БРОВАРИ +10
НБУ USD 27.61

Поквартирний газовий лічильник безкоштовно: міф чи реальність

Щоб захмарні ціни за газопостачання не били по кишенях українців, на державному рівні було запроваджено програму безкоштовного забезпечення населення лічильниками. Як вона діє в Броварах та чи встигнуть газорозподільні компанії завершити заплановані заходи, дізнавався «ГР»

Державна програма

Законодавство України передбачає можливість користування газом з 1 січня 2018 року лише за наявності приладу обліку природного газу. Обов’язки зі встановлення лічильників поклали на газорозподільні компанії. Програма безкоштовного встановлення приладів обліку була впроваджена ще декілька років тому і розрахована до кінця 2017-го року. Реалізується вона у кілька етапів. Спочатку встановлювали лічильники абонентам, у яких є газова плита та колонка, потім – індивідуальні лічильники споживачам з газовою плитою, а з минулого року активно почали ставити загальнобудинкові.
Але аналізуючи досвід громадян, які вже встановили один лічильник на будинок, більшість від них відмовляється. Адже загальнобудинковий лічильник акумулює кількість спожитого газу з усіх квартир, а при розрахунках загальну суму ділять на кількість абонентів порівну. І байдуже, що, наприклад, в одній із квартир мешкає бабуся, яка газ використовує у мізерних кількостях, а в сусідній – багатодітна родина.
«На сьогодні у нас є певні проблеми зі встановленням загальнобудинкових лічильників. Багато людей відмовляється від них і хочуть, щоб їм встановили індивідуальні. Відповідно до звернень громадян, було зроблено запит до НКРЕПК. Ми отримали роз’яс­нення, чому зупинено встановлення лічильників індивідуальних, а сьогодні йде встановлення загальнобудинкових», – розповідає Григорій Голубовський, заступник міського голови.

Чому загальнобудинкові

У роз’яснені НКРЕКП зазначає, що наприкінці 2015 року були проведені розрахунки та прийнято рішення, що останній етап програми можна організувати за допомогою встановлення загальнобудинкових приладів. Мотивували тим, що Україна не встигне забезпечити всіх споживачів, яких більше двох мільйонів, індивідуальними лічильниками до 2018 року, як того вимагає закон.
Окрім цього, газопостачальні компанії, коли плануючи та встановлюючи тарифи, заклали в них вартість саме загальнобудинових лічильників. Для обладнання в оселях індивідуальних приладів обліку, НКРЕПК змушена була б збільшити тариф на розподіл газу, що потягло б за собою додаткове фінансове навантаження для населення.

Як Бровари вирішуватимуть це питання

Якщо ви відмовляєтесь від встановлення загальнобудинкових лічильників за кошти газопостачальних організацій, вас буде переведено на граничні норми споживання газу. А вони більше, ніж у 2 рази перевищують діючі. Так, норма споживання при наявності газової плити та централізованого гарячого постачання становить 9,8 кубів в місяць на одну особу, замість чинної 4,4. А за наявності газової плити і відсутності гарячого водопостачання норма буде становити 18,3 куба в місяць на одну особу. Замість діючої норми 7,1. Тож як бачимо, прогнози невтішні.
При бажанні можна встановити лічильник у квартирі, навіть якщо у вас вже встановлено загальнобудинковий. Але всі витрати ляжуть на ваші плечі. Адже відтепер держава не компенсуватиме вартість за їх встановлення.
«На сьогодні є наступна інформація: вартість встановлення лічильника газу – 1200 грн., проект, його погодження (залежно від умов) – близько 1000 грн., відключення газу по стояку і пуск газу – 800 грн., монтаж газового лічильника з матеріалами – близько 2000 грн. Тобто загалом вийде близько 5000 грн.», – розповідає Григорій Голубовський.
Наразі, головне питання міської влади – зробити встановлення лічильників менш загрозливим для кишені броварчан. Чиновники розглядають можливість запровадження міської програми, яка допоможе зекономити частину коштів на встановлення лічильника.
«Ми вже розмовляли із фахівцями з облгазу, обговорювали можливі варіанти. Якщо ми будемо запроваджувати цю програму, то зможемо знизити вартість для пенсіонерів, інвалідів, учасників АТО. Тобто ми зробимо послуги доступнішими для тих, хто не має змоги встановити лічильник за повну суму. Таким чином, проект та його погодження може коштувати 500–600 грн. Монтаж газового лічильника теж майже в двічі дешевше, близько 1000 грн. Сам лічильник на ринку можна купити від 800 грн. Тобто можна зменшити вартість комплексу робіт до 3000 тисяч гривень», – поясеює заступник міського голови.
Сподіваємося, що програма врешті буде затверджена, і соціально незахищені громадян, зможуть отримати знижки на встановлення.
А для всіх інших, хто вагається встановлювати загальнобудинковий лічильник, або ж тим, хто планує збирати гроші на індивідуальний, слід швидше приймати рішення, адже час спливає і у 2018 доведеться за газ віддавати мінімум 68 грн. щомісяця.

Слава Одинець

Коментарі   

0 # svitlana 31.03.2017, 16:08
Я,мешкаю по вул. Київська 300Б. Пенсіонер,вибачаюсь які вагання, програми ще немає і мабуть не буде.Я зверталась і писала до газової філії до СапожкоІ.В.,про встановлення інд.ліч газу. Відмовили, тільки загальноприбудинкрвий,а в будинку навпроти по вул Київській 300В встановлюють в кожну квартиру. За яким принципом та критеріями вони оберають будинки?? Багато мешканців з буд.300в відмовились бо вже мають ліч. так чому ці ліч. не по ставить мешканцям сусіднього буд.300Б?? Що буде з лічильниками від яких відмовились? Продадуть за 5000грн.
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата
0 # Ирина 05.04.2017, 09:20
Де взяти наприклад пенсіонеру 3000грн.???? Це неидопомога людям це знущання, адже гроші були закладені в цю програму,і щьоб виконували це встановлення добросовісно все,все вони встиглиб!!! Корупція і зневага до людей от і все...
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Найбільш популярні

Четвер, 15 квітня 2021, 10:43
Вівторок, 30 березня 2021, 13:29

Останні статті

П’ятниця, 14 травня 2021, 17:16
Вівторок, 11 травня 2021, 14:14

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ