БРОВАРИ +10
НБУ USD 27.96

Первинна ланка медицини: поспішайте знайти свого лікаря

10 квітня 2017 року Верховна Рада України зареєструвала законопроекти, ініційовані Кабінетом Міністрів України, що докорінно змінять систему охорони здоров’я в Україні. МОЗ планує повністю або частково впровадити державні гарантії оплати наданих пацієнтам медичних послуг та лікарських засобів за рахунок бюджетних коштів за принципом «гроші ходять за пацієнтом»

Як працюватиме первинна ланка?

За планами МОЗу, первинна медична допомога (ПМД) є основним видом медичної допомоги та передбачає надання пацієнтові універсальних комплексних інтегрованих послуг, спрямованих на задоволення більшості потреб людини у сфері охорони здоров’я.
До 1 червня 2017 року всім громадянам слід укласти договір із сімейним лікарем, який обслуговуватиме та надаватиме ПМД у разі потреби.
При цьому пацієнт має право вільного вибору будь-якого лікаря, незалежно від місця своєї офіційної реєстрації. Рекомендована кількість пацієнтів, які обрали одного лікаря, повинна перебувати у межах 2 000 пацієнтів. Однак, в окремих випадках кількість пацієнтів може бути більшою чи меншою.
«Договори вже заключили майже 47 тисяч мешканців. У місті проживає офіційно близько 101 тис. населення. Але є ще 30 тис. незареєстрованих мешканців, які навряд поїдуть заключати договори за місцем реєстрації. І ми маємо також їх обслуговувати», – розповідає Ігор Кравцов, головний лікар Броварського міського центру первинної медико-санітарної допомоги.
Як зазначають медики, ті громадяни, які знехтують можливістю та не оберуть лікаря, в подальшому не зможуть отримувати повноцінні первинні медичні послуги, а зможуть претендувати лише на мінімальний пакет послуг в екстрених випадках.
Тож, якщо ви ще не визначились з лікарем, радимо це зробити найближчим часом. Адже на сьогодні у Броварах деякі лікарі вже мають понад 2500 заяв від потенційних пацієнтів.

Як укласти договір?

Спеціальний бланк договору можна взяти безпосередньо у того лікаря, з яким пацієнт планує співпрацювати. При цьому договір потрібно заповнити кожному члену родини особисто. Тож якщо ви працюєте та маєте щільний графік, доведеться спеціально відпрошуватись з роботи. Адже як показує практика та розповідають броварчани, щоб мати змогу запов­нити документи, треба висидіти в черзі. І якщо пенсіонер може собі дозволити «таку розкіш», то для працюючих людей це може бути проблемно.
Варіант взяти, заповнити вдома та принести теж не проходить, адже ви маєте особисто заповнити всі поля та поставити підпис. Після цього наведену інформацію перевірять та теж зафіксують підписом.
Варто знати, що відправляючись до амбулаторії, потрібно взяти із собою документи: паспорт, ідентифікаційний код або свідоцтво про народження. Заповнені документи передаються до самого лікаря, який має термін у 7 днів, щоб повідомити особу про погодження/непогод­ження. У разі схвальної відповіді, тобто згоди на прикріплення особи до певного лікаря, дані пацієнта повністю вносяться до електронного реєстру. У разі відхилення лікар повідомляє про це заклад, при цьому надавши ґрунтовні, змістовні заперечення. У даному випадку особу також повідомляють про відмову.
Якщо ви з будь-яких причин не обрали собі лікаря, медичний заклад має право самостійно прикріпляти особу за місцем фактичного проживання. Про такі дії вас також письмово повідомлять. Але за умови, що у лікаря по вашій дільниці ще залишаться вакантні місця.
Згідно із планами реформуванням, громадянин також матиме право на зміну сімейного лікаря. Але це рішення має бути обдумане та вмотивоване як з боку пацієнта, так і з боку медичного закладу.

Як працюватимуть лікарі

Загалом, створення системи обслуговування пацієнтів, коли сімейний лікар надає доволі широкий спектр медичних послуг цілком вмотивоване. Хоча на практиці має ще пройти ряд доопрацювань. Головна перевага такого лікування – це те, що лікар має точну історію всіх хвороб пацієнта. Що є безперечним плюсом при встановленні діагнозу. А також те, що сімейний лікар бачить пацієнта так би мовити, в цілому, а не окремі захворювання, як вузькі спеціалісти.
Важливим є те, що за новими правилами медичну допомогу лікар надаватиме за місцем здійснення своєї діяльності під час особистого прийому.
Рішення про надання ПМД за місцем проживання (перебування) пацієнта буде приймати лікар, зважаючи на стан пацієнта. Також пропонується запровадити можливість надання допомоги з використанням засобів телекомунікації.
«Ще в 2016 ми започаткували елект­ронний документообіг. Сюди входитиме і електронна карта пацієнта, його маршрут, історія хвороби – це все буде занесено до бази даних. На рівні держави буде створена національна агенція здоров’я, яка акумулюватиме фінанси. По областях будуть створені філії. І ми маємо давати звіти, щоб нам відшкодували гроші», – розповідає Ігор Кравцов.
Також, у ході роботи лікарів будуть контролювати показники якості їх роботи. Наприклад, якщо встановлено хибний діагноз, показники роботи лікаря будуть знижуватись. А відповідно і авторитет та заробітна платня падають. Така практика також дасть змогу контролювати якість обслуговування та довіру з боку пацієнтів. Окрім цього, практикуватимуть переатестацію, а також проведення семінарів, курсів підвищення ефективності, проведення майстер-класів та практичних занять. «Якщо взяти той перелік послуг, який лягає з 1 червня на сімейного лікаря, то це майже 80% надання медичних послуг», – додає Ігор Кравцов (див. таб­лицю).

okryga

«Золоті гори» не обіцяють

В інтернеті вже проводять жваві обговорення з приводу «космічних» заробітних плат, які отримуватиме кожен з лікарів. Одразу зазначимо, що заробітна платня буде на достойному рівні, але, як зазначали вище, залежатиме від кількості пацієнтів та якості надання послуг. Щоб вдатися до суті, ми взяли коментар у фахівця.
«Якщо взяти 2000 пацієнтів і помножимо на 210 грн. (а саме така сума буде надаватися лікареві за одного пацієнта, який підписав договір), виходить 420 000 грн. Це фонд лікаря на рік. Розділити на 12 місяців, виходить 35 тис. грн. на одного лікаря. У цей фонд входить заробітна плата самого лікаря, медсестри (помічника сімейного лікаря), компенсація за лабораторні дослідження та обстеження пацієнтів у вузьких спеціалістів», – розповідає Ігор Кравцов.
При цьому чиновники МОЗу зазначають, що сумма у 210 грн. є усередненою – за дітей та літніх людей тариф буде вищим за середній, за молодих людей, що потребують меншої уваги, – меншим за середній.
Та все ж, при сумлінному та якісному виконанні своїх обов’язків, лікар має всі шанси на достойне відшкодування своєї праці. Сподіватимемося, що нова система роботи первинної ланки призведе до позитивних зрушень та допоможе зробити медичні послуги доступними і якісними для пацієнтів.

Софія Левицька

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ