?, — говорить Людмила Кошелєва, директор централізованої бібліотечної системи міста Бровари. — Як сказала одна мудра людина: «Там, де процвітають бібліотеки, люди щасливіші і добріші».
Як би там не було, бібліотеки є саме тією міцною цеглою, котра звершує фундамент особистості. І для того, щоб люди хотіли відвідувати бібліотеку, хотіли читати, потрібно її розвивати згідно потреб часу і вибагливого читача.
Від цього залежить культурна основа, як невід’ємна частина розвитку суспільства.

biblioteka5

Вікторія Ейсмут

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Найбільш популярні

Четвер, 15 квітня 2021, 10:43
Вівторок, 30 березня 2021, 13:29

Останні статті

П’ятниця, 14 травня 2021, 17:16
Вівторок, 11 травня 2021, 14:14

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ