БРОВАРИ +14
НБУ USD 27.98

«Котячі сльози» на декілька мільйонів гривень

Боржники бувають різні – ті, хто позичив у вас грошей «до зарплати» і не віддає вже три роки, сусідка, яка увесь час бігає то за цибулиною, то за дрібкою солі,  ті, хто не платить за «комуналку», ті, хто…Багато різних випадків. Сьогодні поговоримо про тих, чиї борги вимірюються далеко не парою гривень, а десятками, а то й сотнями тисяч

Відповідно до «букви закону»

Земля – найбільший скарб будь-якої держави, а надто, коли ці землі багаті та родючі. Земельні наділи можуть знаходитися у приватній власності або ж бути орендованими юридичними та фізичними особами для провадження підприємницької діяльності. Якщо ви придбали або взяли земельну ділянку в оренду, то логічно – повинні платити за неї.
Згідно з Законом України «Про плату за землю», платниками земельного податку є власники земельних ділянок або землекористувачі незалежно від того, приватизовані земельні ділянки чи ні.

Від плати за земельні ділянки звільняються:

• інваліди І і ІІ груп;
• громадяни, які виховують трьох і більше дітей;
• громадяни, члени сімей яких проходять строкову військову службу;
• пенсіонери, а також інші особи, які користуються пільгами відповідно до Закону України «Про статус ветеранів вій­ни, гарантії їх соціального захисту»;
• громадяни, яким у встановленому порядку видано посвідчення про те, що вони постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Плата за землю запроваджується з метою формування джерела коштів для фінансування заходів щодо раціонального використання та охорони земель, підвищення родючості ґрунтів, ведення земельного кадастру, здійснення землеустрою та моніторингу земель, розвитку інфраструктури населених пунктів. Так говорить Закон. А що ж маємо на ділі?
Отримавши землю в оренду чи у власність, досить часто підприємці «забувають» про обов’язок платити за неї. І перетворюються на земельних боржників.

Докори сумління не завжди дієві

Земельний боржник – це юридична або фізична особа, яка не сплачує кошти до місцевого бюджету згідно договору оренди.
«Це може бути юридична особа, може бути громадянин, може бути фізична особа-підприємець. Тобто ті, з ким у нас заключені договори. Також є ще боржники, у яких земля знаходиться у постійному користуванні, які мають державні акти на право власності і також не сплачують земельний податок», – кажуть у земельному відділі виконкому.
Причини несплати, до речі, можуть бути різними, однак в основному це економічна нестабільність. Наприклад, є орендарі, які мають так би мовити «голу» землю і з ряду причин не можуть розпочати господарську діяльність. Тримають до останнього, сподіваючись на те, що в найближчому майбутньому справи «підуть угору» і коли бізнес почне приносити доходи, борги за землю разом можна буде виплатити.
Інша категорія – ті, хто в недалекому минулому мали непоганий дохід, але наразі втрачено замовників і підприємства не працюють. Може бути ще й так – підприємство міняє юридичну адресу, не повідомляє про це у встановленому законом порядку до податкової інспекції і фактично зникає з поля зору фіскальної служби.
«Головна проблема, що юридичні особи міняють юридичні адреси і не повідом­ляють нас про її зміну, хоча в договорах прописано – у разі зміни юридичної адрес вони повинні повідомити орендодавця. Але дотримуються цього одиниці», – каже начальник земельного відділу Леся Гудименко.
Те ж саме відбувається у разі, коли підприємець не подає звітність до податкової. Немає звітності – немає й боржника.
«Велика проблема в тому, що якщо юридична особа не звернулася в податкову і не подала звітність, податкова не бачить їх взагалі, як платників і не нараховує їм плату. Поки не звернеться юридична особа і не подасть декларацію про звітність. В минулому році ми підняли це питання дуже гостро, тому що виявилося одне підприємство, яке більше 5 років мало в оренді земельну ділянку, а в податковій їх навіть не було в базі», – каже начальник земельного відділу.
Якщо укладається договір оренди, то протягом 5 робочих днів «новоспечений» орендар має зареєструватися в органах податкової інспекції, хоча паралельно з цим фахівці земельного відділу раз на рік та щомісячно подають звітність про зареєстровані договори. Але ще раз наголошують – аби уникнути неприємностей у майбутньому, кожен орендар повинен особисто зареєструватися в ОДПІ. Адже «чистий» бізнес – це, перш за все, чесний та відповідальний бізнес.
Методи впливу на несумлінних платників-боржників – спілкування в телефонному режимі, нагадування про необхідність сплати листами, виклики на засідання комісії по роботі з боржниками. Якщо й цього виявляється недостатньо – справа направляється до суду. До речі, найближчим часом готується розширене засідання комісії, де буде проведено «виховну роботу» з боржниками. Тому, якщо маєте за собою такий «тягар» – ще є час хоча б частково погасити борг і не надавати потім пояснення офіційним особам.
Трохи простіше працювати з тими, в кого немає майна на земельній ділянці. Тоді можна просто провести розірвання договору оренди, якщо ж є майно – судового розбирання не уникнути.
До речі, що стосується конкретних сум, які недоотримала бюджетна «скарбничка», то, наприклад, тільки юрособи заборгували понад 3,5 млн. грн. Хтось скаже – «котячі сльози» для бюджету, однак майже ідентична сума виділяється на Бюд­жет участі цьогоріч. Додайте до цього ще заборгованість ФОПів і вийде кругленька сума на реалізацію нехай однієї - двох, але суспільно-корисних програм.

Ярина Вишневецька

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ